031 - 910 - 100 - 30     021 - 910 - 100 - 30

700 میلیارد تومان سودخالص شرکت زغال سنگ طبس
شنبه 18 بهمن 1399 بازدید : 142

 

سود خالص شرکت زغال سنگ طبس

 

رمضان کریتی ثانی در نشست خبری عرضه سهام شرکت زغال سنگ پرورده طبس با اشاره به عرضه اولیه این شرکت در فرابورس اظهار داشت: شرکت زغال سنگ پرورده طبس یکی از بزرگترین شرکت های زغالی در کشور است که برای هفت سال متوالی برترین تولیدکننده زغال در کشور بوده است.

 

 

 

وی با بیان اینکه تولیدکننده کنسانتره هستیم که مواد اولیه تولید کک در کوره بلند و تولید فولاد است، گفت: یک میلیون و 500 هزار تن تولید در مجموعه تمام مکانیزه در سال 99 داشته ایم.

 

مدیرعامل شرکت زغال سنگ پرورده طبس با بیان اینکه امروزه ظرفیتی بالغ بر 3 میلیون و 400 هزار تن کک سازی ایجاد شده، بیان داشت: برای این ظرفیت اگر بخواهیم کنسانتره زغال سنگ به ازای یک تن کک در نظر بگیریم که 1400 کیلوگرم نیاز است، باید 4.5 میلیون تن تولید کنسانتره داشته باشیم.

 

کریتی ثانی افزود: در سال گذشته حدود یک میلیون و 650 هزار تن از این میزان را محقق کردیم که این نشان دهنده نیاز بازار است.

 

وی با اشاره به تولید سالیانه زغال سنگ خام گفت: این مجموعه توان تولید 520 هزار تن زغال سنگ خام را دارد که از این میزان 208 هزار تن کنسانتره تولید می شود.

 

مدیرعامل شرکت زغال سنگ پرورده طبس با اشاره به توسعه این مجموعه بیان داشت: با بانک محلی صنعت و معدن در خراسان جنوبی مذاکره برای 400 میلیارد تومان داشته ایم که با اخذ این تسهیلات، روند پروژه را سرعت می دهیم.

 

کریتی ثانی با اشاره به ورود تجهیزات جدید به معادن یادآور شد: شرکت دو هدف را در کوتاه مدت و بلندمدت دنبال می کند که برای این موضوع افزایش سرمایه هم انجام شده است. یکی از اهداف، اصلاح مدار کارخانه زغال شویی است که این برنامه تا پایان نیمه اول 1400 به بهره برداری می رسد که نتیجه آن افزایش کنسانتره خواهد بود که حدود 20 درصد فید ورودی کارخانه را افزایش می دهد.

 

وی افزود: همچنین برنامه بعدی، خرید سیستم لانگ وال است که در تمام کشورهای دنیا دو ست برای تولید مکانیزه استفاده می شود؛ به دلیل اینکه ست اول بعد از اتمام کار روی زمین می آید و اورهال می شود و ست دوم در این مدت شروع به کار می کند.

 

مدیرعامل شرکت زغال سنگ پرورده طبس گفت: سال 1400 تجهیزات لانگ وال را به روی زمین می آوریم که حدود 3000 تن است و آبان ماه سال آینده اورهال این ست پایان می پذیرد. همچنین یک دستگاه ماشین برش به مجموعه اضافه می کنیم که 250 میلیارد تومان برای آن اعتبار در نظر گرفته شده است.

 

کریتی ثانی با تاکید بر اینکه به دنبال حذف چوب هستیم، تصریح کرد: برای نگهداری از تجهیزات و معادن به زودی چوب را حذف می کنیم.

 

وی با اشاره به پروژه ذوب آهن گفت: پروژه بعدی این است که بتوانیم زغال سنگ منطقه به صورت مخلوط را در خود خراسان تهیه کنیم و کک مورد استفاده در کوره بلند اصفهان را تامین کنیم.

 

مدیرعامل شرکت زغال سنگ پرورده طبس با اشاره به بومی سازی قطعات مجموعه اظهار داشت: توانستیم 1427 قطعه را بومی سازی کنیم که تمام استانداردهای روی دنیا در آن رعایت شده است.

 

کریتی ثانی درباره افزایش ذخیره زمین شناسی گفت: در مزایده ای برنده شدیم که با این اقدام ذخیره زمین شناسی مجموعه به 140 میلیون تن می رسد و 75 میلیون تن به ذخیره موجود که الان حدود 63 میلیون تن است، اضافه می شود.

