031 - 910 - 100 - 30     021 - 910 - 100 - 30

دال بتنی
شنبه 14 تیر 1399 بازدید : 568

 

دال بتنی نوعی سقف می باشد که از مواد و مصالحی مثل بتن وفولاد ساخته می شود. از دال بتنی در ساخت انواع سازه ها کاربرد ویژه ای دارد. ساخت انواع پل ها و کف سازی ساخت و ساز از آن استفاده می شود. علاوه بر بتن این سقف از میلگرد تشکیل می شود و ضخامت این سقف ها از 10 تا 50 سانتی متر می باشد. دال هایی که ضخامت آن ها کمتر می باشد به عنوان سنگ فرش می تواند مورد استفاده قرار گیرد. 
دال های بتنی اغلب برای افزیش سرعت عملکرد در ساختمان سازی به صورت پیش ساخته مورد استفاده قرار می گیرد، اما اگر این دال ها به صورت پیش ساخته نبود آن ها را در محل پروژه همراه با قالب هایی که خمیر بتن در آن ها ریخته می شود، نیز مورد استفاده قرار می گیرد. قبل از اینکه بتن ریزی انجام شود میلگرد های تقویتی را در قالب قرار می دهند تا توسط وسایل پلاستیکی نگه داشته شوند. این کار سبب می شود تا میلگرد ها به طور کامل با بتن پوشش داده شوند. قالب های دال بتنی عمدتا از جنس فولاد، پلاستیک و چوب می باشد. در جایی که دال های کف ساختمان و دیواره های پی که با آجر پوشانده شده اند، نیازی به استفاده از قالب نمی باشد زیرا دیواره ها در این قسمت به عنوان کناره های سینی قالب عمل می کنند.


نکات مهم در اجرای سقف های دال بتنی:


باتوجه به اینکه دمای بتن در شرایط آب و هوای آزاد قرار می گیرد باید نیروی انسانی کافی وجود داشته باشد تا عمل آوری این سقف ها به خوبی اجرا شود.
در زمینی که دال بتنی قرار می گیرد می بایست آن زمین به صورت درست زهکشی شده و ظرفیت باربری آن یکنواخت باشد.
باید توجه نمود که قبل از بتن ریزی زمین حتما باید با آب مرطوب شود، اما وقتی عملیات بتن ریزی شروع می شود باید سطح زمین خشک باشد.
قالب های کناری برای دال های بتنی به عنوان جداکننده باید به اندازه ی کافی محکم باشد تا بتواند قابلیت تحمل وسایل تراز کننده ی ارتعاشی و مکانیکی را داشته باشد. به همین دلیل قالب گذاری در این عملیات باید با دقت بالا انجام شود، تا بتن و قالب به صورت هم تراز قرار گیرد و بالا رفتگی در این قالب ها به وجود نیاید.

 

آهن پویا

آهن پویا

آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

به اشتراک بگذارید

دیدگاه

0