031 - 910 - 100 - 30     031 - 3202     021 - 910 - 100 - 30

آهن در زمین
پنج شنبه 2 خرداد 1398 بازدید : 581

آهن فلزیست که از نظر جرم،بزرگترین عنصر تشکیل دهنده ی کره زمین می باشد و همچنین اصلی ترین عنصر سازنده ی هسته ی درونی و بیرونی کره ی زمین به شمار می رود.

 

آهن در زمین 

یافته های باستان شناسی حاکی از این است که آهن برای اولین بار،چیزی در حدود 2000 تا 3000 سال قبل از میلاد مسیح، درمشرق زمین استفاده می شده است، این در حالی است که اولین شواهد استفاده از آهن در اروپا به 1000 سال پیش از میلاد مسیح برمی گردد.

 

تاریخچه آهن در ایران 

3000 سال قبل از میلاد مسیح، فلز آهن در ایران مورد استفاده قرار گرفته است. در همان زمان آهن وسیله ای شد که به واسطه ی آن، قوی ترین دولت ایرانی در بخش باختری فلات ایران تاسیس می گردد .

مبانی اجتماعی و اقتصادی ایران ،با پررنگ شدن نقش آهن در زندگی مردم در آن زمان به کلی دستخوش دگرگونی شد. کشف معادن آهن که فراوان تر و خالص تر از معادن مس بودند، ممالکی را که در معادلات آن زمان اهمیت چندانی نداشتند، مورد توجه بیشتر قرار می داد.

 

راه آهن 

از جمله این ممالک به شهرهای شمالی ایران و کشورهای هم مرز امروزی می توان اشاره کرد.

صحت این روایات از آنجاست که کوره های مخصوص ذوب آهن در شهر ارسباران یا قره داغ (از توابع تبریز)، و در رشته کوه های البرز و همچنین کرمان یافت شده است.

از قرار معلوم ،در دوره هخامنشیان، یکی از مهم ترین مراکزتولید سلاح های آهنی،شهرنیریز (از توابع استان فارس) بوده است، و در دوره های بعد هم معادن آهن شهر ماسوله را می توان نام برد که تا دوره قاجار هم به فعالیت خود ادامه داده است.

 

منشا پیدایش آهن 

برخی یافته ها و آموخته های باستان شناسی ،تاریخی 6 هزارساله را برای شناخت و کاربرد آهن در باستان ،به اثبات می رساند.

پژوهشگران زیادی بر این نکته باور دارند که آهن  از کلمه ی آسن که در اوستا به معنی آهن است، ریشه گرفته است. که خود آسن هم از آسمن (به معنای آسمان) مشتق گرفته شده است.

در زبان کردی کنونی که یکی  از شاخه های زبان پارسی به حساب می آید،به آهن ،آسن می گویند.

آهن در زبان انگلیسی (ایرون)، در زبان آلمانی (آیزن) که به ریشه پارسی آن خیلی نزدیک است، نامیده می شود.

  آهن پویا

  آهن پویا

  آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

  به اشتراک بگذارید

  دیدگاه

  1. مجید
   مجید 2 سال قبل

   خوب بود

   پاسخ مدیر : سپاس از همراهی شما

   0