031 - 910 - 100 - 30     031 - 3202     021 - 910 - 100 - 30

روش های برش میلگرد
دوشنبه 4 اسفند 1399 بازدید : 103

 

میلگرد چیست ؟

 

میلگرد یکی از پرکاربرد ترین مصالح در صنعت ساختمان سازی است که در اسکلت بندی ساختمان نقش بسزایی دارد . میلگرد ها در دونوع آجدار و ساده تولید و عرضه می شوند .

این محصول فولادی دارای استاندارد های گوناگون و مختلف می باشد و هر کشور بر مبنای پارامتر های خود حد و حدودی مشخص کرده است مثلا در ایران این محصول بیشتر بر مبنای استاندارد در روسیه شناخته می شود .

 

 

دستگاه و روش های برش میلگرد

 

 

 روش سرد

 

این روش برای برش میلگرد مناسب تر است چون خواص و کیفیت محصول حفظ می شود برای برش میلگرد به روش سرد ، وزن میلگرد بسیار مهم می باشد و باید متناسب با وزن ، ابعاد و سایز میلگرد بهترین روش را انتخاب کرد . در این روش حرارت به صورت مستقیم با میلگرد در تماس نمی باشد و محصول به اندازه مختلف برش داده می شود .

 

 

مزایای برش سرد

 

عدم تغییر در ساختار مولکولی فلزات

 

عدم تولید گاز های سمی

 

قطعات یکسان

 

انعطاف پذیری بالا

 

کاهش ضایعات

 

کیفیت سطحی مناسب

 

قابلیت برش مقاطع در سایز های متفاوت

 

 

معایب برش سرد

 

هزینه دستگاه برش سرد بالا است .

 

نگهداری ابزار آلات برشکاری هزینه بالا دارد .

 

 

دستگاه اره نواری

 

از وقتی این دستگاه در صنعت تولید شده پدیده ی بزرگی رخ داده است .

این دستگاه قطعات ضخیم را با دقت برش می دهد .  

 

مزایای دستگاه اره نواری

 

انجام برش به صورت اتوماتیک

 

برش زاویه دار قطعات

 

کاهش ضایعات در هنگام کار

 

 

 

دستگاه اره لنگ

 

دقت این دستگاه کم است و ضایعات بیشتری تولید می کند . حرکت این دستگاه هنگام برش با به عقب و جلو رفتن بر روی قطعه انجام می شود .

 

 

دستگاه اره دیسکی

 

این دستگاه جایگزین دستگاه اره آتشی پر خطر شده است که امنیت بالا و کیفیت بیشتر در حین کار از مزیت این دستگاه می باشد .

این دستگاه دارای تیغ های متنوع می باشد که میتواند به راحتی فلزات را برش دهد .

 

 

 

اره دستی

 

این اره بسیار قدیمی و ساده ترین وسیله برای برش می باشد . اره ها سایز یکسانی دارند که دندانه های آن باهم متفاوت است و بستگی به سایز میلگرد دارد .

اگر میلگرد نازک بود با دندانه ی ریز و اگر بزرگ بود با دندانه ی درشت آن ها را برش می دهند . نیروی دست انسان برای استفاده این دستگاه بسیار مهم است . این دستگاه خطرناک است و در حین کار باید حتما از دستکش ، کلاه و عینک ایمن استفاده شود .

 

 

 

قیچی برش میلگرد هیدرولیک

 

این دستگاه سرعت بسیار بالایی دارد و در کمترین زمان تعداد زیادی میلگرد را برش می دهد . در زیر قیچی این دستگاه چرخ وجود دارد که باعث می شود به راحتی جا به جا شوند .

 

 

دستگاه برش واتر جت

 

دستگاه برش واتر جت با کمک موتور های پر فشارعملیات برش مواد سخت را انجام می دهد .

این دستگاه بیشتر برای برش سنگ استفاده می شود ، ولی برای فلزات نیز کاربرد دارد چون این دستگاه برای مواد سخت بسیار عملکرد خوبی دارد .

 

 

دستگاه حدیده

 

این دستگاه میلگرد های صاف را تا سایز 50 و میلگرد های آجدار را تا سایز 45 برش می دهد .

 

 

دستگاه خاموت زن

 

به دلیل اینکه میلگرد ها در ساختمان سازی به صورت طولی و عرضی استفاده شوند نیاز است که از خود میلگرد اشکالی درست کنند . خاموت یک آرماتور عرضی می باشد و وظیفه دارد مقاومت بنا را بالا ببرد .

این دستگاه به صورت اتوماتیک میلگرد را به صورت چهار گوش یا گرد تغییر شکل می دهد .

 

 

 

آچارF

 

بخم کردن میلگرد استفاده از این آچار که جنس فولادی دارد بسیار کاربردی است . برای اینکه خمکاری دقیق صورت بگیرد حتما باید آچار با قطر محصول هماهنگ باشد .

 

 

 

برش لیزری

 

در این دستگاه عملیات برش را اشعه انجام می دهد که از اشعه لیزر برای سوزاندن ، ذوب کردن و تصعید استفاده می کنند . لیزر ها انواع مختلفی مثل گازی ، شیمیایی ، جامد ، فیبری و… دارند که از تمامی این موارد فقط لیزرهای جامد و گازی برای صنعت و برشکاری فلزات استفاده می شود . کمترین آسیب به فلزات را لیزر ها در روش برش گرم دارند .

 

 

 

پلاسما ( هوا برش )

 

در این دستگاه مشعلی وجود دارد که گاز را با سرعت زیاد و به صورت فشرده خارج می کند . دمیدن این گاز منجر به این می شود که یک قوس الکتریکی بین نازل و قطعه کار ایجاد شود که این امر باعث می شود گاز حالت پلاسمایی پیدا کند . حرارتی در حدود 25000 درجه سانتی گراد بر روی فلزات متمرکز می شود تا نقطه مدنظر بر روی محصول ذوب شود . این دستگاه به روش دیگری نیز کار می کند که به خاطر تشعشعات زیاد رادیویی و احتمال برق گرفتگی از آن استفاده نمی کنند .

 

 

    negar shahi

    به اشتراک بگذارید

    دیدگاه

      0