031 - 910 - 100 - 30     031 - 3202     021 - 910 - 100 - 30

بتن شفاف چیست ؟
ﺳﻪ شنبه 9 اردیبهشت 1399 بازدید : 586

بتن شفاف چیست؟

 

بتن شفاف بتنی می باشد که دارای فیبر های نوری می باشد که این فیبر های نوری می توانند نور را از یک سمت به سمت دیگر منتقل میکند . از نظر تئوری فیبرهای به کار رفته در بتن شفاف قادر به انتقال نور در بتنی به ضخامت 20 متر می باشد . بتن شفاف از 96 درصد بتن معمولی و 4 درصد فیبر نوری تشکیل شده است .

 

نحوه ی تولید بتن شفاف:

 

برای تولید بتن شفاف ابتدا یک لایه ی نازک بتن در داخل قالب ریخته و سپس یک لایه فیبر نوری که این فیبر های نوری از رشته های نازک تشکیل شده اند را در امتداد قالب قرار میدهیم . حال برای آن که فیبر ها به بافت بتن نفوذ پیدا کنند قالب را تحت فشار مکانیکی و ویبره شدید قرار می دهیم . این عمل را به طور منظم تکرار می کنیم تا لایه های بتن و فیبر های نوری کاملا بر روی یکدیگر قرار بگیرند و ویبره شوند پس در نتیجه مخلوطی همگن برایمان حاصل میشود .

 

 

چه نکاتی را باید حین ساختن بتن شفاف رعایت کنیم ؟

 

1. باید چگالی فیبرهای انتخابی با چگالی بتن مان هم خوانی داشته باشد .

2. حتما باید برای تولید سیمان شفاف از سیمان عیار بالا استفاده کنیم .

3. از آن جایی که بتن شفاف برای زیبایی به کار میرود ، پس میزان مصرف سیمان در آن زیاد می باشد و باید دقت داشت که میزان مصرف سیمان و زیبایی بتن شفاف با یکدیگر رابطه مستقیم دارند .

4. بتن مصرفی در ساختن بتن شفاف از نوع بتن خود متراکم می باشد .

5. در تولید بتن شفاف باید دقت داشته باشیم که حتما چسبندگی لازم بین بتن ها و فیبر ها حاصل گردد.به منظور سهولت این کار میتوان از منبسط کننده ها استفاده کنیم که این منبسط کننده ها مانع از جمع شدگی ناگهانی بتن می شود .

6. در طرح اختلاط بتن شفاف بای از ماسه ی کوارتزی همواره استفاده کنیم ، زیرا ماسه ی کوارتزی هم مقاومت بتن را برای ما تامین می کند و هم مانع از تیره شدن زیاد از حد رنگ بتن شفاف می شود .

 

 

موارد مصرف بتن شفاف عبارتند از :

 

1. دیوارها : بتن های شفاف هم میتوانند در دیوارهای داخلی و هم میتوانند در دیوار های خارجی به کار برده شوند.چنانچه تمتم تمهیدات لازم انجام شده باشد می توان از ان ها به عنوان دیوار باربر یا حمال نیز استفاده کنیم.

2. کفپوش ها : از بتن شفاف در ساختن کفپوش ها نیز استفاده میشود.کفپوش های ساخته شده از بتن شفاف در طول روز نمایی همانند نمای بتن های معمولی دارند اما هنگام غروب افتاب و با منعکس شدن نور خورشید در ان ها درخشش و جلا زیبایی را از خود نشان می دهند.

3. طراحی داخلی : از آن جایی که بتن شفاف عبور دهنده نور از خود است پس میتوان از آن برای طراحی داخلی استفاده کرد به طوری که بتن از پشت نور پردازی شده باشد.

4.بلوک ها : از بتن شفاف نیز می توان در تولید بلوک استفاده کرد.

5.لامپ های لاتیراکوب : در این نوع لامپ ها بلوک های ساخته شده از بتن شفاف را به صورت مکعبی روی یکدیگر قرار می دهند و سپس در وسط مکعب یک منبع نور قرار می دهیم . در این صورت بتن شفاف موجب عبور نور میشود و سبب روشنایی نیز می شود.

 

بتن شفاف - آهن پویا

 

مزایای بتن شفاف :

 

1. استفاده از این محصول در ساخت و ساز باعث تامین بخشی از نور مورد نیاز فضاها و در نتیجه صرفه جویی در مصرف انرژی می شود .

2. این محصول خواص معمارانه ی بسیار خوبی داشته و دید زیبایی شناسانه خوبی به ساختمان می بخشد .

 

نقاط ضعف بتن شفاف کدامند؟

 

1. بتن شفاف دارای قیمت بالایی می باشد .

2. قالب گیری بتن شفاف نیازمند نیروهای مجرب و با تجربه می باشد .

3. برخی از انواع این بتن از مقاومت کافی در جهت کاربری سازه را ندارد .

 

مسلح سازی بتن شفاف :

 

برای مسلح کردن بتن شفاف ابتدا درون بتن شیارهایی ایجاد می کنیم . سپس هنگام ساختن دیوار ها به صورت افقی و یا عمودی در این شیارها میلگرد قرار می دهیم . از آن جایی که فیبرهای نوری درون میلگرد از انعطاف بالایی برخوردار هستند پس اطراف میلگرد ها را می پوشانند و مانع از دیدن آن ها می شوند.

 

نمونه های کار شده با بتن شفاف :

 

1. ساختمان جدید بازسازی شده بانک مرکزی گرجستان در اروپای شرقی

2. در یک میدان عمومی در استکهلم سوئد.

 

 

تاریخچه ی بتن شفاف:

 

یکی از مدرسان دانشگاه دیترویت ، ویل ویتینگ موفق به ساختن ترکیبی خمیری مانند جدید از ماسه ، سیمان سفید و سیلیکای سفید  شد که این مخلوط در مقایسه با سایر مخلوط های استاندارد از ضخامت کمتری برخوردار بود . ویل ویتینگ برای تقویت مخلوط خود ، نوارهاسی کوتاه پشم شیشه را به ان افزود . او نازک ترین پنلی را که بوجود اورده بود تنها قادر به عبور یک درصد از نور خورشید بود . با آزمایش هایی که بر روی این پنل ها انجام شد این نتیجه حاصل شد که این پنل ها مقاومت کافی برای تحمل بار ، باد و باران را ندارند . پس از ویل ویتینگ معماری مجارستانی با آزمایش های متعددی که انجام داد در سال 2001 موفق به کشف سیمانی شد که آن را سیمان سفید نامیدند.

 

 

  آهن پویا

  آهن پویا

  آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

  به اشتراک بگذارید

  دیدگاه

   0