031 - 910 - 100 - 30     031 - 3202     021 - 910 - 100 - 30

خاک مسلح
ﺳﻪ شنبه 23 اردیبهشت 1399 بازدید : 587

به مجموعه ای از خاکریزها گفته می شود که با تسمه و میلگرد مسلح می شوند. خواص مکانیکی این خاک به صورتی است که خاک در قسمتی که در معرض فشار قرار دارد را تقویت می کند. مقاومت این خاک ها به گونه ای است که در برابر برش و فشار دچار آسیب دیدگی نمی شوند و این دیواره ها به همین سبب جز دیواره های محسوب می شوند. خاکریزها خاک دانه هایی هستند که با عناصر مسلح کننده ای مثل تسمه پهن و باریک درست می شوند. این اجزای باریک و پهن در واقع همان پوسته نام دارد و جز قسمت های خارجی دیواره ها به حساب می آیند. فشار و تنش روی این دیواره ها به صورتی است که ظرفیت باربری بر روی دیواره ها کنترل می شود. در سازه ها خاک مسلح، خاکریزی به صورت لایه لایه انجام می شود و تراکم سازی آن مثل خاکریزی های معمولی می باشد. در بین لایه های خاک اجزای مسلح کننده به صورتی قرار می گیرد که عناصر پوسته به شکل فلزی با مقطع نیم بیضی و بتنی پیش ساخته نصب می شود. از آن جایی که فولاد از بهترین عناصر مسلح کننده به شمار می آید و از استحکام و مقاومت بالایی برخوردار می باشد. از خاک مسلح برای دیوارهای جاده های شیب دار کوهستانی، خطوط راه آهن، دیواره های نگهدارنده ی حاشیه ی بزرگراه ها، ساخت پایه ی پل ها، دیوار های ساحلی، سدهای خاکی، دیوارهای حفاظتی نظامی، ساخت دیوارهای شیب دار استفاده می شود.


اجزای پوسته:


اجزای پوسته از ریزش بین المان های مسلح کننده جلوگیری می کند و به عنوان پوشششی در جهت مسلح کردن عمل می کنند. خاک های مسلح انعطاف پذیری بالایی دارد و از این رو برای مسلح کردن خاک ها از قطعات فولادی و بتنی استفاده می شود و سپس قطعات فولادی یا فلزی به صورت پیچ به یکدیگر متصل می شوند. قطعات بتنی این خاک ها به صورت پیش ساخته مورد استفاده قرار گرفته و به علت متصل بودن به یکدیگر تغییر شکل نمی دهند و کمتر دچار ترک خوردگی می شوند.


مزایای استفاده از خاک مسلح:


سرعت اجرای این دسوار ها بسیار بالاست و در کمترین زمان ممکن می توان آن را ساخت. برای اجرای این خاک ها از مصالح ارزان قیمت و در دسترس می توان استفاده نمود. عملیات اجرایی این خاک به صورت مکانیکی می باشد. خاک مسلح نیاز به پی ریزی ندارد و از زیبایی لازم برخوردار می باشد.
 

  آهن پویا

  آهن پویا

  آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

  به اشتراک بگذارید

  دیدگاه

   0