031 - 910 - 100 - 30     031 - 3202     021 - 910 - 100 - 30

ریل فولادی
چهارشنبه 17 مهر 1398 بازدید : 769

 

ریل فولادی محصول نورد شده ای که به صورت دو ریل فلزی موازی روی ریل بندها قرار می گیرد. هدف از ساخت و نصب ریل ها مسیر عبور واگن هاست. بیشترین کاربرد ریل ها در صنعت راه آهن و مترو است که معمولا از فولاد هایی با مواد CK45  و CK55استفاده می شود. راه آهن از دو ریل فولادی با فاصله عرضی ثابت تشکیل شده که بر روی بستر مسیر نصب می شود.بخش اصلی خط همان ریل فولادی است که تحمل بار وسیله نقلیه و هدایت آن را به عهده دارد. 
ریل ها و تراورس ها به وسیله ی پیچ ها و پابند به یکدیگر بسته شده و سازه ی واحدی به نام بست خط(panel) را به وجود می آورند.ریل از فولادی خاص با شکل و مقطع ویژه ای ساخته می شود که هم نیروی وارده از سوی وسیله نقلیه را تحمل و به بستر مسیر منتقل می کند.

 


ویژگی ریل فولادی:

 


1-از فولاد خاصی ساخته می شوند.
2-دارای مقطع خاصی از نظر ارتفاع پهنای کف و تیغه ریل است.

 


انواع ریل فولادی بر اساس کاربرد:

 


1-ریل های راه آهن
2-ریل معدنی
3-ریل های جرثقیلی

 


استاندارد های ریل فولادی: 

 


تیپ S استاندارد اروپا
تیپ R استاندارد روس
تیپ JIS استاندارد ژاپن
تیپ A استاندارد مورد استفاده در جرثقیل

 

در دنیا 17 کشور ریل تولید می کنند که در این میان ایران بار راه اندازی پروژه های ریل فولادی در رتبه هجدهمین کشور قرار می گیرد. بیشترین حجم تولید ریل در دنیا متقلق به کشور چین است.کشورهایی مانند ژاپن ، آمریکا ، اتریش ، فرانسه ، لهستان ، ایتالیا ، چین و... از جمله تولید کنندگان ریل در دنیا محسوب می شوند.
به طور کلی ، مصرف ریل در هر سال ، بر پایه ی میزان بازسازی خطوط جدید است. رایج ترین ریل های مورد استفاده در خطوط راه آهن پروفیل های UIC54 و UIC60 است. راه آهن برای هر کیلومتر ریل گذاری ، نیاز به حدود 120 تن ریل دارد.
 

  آهن پویا

  آهن پویا

  آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

  به اشتراک بگذارید

  دیدگاه

   0