031 - 910 - 100 - 30     031 - 3202     021 - 910 - 100 - 30

سنگ آهن در ایران ۱۰۰ دلار ارزان تر از چین
ﺳﻪ شنبه 6 اسفند 1398 بازدید : 359

فولادی ها دلیل افزایش قیمت محصولاتشان را به کمبود سنگ آهن ربط می دهند. از طرفی گفته می شود قمیت سنگ آهن در بازارهای صادراتی از بازار داخل بیشتر است و با وجود عوارض 25 درصدی بر صادرات معدنی باز هم صادرات جذابیت دارد. همچنین شنیده شده قرار است جلساتی طی 10 روز آتی با محوریت وزارت صمت و اتاق بازرگانی برگزار شود تا نقطه نظرات ذینفعان سنگ آهن و فولاد شنیده شده و نهایتا نسبت سنگ آهن به فولاد تعیین شود. سنگ آهنی ها می گویند چون قیمت فولاد رشد کرده نسبت سنگ آهن به فولاد هم باید افزایش یابد. 
سعید عسگرزاده دبیر انجمن سنگ آهن ایران در خصوص وضعیت سنگ آهن و انتقادات مطرح شده از سوی فولادی ها بیان کرد: افزایش قیمت محصولات فولادی ارتباطی با صادرات سنگ آهنی ها ندارد چرا که بعد از وضع عوارض بر صادرات سنگ آهن، صادرات محصولات سنگ آهنی به حداقل ممکن رسید. افزایش قیمت محصولات فولادی ناشی از عوامل دیگری است که شاید بخشی از آن، قیمت تمام شده بالای این صنعت باشد. اگر فقط قیمت سنگ آهن را در بهای تمام شده فولادی ها لحاظ کنیم، به خطا رفته ایم.
وقتی قیمت فوب خلیج فارس بی خاصیت می شود!
وی افزود: همواره قیمت سنگ آهن در کشور ما از قیمت های فوب خلیج فارس کمتر بوده است. شرکت های فولادی در چین، عملا سنگ آهن را با قیمتی تقریبا 100 دلار بالاتر از فولادسازان ما تامین می کنند و اینکه گاهی فولادسازان می گویند ما سنگ آهن را با قیمتی بیشتر از قیمت های جهانی خریداری می کنیم، اصلا درست نیست.
عسگرزاده افزود: اگر قیمت سنگ آهن ایران ارزان نبود، نیازی به وضع عوارض بر صادرات نبود و اگر قیمت ها در بازار داخل مناسب باشد، قطعا تولیدکنندگان سنگ آهن ترجیح می دهند محصولات خود را در بازار داخلی عرضه کنند و دردسرهای صادرات و هزینه های حمل و بازگرداندن ارز و ... را متحمل نشوند اما؛ مشکل اصلی اینجاست که با وضع بخشنامه های مختلف، نرخ سنگ آهن را به صورت دستوری تعیین کرده ایم و معادن مجبور به عرضه محصولات خود با قیمت های دستوری هستند.
زنجیره تکمیل برخی فولادی ها
این فعال معدنی اضافه کرد: بعضی از شرکت های فولادی زنجیره تامین تکمیل تری داشته و سنگ آهن مورد نیاز خود را از داخل مجموعه خود تامین می کنند و بعضی فولادسازان دیگر (۷.۲ میلیون تن از ظرفیت فولاد کشور توسط گروه دوم تولید می شود) هم زنجیره تامین کاملی ندارند و عمدتا قراضه مصرف می کنند.
وی افزود: کاهش قیمت سنگ آهن، بهای تمام شده گروه اول فولادی ها را کاهش می دهد و طبیعی است که در این شرایط، گروه دوم برای آنکه قدرت رقابت داشته باشند، به جای مصرف قراضه، به مصرف آهن اسفنجی متمایل شوند. واردات قراضه هم به حداقل ممکن رسیده و به همین علت هم با کمبود حدود ۵ میلیون تن آهن اسفنج مواجه شدیم.
دبیر انجمن سنگ آهن ایران در ادامه اظهار کرد: صادرات محصولات سنگ آهنی ریشه مشکلات فولادی ها نیست. به نظر می رسد باید تدابیری اندیشید که صنعت فولادسازی ما به سرنوشت صنعت خودروسازی دچار نشود. اعمال فشار و قیمت گذاری دستوری سنگ آهن، کل زنجیره را دچار مشکل خواهد کرد و این مشکلات در دو جا نمایان خواهد شد؛ عدم تعادل در عرضه و تقاضا و نیز کاهش بهره وری فولادی ها.
فرمولی برای سنگ آهن
وی افزود: اگر قیمت سنگ آهن منطقی باشد، صادرات برای معدنی ها جذابیتی نخواهد داشت؛ قیمت سنگ آهن در ایران حدود 100 دلار از چین ارزانتر است و قیمت های کنونی برای معادن کوچک قابل توجیه نمی باشد؛ قیمت سنگ آهن درصدی از شمش فولاد خوزستان بوده و معتقدم در سال های اخیر قیمت شمش فولاد خوزستان پایین نگه داشته شده است.
این فعال حوزه زغال سنگ با اشاره به اینکه باید قیمت ها تصحیح شود، تاکید کرد: قیمت منطقی سنگ آهن می تواند ۹۵ درصد فوب خلیج فارس باشد و در حال حاضر قیمت سنگ آهن با قیمت های فوب، اختلاف بسیار دارد. ارزان فروشی سنگ آهن چیزی جز دادن رانت به فولادی ها و نابودی معادن کوچک سنگ آهن در بر نخواهد داشت. بهتر است به جای الزام به ارزان فروشی سنگ آهن، راهکاری برای افزایش بهره وری فولادسازان پیدا کنیم.
بدون توسعه، تامین فولادی ها امکان پذیر نیست
عسگر زاده تاکید کرد: اگر قیمت ها واقعی و صادرات کلا متوقف شود، در حال حاضر صنعت سنگ آهن کشور می تواند نیاز فولادسازان کشور را تامین کند و مازاد هم داریم، ولی تضمین نیست که 2 -3 سال دیگر هم بتوانیم نیاز فولادی ها را تامین کنیم. تامین نیاز فولادسازان در سنوات آتی در گرو توسعه صنعت سنگ آهن همپای صنعت فولاد کشور است. به حد کافی در کشور ذخایر سنگ آهن داریم و طرحهای توسعه ای برای اکتشاف و استخراج سنگ آهن باید اجرایی شود و این مسئله لازمه وجود منابع مالی در شرکت های معدنی است.
ایشان در پایان گفت: ارزان فروشی سنگ آهن، به معادن فرصتی برای اجرای طرحهای توسعه ای نمی دهد. برای تداوم حیات صنعت سنگ آهن و امکان تامین نیاز فولادی ها در سال های آینده ، انتظارمان این است که قیمت سنگ آهن واقعی و منطقی شود و طرحها ی توسعه صنعت سنگ آهن همزمان با صنعت فولاد کشور انجام گیرد. به نظر می رسد ظرفیت صنعت فولاد کشور در بهترین حالت به 35 میلیون تن برسد و ذخایر کافی برای تامین این حجم تولید فولادی ها داریم. به شرط آنکه قیمت سنگ آهن در حدی باشد که افزایش ظرفت و اکتشاف معادن جدید، قابل توجیه باشد. 
 

  آهن پویا

  آهن پویا

  آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

  به اشتراک بگذارید

  دیدگاه

   0