031 - 910 - 100 - 30     031 - 3202     021 - 910 - 100 - 30

راهکار ایجاد ثبات در بازار فولاد
دوشنبه 30 تیر 1399 بازدید : 414

این روزها بازار آهن به شدت ملتهب شده و قیمت میلگرد آجدار به بیشتر از هر کیلو 11 هزار تومان رسیده، علت التهاب شدید در بازار آهن چیست؟ رضا شهرستانی عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران علت را در بی ثباتی قیمت ارز و همچنین سیاست اشتباه وزارت صمت در ماه گذشته می داند و از نقش این عوامل در التهاب بازار فولاد، پرده بر می دارد.
رضا شهرستانی بیان کرد: یکی از علل اصلی التهاب بازار فولاد، افزایش نرخ ارز است. بی ثباتی در بازار ارز، بازار فولاد را ملتهب کرده و نامشخص بودن نرخ ارز و نوسانات شدید آن، وضعیت بدی برای تولیدکنندگان ایجاده کرده است. تنها در عرض یک هفته، نرخ ارز جهش 15 درصدی داشته است. در زنجیره فولاد، بسیاری از هزینه ها از نرخ مواد اولیه گرفته تا قطعات یدکی، دلاری است و تولیدکنندگان به دلیل نامشخص بودن نرخ ارز، نگرانی این را دارند نتوانند مواد اولیه خود را تامین کنند. در واقع، بی ثباتی نرخ ارز، بازار فولاد را ملتهب و تصمیم گیریهای تولیدی یا تجاری را دشوار کرده است.

 

سیاست‌های اشتباه وزارت صمت و فنر قیمت فولاد
وی با ذکر یکی از دلایل التهاب بازار آهن خاطر نشان ساخت: علت دوم التهاب در بازار فولاد، سیاستهای اشتباه وزارت صمت، به خصوص معاونت امور معادن و صنایع معدنی این وزارت خانه است که در ماه های قبل با پایین نگه داشتن قیمت فولاد به صورت کاذب این هرج و مرج را ایجاد، با سیاستهای غلط، قیمت فولاد به صورت کاذب و تصنعی در نرخ های بسیار کمتر از نرخ های جهانی، پایین نگاه داشته شد و این امر سبب فشرده شدن فنر نرخ فولاد شد به نحوی که در نهایت این فنر در رفت و التهابات فعلی صورت گرفت.
 

در بازار فولاد، رانت ایجاد شد
عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان در مورد تبعات قیمت‌گذاری دستوری وزارت صمت در بازار فولاد عنوان کرد: قیمت‌گذاری دستوری و پایین نگه داشتن نرخ فولاد در معاملات بورس کالا، سبب ایجاد شکاف قیمتی در بورس کالا و بازار آزاد شد و قیمت فولاد در کف بازار حتی بین ۳۰ تا ۴۰ درصد بیش از قیمت آن در بورس کالا شد. در واقع، با این شکاف قیمتی، یک رانت در بازار فولاد شکل گرفت که عده کمی از این رانت سود بردند.
 

راه ایجاد تعادل در بازار فولاد
شهرستانی بیان کرد: راهکار ایجاد ثبات در بازار فولاد این است که هیچ دخالتی در این بازار صورت نگیرد، به این معنا که نه برای معاملات فولاد در بورس کالا سقف تعیین شود و نه معامله ای ابطال شود. اگر در بازار فولاد دخالت نشود و اجازه داده شود تا عرضه و تقاضا خود را در بازار بیابند و براساس سازوکار عرضه و تقاضا، کشف قیمت صورت گیرد، بازار به تعادل می رسد. البته لازمه این امر آن است که نرخ ارز ثبات داشته باشد.
عدم ثبات نرخ ارز باعث شده تا تمایل به تبدیل ریال به کالا در عده ای ایجاد شود و این امر بازارهای مختلف را ملتهب کرده، بنابراین برای ایجاد ثبات در بازار فولاد باید مکانیزم عرضه و تقاضا در معاملات فولاد پایه قرار گیرد و نرخ ارز نیز به تعادل برسد.

  آهن پویا

  آهن پویا

  آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

  به اشتراک بگذارید

  دیدگاه

   1