031 - 910 - 100 - 30     021 - 910 - 100 - 30

سنگ نمک و خواص آن
یکشنبه 26 بهمن 1399 بازدید : 237

 

سنگ نمک 

 

سنگ نمک کانی سدیم کلرید میباشد که با نام های هالیت یا کلرید سدیم طبیعی شناخته میشود. با ورود ناخالصی به بلورهالیت ، این کانی به رنگ های گوناگون در می آید. این کانی به همراه نمک تلخ در محیط های تبخیری و گرم و خشک یافت میشود. مزه ی شور و جلای شیشه ای و سختی کم این کانی سبب شده است تا به راحتی میان گروهی از کانی های مشابه خود ، تشخیص داده شود. 

 

 

 

خواص سنگ نمک 

 

سنگ نمک یکی از طبیعی ترین نوع نمک ها ست که بدون آلودگی محیط زیست و همچنین عناصر شیمیایی تشکیل میشود. سنگ نمک دارای 84 عنصر از 92 عنصر کمیاب مورد نیاز بدن است که این عناصر از قبیل کلسیم ، آهن ، روی ، پتاسیم ، منیزیم ، مس و ... میباشد. 

سنگ نمک را میتوان در داروخانه ها و مراکز دارویی در قالب پودر ، مکمل قرص یا مانند عصاره ی مایع در نوشیدنی های درمانی ، پیدا کرد. 

 

 

 

 

 

مزایای سلامتی سنگ نمک

 

 

 

1.تقویت متابولیسم 

 

برای تحریک متابولیسم در بدن میتوان از سنگ نمک استفاده کرد. استفاده از این سنگ در بدن در نهایت منجر به عملکرد بهتر بدن انسان میشود. این سنگ همچنین موجب جذب بهتر آب در بدن میشود. به کمک این ماده طبیعی مواد معدنی و همچنین مواد مغذی با ارزش به تدریج جذب میشوند. عملکرد سلول و همچنین ارتباط آن با سایر اجزا فقط در صورت جذب  نمک در خون امکان پذیر است.

 

 

 

2.تسکین برونشیت و کاهش علائم بیماری های تنفسی

 

سنگ نمک موجب میشود تا برخی یون های مضر در هوا از بین بروند و این امر سبب میشود تا تنفس ما راحت تر بشود. حال با استفاده از این خاصیت برخی داروها را که متشکل از سنگ نمک هستند می سازند که این داروها برای افرادی که از برونشیت و آسم رنج میبرند مفید هستند. 

 

 

 

3.بهبود روحیه 

 

استفاده از سنگ نمک سبب میشود تا جریان اکسیژن بهتر شود . این موضوع سبب میشود تا هنگام برخورد با موضوعات عاطفی فصلی بهتر عمل کنیم و موجب تقویت روحیه ی شما شود. 

 

 

 

4.کمک به کنترل استرس 

 

لامپ هایی که در ترکیب آن ها سنگ نمک به کار رفته است عطر خاصی را از خود منتشر میکنند که این عطر به آرامش بدن و همچنین ذهن کمک به سزایی میکند. از این رو برای درمان و مدیریت استری استفاده میشود.

 

 

 

 

 

 

 

5.کاربرد سنگ نمک در پیشگیری از سرطان 

 

سنگ نمک باعث میشود سلامت گردش خون با گردش منظم در بدن ، در نتیجه اکسیژن رسانی بهبود یابد. در نتیجه مطابق با مطالعات محققان ، نمک در واقع یک عنصر اصلی برای حفاظت از سرطان است. این امر ناشی از آن است که سلول های سرطانی در جو اکسیژن نمیتوانند زنده بمانند. 

 

 

 

6.بهبود اشتها 

 

مصرف مقدار کمی سنگ نمک میتواند موجب آن شود که غذا راحت تر هضم شود. این امر سبب میشود به بهبود اشتها نیز کمک کند. 

 

 

 

7.بهبود عملکرد روده 

 

سنگ نمکی که در رژیم روزانه ی ما وجود دارد میتواند به تقویت عملکرد روده کمک کند. همچنین موجب کاهش اسیدیته در شیره ی گوارشی میشود. 

 

 

 

8.دیابت 

 

سنگ نمک ممکن است با کمک به حفظ مقدار مناسب قند در بدن در کاهش نیاز به انسولین مفید باشد. پس نتیجه میگیریم سنگ نمک در صورت ابتلا به دیابت یا قرار گرفتن در معرض خطر ابتلا به آن ، بخش مهمی از رژیم غذایی است.

 

 

 

 

9.پوکی استخوان

 

میتوان گفت تقریبا 1.4 از نمکی که در بدن ما وجود دارد در استخوان ها ذخیره میشود. زمانی که بدن ما بدون آب و نمک باشد یون های سدیم از طریق استخوان ها خارج میشود که در نهایت منجر به پوکی استخوان میشود. پس مصرف مقدار زیادی آب و نمک به اندازه ی کافی و متوسط میتواند از پوکی استخوان جلوگیری کند.

 

 

 

 

 

 

10.بهداشت دهان 

 

هنگام مسواک زدن بهتر است از آب نمک یا همان نمک خشک استفاده کنیم. همچنین از نمک به عنوان دهانشویه میتوان استفاده کرد. محلول آب و نمک ، به جلوگیری از خونریزی لثه و همچنین نفس کشیدن هرچه راحت تر کمک میکند. 

 

 

 

 

 

 

11.عفونت گوش

 

از سنگ نمک میتوان به عنوان گوش پاک کن استفاده کرد که از این رو به درمان عفونت گوش کمک میکند.

 

 

 

Bayat ghazal

به اشتراک بگذارید

دیدگاه

0