031 - 910 - 100 - 30     031 - 3202     021 - 910 - 100 - 30

ترمیم بتن
شنبه 25 آبان 1398 بازدید : 553

یکی  از روش های متداول برای ترمیم بتن استفاده از واترجت برای تخریب بتن آسیب دیده است. در واقع روشی که تخریب بتن را انجام می دهد دهم کار تمیز کردن میلگرد ها، روش واترجت نامیده می شود.خوردگی سازه های بتنی را سرطان بتن می گویند.


ترمیم بتن:

 


زمانی که در سطح بتن در نمای ساختمان ها، پایه پل ها، سدها و اسکله هاترک و پوسته پوسته شدن دیده می شود باید علت ایجاد مشکل بررسی شود.

 


روش های اصلاح و ترمیم بتن:


در صورتی که مشکل به وجود آمده به علت پوشش ملات باشد برای ترمیم باید:

 


1-تخریب بتن تا زیر میلگرد ها
2-تمیز کردن میلگرد تا حدی که یک فلز نو به نظر برسد
3-استفاده از ماده محافظ ضدکربنات در تمام سطح

 


اگر مشکل ایجاد شده به دلیل کربناته شدن باشد:

 


1-تخریب بتن تا زیر میلگرد
2-تمیز کردن میلگرد به حدی که یک فلز نو به نظر برسد
3-استفاده از ماده محافظ ضد کربنات در تمام سطح

 


برای مشکلات ناشی از یون کلرید، که در سازه های مجاور دریا ها رخ می دهد:


1-تخریب بتن تا زیر میلگردها
2-تمیز کردن میلگرد به حدی که یک فلز نو به نظر برسد
3-انجام عملیات الکتروشیمیایی برای تمیز کردن کامل میلگردها

 


تخریب بتن با واترجت:

 


تخریب هیدرولیکی با استفاده از نفوذ فشار زیاد آب، منافذ سطحی بتن را گسترش می دهد و باعث تخریب موضعی می شود.جت فشار بالای آب که روی سطح گرفته می شود، در سیمان و ریز دانه های اطراف سنگدانه ها نفوذ کرده و با فشار هیدرواستاتیک آب، سیمان و ریز دانه ها را از سنگدانه ها جدا می کند. در جایی که ترک باشد، واترجت در داخل آن نفوذ می کند و باعث افزایش تخریب بتن می شود. برخلاف روش های مکانیکی مثل چکش برقی، واترجت هیچ ترکی به وجود نمی آورد.
استفاده از واترجت جهت تخریب بتن با توجه به میزان حجم تخریب به دو صورت است:
تخریب بتن با حجم کم به وسیله ی اپراتور و با استفاده از تفنگی مخصوص واترجت انجام می شود. رعایت مسائل ایمنی مانند پوشیدن لباس، دستکش و کفش ضد واترجت و آشنایی با استفاده از تفنگی واترجت حائز اهمیت است. سرعت تخریب بتن در این روش کند بوده و بیشترین نیروی واکنشی قابل توسط اپراتور مجهز به تفنگی 250 محاسبه شده است.
تخریب بتن با حجم متوسط و زیاد به وسیله ی ربات تخریب بتن با واترجت انجام می شود. در این روش اپراتور با استفاده از ریموت کنترل وایرس و از  فاصله ایمن ربات هوشمند را برنامه ریزی و هدایت و عملیات تخریب بتن را انجام می دهد.سرعت تخریب بتن با ربات بالاست.

 


مراحل تخریب بتن:

 


1-بتن لایه لایه شده را از روی میلگرد پوسیده تخریب می کنند.
2-بعد از برداشته شدن لایه ی اول، عملیات تخریب بتن اطراف و زیر میلگرد ادامه می یابد. این کار باعث می شود تمام سطوح اطراف میلگرد تمیز شده و آماده چسبیدن به بتن جدید می شود.
3-تخریب باید تا جایی از میلگرد ادامه پیدا کند که اثری از خوردگی در آن نبوده و میلگرد کاملا سالم باشد.این کار باعث می شود که بتن جدید بهتر به میلگرد بچسبد.
4-اگر اطراف میلگردی که دچار خوردگی شده میلگرد سالمی بوده، باید هنگام تخریب مراقب بود که به پیوند ملات با میلگرد سالم آسیبی نرسد.در صورت آسیب، در اطراف میلگرد سالم نیز عملیات تخریب انجام شده و بتن ریزی مجدد انجام می شود.
5-هر میلگردی که دچار خوردگی شده باشد باید به میلگرد سالم دیگری بسته شود.

 


تمیز کردن اطراف میلگرد:

 


اگر میزان خوردگی زیاد باشد باید خوردگی از میلگرد ها زدوده شود تا سطح آرماتور بیشترین پیوند را با بتن جدید داشته باشد.اگر هنگام تخریب بتن از واترجت استفاده شود، علاوه بر حذف بتن اطراف میلگرد، همزمان مرحله تمیز کردن میلگرد هم انجام می شود و در زمان صرفه جویی خواهد شد.در غیر این صورت می توان از سندبلاست استفاده کرد.
 

  آهن پویا

  آهن پویا

  آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

  به اشتراک بگذارید

  دیدگاه

   0