031 - 910 - 100 - 30     021 - 910 - 100 - 30

افزایش 10 میلیارد دلاری ارزش ذخایر نفتی قابل استحصال در خلیج فارس
یکشنبه 14 دی 1399 بازدید : 153

به گزارش روز یکشنبه  شرکت نفت فلات قاره، «علی خواجوی» درخصوص اقدام اخیر این شرکت در زمینه مطالعات میادین، گفت: پیرو سیاست‌های ابلاغی وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران مبنی بر تعریف پروژه‌های انجام مطالعات مخزن به صورت زودهنگام (Fast Track)، شرکت نفت فلات قاره ایران نسبت به واگذاری این مطالعات در چهار میدان نفتی هندیجان، بهرگانسر، ابوذر و نوروز در اسفندماه سال ۹۸ اقدام کرده است.

وی با بیان اینکه این مطالعات، با تلاش مستمر کارشناسان شرکت نفت فلات قاره ایران و همکاری شرکت‌های مشاور داخلی در مدت زمان کمتر از ۹ ماه و با متوسط پیشرفت ماهانه بیش از ۱۱ درصد به پایان رسیده است، گفت: بر اساس سناریوهای پیش‌بینی تولید انجام شده، مجموع نفت قابل استحصال در این چهار میدان، به میزان ۲۱۷ میلیون بشکه افزایش یافته و به بیش از ۳.۲ میلیارد بشکه رسیده است که با در نظر گرفتن قیمت هر بشکه نفت به میزان ۴۵ دلار، معادل حدود ۱۰ میلیارد دلار به ارزش منابع قابل استحصال میادین نفتی فلات قاره افزوده شده است.

به گفته خواجوی، انجام مطالعات جامع مخازن (MDP) مهمترین ابزار برای بهینه‌سازی تولید، انتخاب چگونگی مناسب توسعه مخزن و در نهایت افزایش ضریب بازیافت از مخازن هیدروکربوری است. در شرح کار انجام این مطالعات، به‌طور معمول پردازش و تفسیر داده‌های لرزه‌نگاری، مطالعات کامل زمین‌شناسی پایه و مدل‌سازی استاتیک، مطالعات کامل مهندسی مخازن پایه، تطابق تاریخچه و ساخت مدل شبیه‌سازی دینامیک، تهیه و اجرای سناریوهای تولید و در نهایت مطالعات کامل اقتصادی و تدوین برنامه بهینه و جامع توسعه مخزن گنجانده می‌شود.

وی در ادامه توضیح‌داد: بر اساس تجربیات پروژه‌های گذشته، انجام کلیه فعالیت‌های یادشده در حالت خوشبینانه ۲.۵ تا سه سال و در حالت واقع‌بینانه سه تا چهار سال زمان نیاز خواهد داشت که در بسیاری موارد به‌ویژه در مخازن توسعه‌یافته‌ای که در نیمه دوم عمر تولیدی خود قرار دارند، به علت تغییرات شدید شرایط تولیدی مخزن و چاه و شرایط بهره‌برداری سطح‌الارضی، مطالعات انجام شده به دلیل گذشت زمان زیاد ( سه تا چهار سال) در برخی موارد کارایی و اثربخشی پیش‌بینی شده خود را از دست خواهند داد.

این مسوول ادامه‌داد: بنابراین ضروری است با تعریف پروژه‌های زودهنگام (Fast Track) و اجرای بخشی از فعالیت‌های اصلیMDP و یا انجام این فعالیت‌ها به صورت فشرده (البته در صورتی که ابهامات تحت‌الارضی تاثیرگذار نباشد) مدت زمان اجرای مطالعه و تدوین برنامه‌های توسعه را با هزینه بسیار پایین‌تر از مطالعه اصلی تا زیر یک سال کاهش داد و به اهداف مورد نظر دست یافت.

خواجوی افزود: فعالیت‌های فشرده‌ای که در طول ماه‌های گذشته در انجام مطالعات به صورت زودهنگام در میادین یادشده انجام پذیرفته، منجر به تهیه مدل‌های استاتیک و دینامیک با کیفیت بالاتر از مطالعات پیشین شده که در نتیجه آن، امکان ارزیابی دقیق‌تر در خصوص برنامه‌های نگهداشت توان تولید در این میادین فراهم شده است.

عضو هیات مدیره شرکت نفت فلات قاره ایران گفت: طبیعی است با اجرای مطالعات زودهنگام، بخش زیادی از ابهامات و عدم قطعیت‌های ناشی از کمبود اطلاعات و یا پیچیدگی‌های تحت‌الارضی نمایان خواهد شد. بنابراین می‌توان با برنامه‌ریزی مناسب برای دریافت اطلاعات و بکارگیری آن در مطالعه جامع MDP و یا تعریف مطالعات هدفمند دیگر، کمک شایانی به ارتقاء کیفیت، دقت نتایج مطالعه جامع و تدوین برنامه نهایی توسعه میادین هیدروکربوری کرد.

آهن پویا

آهن پویا

آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

به اشتراک بگذارید

دیدگاه

0