031 - 910 - 100 - 30     031 - 3202     021 - 910 - 100 - 30

تعاریف و اصطلاحات برای ورق قلع اندود
پنج شنبه 28 شهریور 1398 بازدید : 628

تعاریف و اصطلاحات برای ورق قلع اندود

 

سختی سنج راکول

به روش تعیین سختی ورق فولادی راکول می گویند. در این روش با استفاده از دستگاه سختی سنج فولاد تعیین می شود و درجه بندی های مختلفی دارد.
 

تمپر

به مشخصه ای که نشان دهنده ی خواص مکانیکی محصولات مانند سختی، مقاومت در برابر کشش، مقاومت در برابر تنش و ... است را تمپر می گویند. کد گذاری در تمپر به صورت توافقی است که در مورد ورق های یک بار نورد شده براساس تعیین سختی راکول انجام می شود. این مقدار میزان قابلیت شکل پذیری را بیان می کند. در ورق های دوبار نورد شده براساس حد تنش گسیختگی است.

 

ورق فولادی یک بار نورد سرد (SR)

به ورق های فولادی سیاه نرمی گفته می شود که به دلیل نورد سرد در یک مرحله ضخامت آنها کاهش پیدا کرده است. این روش برای ورق های فولادی کم کربن استفاده می شود که برای رسیدن به ضخات مورد نظر به یک بار نورد سرد شدن دارند. بعد از نورد ورق فولادی آنیلینگ و نورد حرارتی می شود.

 

ورق فولادی دوبار نورد سرد (DR)

اگر در مرحله ی یک بار نورد سرد ورق فولادی به ضخامت مورد نظر نرسد، بعد از آنیلینگ و نورد حرارتی، ورق فولادی نرم کم کربن را بار دیگر به شیوه ی نورد سرد می کنند تا علاوه بر کم شدن ضخامت سختی آن نیز افزایش بیابد. ضخامت ورق های دو بار نورد سرد شده بین 14% تا 25% میلی متر بوده و با فواصل 0.005 میلی متری تولید می شوند این نوع ورق های نسبت به ورق های یکبار نورد سرد شده دوام بیشتری دارند.

 

لایه های ورق قلع اندود: ورق های قلع اندود در سطح رویی 4 لایه دارند.

 

لایه روغنی: به منظور سهولت درجدا شدن ورق ها از همدیگر و جلوگیری از خوردگی از این لایه استفاده می شود. همچنین این لایه به چسبندگی محافظ ثانویه که به منظور پوشش استفاده می شود کمک می کند. ترکیبات موجود در این روغن برای سلامتی انسان مضر نیست.

 

لایه غیر فعال: این لایه از بوجود آمدن و گسترش اکسید قلع در سطح فلز جلوگیری کرده و به ورق فلزی قابلیت جذب مواد دیگر می دهد. مواد تشکیل دهنده این سطح پوششی از کروم، اکسید کروم و اکسید کروم هیدارته است که بر روی سطح قلع قرار دارد.


لایه آلیاژ آهن و قلع: این لایه مابین سطح ورق فلزی و قلع ایجاد می شود و برای حفظ چسبندگی قلع بر روی فلز است. 
 

  آهن پویا

  آهن پویا

  آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

  به اشتراک بگذارید

  دیدگاه

   0