031 - 910 - 100 - 30     031 - 3202     021 - 910 - 100 - 30

سقف طاق ضربی
شنبه 10 خرداد 1399 بازدید : 626

 

سقف های طاق ضربی برای اسکلت های فلزی و بتنی استفاده می شود. از جمله مزایای سقف های طاق ضربی می توان به در دسترس بودن مصالح، سرعت بالا در اجرای سقف ها و عدم نیاز به مهارت زیاد برای اجرای سقف ها از مزایای این سازه می باشد.سقف های طاق ضربی به دلیل نداشتن صلبیت کافی، دارای لرزش شدید هنگام راه رفتن روی آن می باشد. متاسفانه صلبیت یک مفهوم دست کم گرفته شده ای است که مهندسان ساختمان به آن نوجه نمی کنند. رعایت عکلکرد سازه ای صلبیت در سازه ها سبب می شود تا سختی سازه ها به طور مستقیم فقط بر روی قسمت هایی از سازه بر قسمت های دیگر منتقل شود، به همین دلیل قبل از اجرای کف سازی، به وسیله ی میلگردها، تیرآهن به صورت ضربدری به سقف با جوش به یکدیگر متصل می شود تا بتواند میزان نیروی وارده بر سازه را به طرز قابل قبولی کاهش دهد.


مراحل اجرای سقف های طاق ضربی:


برای اجرای سقف های طاق ضربی باید بستر مناسب برای تیرریزی را مهیا کرد. برای مهیا کردن بستر مناسب برای تیرها می توان بعد از ایجاد نشیمن در اسکلت های فلزی، بتنی با رعایت ضوابط مربوطه تیرریزی با استفاده از پروفیل های رایج در بازار اجرا کرد. طول تیرآهن ها برای ساخت سقف های طاق ضربی نباید بیشتر از 5 متر باشد. بعد از تکمیل نمودن تیرریزی ابتدا و انتهای سقف های آجری را به تکیه گاه اصلی به وسیله ی جوش محکم می کنیم. در سقف های طاق ضربی احتمال فشار آمدن به تیرآهن در وسط دهانه ها و زیاد شدن فاصله بین سازه ها، امکان فرو ریختن آجرها کمتر وجود خواهد داشت. به همین منظور تیرآهن ها از بالا توسط میلگرد جوش خورده می شوند. بعد از اینکه مرحله ی تیر ریزی پایان یافت، با استفاده از آجرفشاری، ملات، گچ، خاک این سقف ها به صورت قوس دار در می آید. از جمله نکاتی که در این مرحله باید به آن توجه کرد، خام نبودن آجرهاست که قبل از استفاده برای این کار آجرها را در داخل آب اشباع می کنند. نسبت خاک به گچ مصرفی باید به صورت یک به دو باشد تا ملات بتواند زودتر بگیرد. بعد از چیدن هر چند ردیف آجر، دوغاب گچی ساخته شود و از زیر و رو، منافذ بین آجرها کاملا پر شود تا سقف قبل از تکمیل شدن دارای استحکام اولیه باشد. رگ انتهایی آجرها کاملا به کلاف روی دیوار یا سازه نشیمن تیرهای فرعی قفل شود. پس از پایان آجرچینی، حد فاصل آجرها با تیرآهن از بالای سقف با ملات کاملا پر شود تا از حرکت سقف جلوگیری بعمل آید.
 

  آهن پویا

  آهن پویا

  آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

  به اشتراک بگذارید

  دیدگاه

   0