031 - 910 - 100 - 30     021 - 910 - 100 - 30

جنس قالب های تولید شمش
پنج شنبه 14 فروردین 1399 بازدید : 795

 
این قالب ها معمولا از چدن ساخته شده و در شرایطی خاص از فولاد تهیه می شود. عمر متوسط این قالب ها چیزی بین 60 تا 100 ذوب است و به دلیل خوردگی می تواند به سرعت معیوب گردد. از جمله عواملی که در کاهش عمر این قالب ها می تواند تاثیر گذار باشد خدمات مکانیکی است که در جریان حمل و نقل قالب و تخلیه ی شمش می تواند ایجاد می شود؛ گسترش ترک های مویی که در سطح قالب بر اثر انبساط و انقباض مداوم قالب صورت می گیرد از عوامل دیگر است. نفوذ گازها و اکسایش سطحی این قالب ها، سوختگی، فرسودگی در اثر اصطحکاک مداوم و همچنین خوردگی در جریان بار ریزی مواد مذاب همه ی این ها باعث می شود تا تغییرات فیزیولوژیکی و مکانیکی این قالب ها را از نظر دوام و نگهداری کمتر کند.


قالب هایی از جنس خاکستر با ساختار فریت:


این قالب ها از پرلیت و مقادیر زیادی از گرانیت ورقه ای ساخته می شود و به طور میانگین در ساختار شیمیایی فازفریت این قالب چدن چیزی بین 10 تا 60 درصد می باشد. ترکیب آلیاژِی از جمله مواردی است که باید در ساختار تولید قالب ها را درنظر گرفت. چدن های آلیاژی مقادیری از تیتانیوم و وانادیوم را دارند. نیکل نیز در ترکیب های آلیاژی باعث می شود تا قالب ها دوام و عمر بیشتری را دارا باشند. دو آلیاژ اصلی که در تولید این قالب ها به کار می رود چدن خاکستری و مس می باشد. گرافیت هم از دیگر عواملی است که در ساختار تولید به کار می رود. از جمله نکات مهم در تولید و طراحی این قالب ها، هدایت حرارتی و گرما دادن ویژه است که در اثر سرد شدن سریع شمش درون قالب و توزیع حرارتی مناسب است که در قالب، ساختار مطلوب تری را به عمل می آورد.
 

آهن پویا

آهن پویا

آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

به اشتراک بگذارید

دیدگاه

0