 

وی با بیان اینکه دو مرحله افزایش سرمایه داشته ایم، یادآور شد: در سال 99 از 6 میلیون به 50 میلیارد و بعد به 200 میلیارد افزایش سرمایه داشتیم که با این میزان افزایش سرمایه، عرضه اولیه را در فرابورس برگزار کردیم.

 

مدیرعامل شرکت زغال سنگ پرورده طبس تاکید کرد: این میزان افزایش سرمایه به منظور افزایش کارگاه های نیمه مکانیزه انجام شد تا در زمان اورهال مجموعه مکانیزه مشکلی برای تولید نداشته باشیم.

 

کریتی ثانی با بیان اینکه تمام برنامه سال 99 به صورت 100درصدی محقق شده است، تاکید کرد: در 10 ماه سال 99، یک میلیون و 350 هزار تن تولید زغال سنگ خام داشتیم و تولید کنسانتره هم به 514 هزار تن رسید. همنین سود خالص 10 ماهه 567 میلیارد تومان بوده که تا پایان سال به 700 میلیارد تومان می رسد.

 

وی با تاکید بر اینکه بازار زغال سنگ فعلا تهدیدی ندارد، گفت: بازار به شدت نیاز به کنسانتره دارد و از آنجایی که تولید فولاد در حال افزایش است نیاز به کک دارد که ما این کک را تامین می کنیم.

 

مدیرعامل شرکت زغال سنگ پرورده طبس در پاسخ به سوال ایلنا مبنی بر اینکه زغال سنگ طبس چه سهمی در بازار دارد و چه برنامه ای برای صادرات دارید، اظهار داست: 40 درصد سهم بازار داخل متعلق به این شرکت است و همچنین 50 درصد تولید منطقه ای را این شرکت انجام می دهد.

 

کریتی ثانی افزود: با توجه به اینکه در مزایده ای برنده شدیم و 75 میلیون تن ذخیره زمین شناسی به مجموعه اضافه می شود، میزان تولید کنسانتره که در حال حاضر 750 هزار تن است تا 300 هزار تن دیگر افزایش می یابد.

 

وی با اشاره به بازارهای صادراتی گفت: سال 99 به دلیل ایجاد ارزش افزوده بین شرکت های داخلی، صادراتی نداشته ایم اما میزان صادرات در سال 98 به چین حدود 96 هزار تن بوده و در حال حاضر بازارهای ترکیه، هند و پاکستان را هم رصد کرده ایم که فعلا بهترین بازار برای کک سازی همان چین است.

 

همچنین در این نشست شجاعی، عضو هیات مدیره زغال سنگ طبس با بیان اینکه بیش از 3 میلیون و 700 هزار نفر در عرضه اولیه این مجموعه شرکت کرده اند، اظهار داشت: به هر نفر 54 سهم رسید.

 

وی با تاکید بر اینکه روز بدی برای عرضه اولیه در بازار سرمایه بود، گفت: ارزش گذاری که بورس برای سهام زغال سنگ طبس کرده بود چیزی حدود 2500 تومان بود که به 2000 تومان رسید و 25 درصد از این مابه التفاوت نسیب سهامداران شد.

 

شجاعی با بیان اینکه سهام زغال سنگ طبس بسیار ارزنده است و سهامداران با دیدن کوتاه مدت به آن نگاه نکنند، ادامه داد: با افزایش ظرفیت از طریق به مدار آمدن کارخانه زغال شویی به ظرفیت تولید کنسانتره 60 هزار تن اضافه می شود که از این طریق 180 میلیارد تومان رشد در درآمدهای شرکت خواهیم داشت.

 

وی افزود: بنابراین 40 تا 50 درصد حاشیه خالص به سود ما اضافه خواهد شد.

 

عضو هیات مدیره شرکت زغال سنگ طبس با اشاره به ورود ست دوم لانگ وال در اورهال ست اول گفت: با این اقدام سال 1403 میزان تولید کنسانتره به 850 هزار تن می رسد.

 

شجاعی با بیان اینکه در سال 99 سود خالص شرکت حدود 700 میلیارد تومان خواهد بود، تاکید کرد: طبق دستورالعمل 90 درصد این سود قابل تقسیم است یعنی 600 میلیارد تومان سود تقسیم می شود.

 

وی ادامه داد: سهامداران بابت اورهال ست اول لانگ وال نگران نباشند چرا که تولید کاهش پیدا نخواهد کرد. با ورود کارخانه زغال شویی ظرفیت تولید 30 هزار تن بیشتر می شد. همچنین تعداد معادن نیمه مکانیزه از 6 کارگاه به 9 کارگاه خواهد رسید و از 3 شیفت کار به 4 شیف کار می رسیم با این وجود کاهشی در نخواهیم داشت.

Bayat ghazal

به اشتراک بگذارید

دیدگاه

0