031 - 910 - 100 - 30     021 - 910 - 100 - 30

بهبود نسبی در بازارهای جهانی فولاد
شنبه 10 خرداد 1399 بازدید : 466

 

گزارش هفتگی بازار های فولاد در جهان حاکی از بهبود قیمت هر یک از محصولات فولادی می باشد. قیمت سنگ آهن در هفته ای که گذشت به گونه ای است که با توجه به افزایش قیمت در اول هفته با ثبات قیمت روبرو بوده است. قیمت ورق نیز هفته ی قبل با افزایش قیمت کمتری نسبت به محصولات دیگر رو به رو بوده است. همچنین قراضه در ترکیه بعد از تعطیلات رشد بیشتری نسبت به بقیه ی محصولات داشته است. اما با وجود کم بودن تقاضای بیلت در هفنه های گذشته قیمت این محصول از ثبات نسبی برخوردار بوده است.

 

سنگ آهن


در هفته ای که گذشته قیمت سنگ آهن وارداتی خلوص ۶۲ درصد از مرز ۱۰۰ دلار هر تن سی اف آر چین عبور کرد که از آگوست سال ۲۰۱۹ تاکنون بی سابقه بوده است. نگرانی از محدودیت عرضه، رشد بازارهای آتی، افزایش تقاضا و قیمت بالای فولاد همگی از جمله علل رشد قیمت این ماده اولیه بودند.آخرین قیمت سنگ آهن خلوص ۶۲ درصد ۱۰۱ دلار هر تن سی اف آر چین ثبت شد که نسبت به هفته قبل تا ۵ دلار رشد داشت.
در بازار صادرات ایران، آخرین قیمت سنگ آهن مگنتیت خلوص ۶۱ درصد هفته گذشته  ۶۷.۳ دلار هر تن فوب ثبت شد که ۰.۷ دلار نسبت به هفته قبل رشد داشت. سنگ آهن هماتیت صادراتی خلوص  ۶۱ درصد ایران نیز با همین میزان رشد ۶۴.۲ دلار هر تن فوب ثبت شد.

 

قراضه


هفته گذشته خریداران قراضه در ترکیه پس از تعطیلات عید فطر وارد بازار شدند و متوسط قیمت قراضه سنگین کلاس ۱ و ۲ خلوص ۲۰-۸۰ حدود ۲۵۳ دلار هر تن سی اف آر ثبت شد که نسبت به یک هفته قبل تا ۳ دلار رشد داشت. روزهای آتی با افزایش فعالیت بازار فولاد ترکیه روند بازار قراضه هم روشن تر خواهد شد. قراضه آ۳ وارداتی نیز در ترکیه در ثبات و ۲۴۶ دلار هر تن سی اف آر ثبت شد.
هفته گذشته قراضه صادراتی سنگین کلاس ۲ ژاپن تا ۴ دلار بهبود داشت و ۲۱۸ دلار هر تن فوب ثبت شد. متوسط قیمت قراضه وارداتی در شرق آسیا نیز ۳ دلار رشد داشت و ۲۵۵ دلار هر تن سی اف آر شنیده شد.
در بازار داخلی امریکا نیز قراضه خرد شده با ۲ دلار بهبود در قیمت ۲۶۳ دلار هر لانگ تن ثبت شد.

 

بیلت


در هفته ای که گذشت تقاضای بیلت سی آی اس در بازارهای خریدار آن همچنان ضعیف بود و فعالیت بازارهای آسیایی نیز کمتر شد. رشد جزیی قیمت قراضه در ترکیه و تداوم تقاضای مطلوب چینی ها موجب شد عرضه کننده های بیلت حاضر به دادن تخفیف زیادی نباشند و معاملات معدودی نهایی شود.متوسط قیمت بیلت سی آی اس ۳۵۰ تا ۳۶۰ دلار هر تن فوب و در ثبات نسبی بود. خریدارها نیز تمایلی به معامله در بالاتر از ۳۵۰ دلار نداشتند. بیلت روسیه در چین از ۳۹۵ تا ۴۰۵ دلار هفته قبل به ۳۹۰ دلار هر تن سی اف آر رسید و درخواست های خرید از ۳۸۵ دلار بالاتر نبود.همچنین هفته گذشته بازار واردات بیلت جنوب شرق آسیا در ۳۸۵ تا ۳۹۰ دلار هر تن سی اف آر در ثبات بود.


مقاطع


هفته گذشته در بازار داخلی ترکیه میلگرد تا ۳ دلار بهبود داشت و ۴۰۵ تا ۴۱۳ دلار هر تن درب کارخانه ثبت شد. فعالان بازار امیدوارند فعالیت بازار ترکیه بهتر شود و جو بازار مثبت شده است. میلگرد صادراتی نیز ۵ دلار بهبود داشته ۴۰۰ تا ۴۱۰ دلار هر تن فوب بود. البته خریداران در بالاتر از ۳۹۵ دلار درخواست ندادند.
در جنوب شرق آسیا میلگرد وارداتی حدود ۴۰۰ دلار هر تن سی اف آر و در ثبات بود. در چین قیمت میلگرد صادراتی در ۴۵۰ دلار هر تن فوب بدون تغییر ماند. متوسط قیمت میلگرد صادراتی سی آی اس نیز در ۳۷۵ تا ۳۸۰ دلار هر تن فوب در ثبات ماند.در بازار داخلی اروپا میلگرد ۵ یورو ارزان تر شده و ۴۵۰ یورو هر تن درب کارخانه ثبت شد. در بازار امریکا نیز میلگرد ۵ دلار ارزان تر شده و در قیمت۵۹۰ دلار هر شورت تن ثبت شد.

 

ورق


هفته گذشته  بازار صادرات ورق سی آی اس فعالیت چندانی نداشت. متوسط قیمت ورق گرم صادراتی ۳۵۰ تا ۳۶۵ دلار هر تن فوب دریای سیاه ثبت شد در حالی که یک هفته قبل ۳۵۰ تا ۳۶۰ دلار بود. ورق گرم صادراتی چین ۴۲۷ دلار هر تن فوب ثبت شد که نسبت به هفته قبل رشد جزیی یک دلاری داشت. در بازار واردات جنوب شرق آسیا ورق گرم ۴۲۵ تا ۴۳۰ دلار هر تن سی اف آر بود در حالی که یک هفته قبل ۴۰۵ تا ۴۱۰ دلار ثبت شده بود.
در بازار داخلی اروپا ورق گرم ۸ یورو افت داشت و ۴۱۴ یورو هر تن درب کارخانه ثبت شد. در بازار آمریکا نیز ورق گرم ۵ دلار بهبود داشت و ۴۹۵ دلار هر شورت تن درب کارخانه ثبت شد.

آهن پویا

آهن پویا

آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

به اشتراک بگذارید

دیدگاه

0