30 100 910 - 021

30 100 910 - 031

صداقت - کیفیت - رضایتمندی مشتری

انواع عایق حرارتی در ساختمان
چهارشنبه 2 مرداد 1398 بازدید : 751

امروزه ضخامت پوسته خارجی ساختمان ها با پیشرفت تکنولوژی کاهش یافته به همین دلیل تبادل حرارتی آن با محیط خارج افزایش یافته است.
وجود عایق های حرارتی مانع از تبادل حرارتی می شود در نتیجه هزینه های گرمایش و سرمایش کاهش می یابد. عایق کاری در جلوگیری از هدر رفت گرما در فصل زمستان و خنک نگه داشتن فضای داخلی در تابستان نقش اساسی دارد در واقع عایق کاری قسمت های مختلف ساختمان مانند سقف، کف و دیوار های جانبی، همچنین عایق کاری لوله ها و سطوح سرد و داغ باعث افزایش راندمان انرژی می شود ولی در دراز مدت، جبران خواهد شد.
تمام مصالح ساختمانی و موادی مثل فلز و شیشه گرما یا سرما را از خود عبور می دهند اما موادی مثل پشم، پارچه های ضخیم، خزه حیوانات و هوای ساکن در برابر انتقال گرما و سرما بسیار مقاومند و به عنوان عایق استفاده می شوند.

 

ویژگی های مهم در مواد عایق:

1- مقاومت فشاری
2- مقاومت حرارتی 
3- قابلیت احتراق
4- چروک خوردگی
5- درجه سمیت
6- مقاومت در برابر اشعه ی ماورای بنفش
7- مقاومت دربرابر قارچ و میکروب 
8- خاصیت مویینگی و چگالی 
9- ضریب انبساط و انقباض 
10- خنثی بودن از نظر شیمیایی(به منظور جلوگیری از آسیب رساندن به فلزات اطراف) 

 

انواع عایق:

1- لوله ای
2- تخته ای 
3- ورقه ای
4- صفحه ای
5- آجری
6- نواری 
عایق حرارتی با توجه به دمای محیط، ایمنی، شرایط محیطی و قیمت آن انتخاب می شود. ضخامت آن به صورتی باشد که از نظر اقتصادی بهینه باشد یعنی با حداقل ضخامت عایق از هدر رفت انرژی جلوگیری شود.

 

مصالح عمده عایق حرارتی:

1- دانه های سبک
2- پنبه کوهی
3- مواد پلاستیکی 
4- تخته های فیبری
5- الیاف معدنی
6- پشم سنگ
7- پشم چوب
8- پشم شیشه
9- ساقه های توخالی
10- چوب پنبه پرس شده
11- ساقه های توخالی
12- کاغذ و آلمینیوم
13- تخته های گچی سبک با روکش آلمینیومی و ساده
14- بتن سبک(بتن گازی و بتن کفی)

 

پشم شیشه:

پشم شیشه عبارت است از الیاف بسیار نازک و ظریف تارهای شیشه که به هم متصل شده اند. این الیاف پس از سرد شدن با هم دسته بندی می شوند. از مهمترین ویژگی های این ماده ی نسوز می توان به پایداری ابعاد، بی بویی و غیرنم گیری اشاره کرد و امکان رشد قارچ و کپک در آن وجود ندارد. پشم شیشه سبک و نصب آن راحت است این عایق حرارتی باید دور از رطوبت باشد،بنابراین به وسیله یک لایه ی نازک نایلونی محافظت می شود.

 

عایق پشم سنگ:

پشم سنگ رایج ترین و سالم ترین عایق حرارتی است و منشا آن سنگ های آذرین است. کاربرد این نوع عایق ساده و راحت است و وزن نسبتا سبکی دارد و در اثر رطوبت تخریب نمی شود زیرا پس از خشک شدن ویژگی های خود را حفظ می کند. این عایق در مقابل بخار آب مقاومت چندانی ندارد و از امتیازات این عایق محسوب می شود زیرا رطوبت در ساختمان های نوساز به راحتی به صورت بخار آب از عایق عبور می کند و بنا را خنک می کند.
نکته قابل توجه این درمورد این عایق این است که با تمام مصالح ساختمانی سازگاری دارد. استفاده از عایق پشم سنگ به عنوان یک ضد حریق یکی از مهم ترین کاربرد های آن محسوب می شود. در واقع از این عایق برای حفظ سازهای فلزی، تاسیسات الکتریکی، راهروهای فرار، چاهک های آسانسور و ... در مقابل حریق استفاده می شود. پشم سنگ یک عایق سلول باز است، لذا آب و بخار بر آن اثر می کند و بعد از نصب باید یک لایه بخار بند روی آن قرار داده شود.

 

پلاستیک ها:

عایق پلاستیکی انواع پلاستیک ها را شامل می شود و در واقع از تنوع و تعداد زیادی برخوردار است مانند: پلی اتیلن، فنولیک، پلی یورتان، عایق های الاستومری و...

 

عایق الاستومری رولی با روکش آلومینیوم:

استفاده از این عایق در محیط های داخلی به روکش نیاز ندارد، اما در کاربرد های خارجی باید از روکش استفاده شود. استفاده از عایق الاستومری با روکش آلمینیوم با توجه به مقاومتی که در برابر ضربه های مکانیکی و شرایط جوی دارد،توصیه میشود.

 

بحث اقتصادی و محاسبه ی مالی:

عایق حرارتی در صنایع نفت و گاز بسیار پرکاربرد هستند. چون در سایت های بزرگ نفت، گاز و پتروشیمی سرویس هایی وجود دارد که نباید سرد شوند استفاده از عایق ها در این موارد کاربرد فراونی دارد به این نوع عایق ها، عایق های گرم می گویند و در مقابل در سرویس هایی که نباید گرم شوند و دمای آن ها می بایست پایین بماند از عایق های مخصوصی نگه داشت سرما استفاده می کنند و به آن ها عایق های سرد می گویند.

 

عایق محافظت از کارمندان:

یک سری لوله هایی در معرض عبور و مرور هستند که دما آنها بالا است و امکان خطر برای عبور اپراتور  در نزدیکی این لوله ها وجود دارد به این نوع عایق،عایق محافظت از کارمندان می گویند.
قیمت عایق ها به نوع کاربرد آن بستگی دارد. ضخامت عایق بستگی به دمای کاری آن دارد. همچنین تعداد لایه های آن، سایز لوله یا محلی که می خواهیم عایق کنیم. معیار محاسبه ی پولی عایق ها براساس"مترمربع" است و برآورد آن با محاسبه ی سطح موردنظر میسر است.
 

  آهن پویا

  آهن پویا

  آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

  به اشتراک بگذارید

  دیدگاه

   0