30 100 910 - 021

30 100 910 - 031

صداقت - کیفیت - رضایتمندی مشتری

سیمان پوزولان
پنج شنبه 8 خرداد 1399 بازدید : 289

 

سیمان پوزولان از آسیاب کردن و مخلوط کردن خاک های طبیعی، خاکستر های آتش فشانی با سیمان پرتلند ساخته می شود. پوزولان سیلیسی آلومینیومی است و به تنهایی خاصیت چسبندگی ندارد و یا اگر داشته باشد از خاصیت کمتری برخوردار می باشد. پوزولان های به صورت ذرات بسیار ریز می باشد و در مجاورت با رطوبت واکنش نشان می دهد، ترکیباتی شبیه ترکیب سیمان پرتلند تولید می کند. به طور کلی سیمان های پوزولان از خاکستر آتش فشانی غیر بلورین می باشد. پوزولان ها به دو صورت وجود دارند، پوزولان های طبیعی و پوزولان های مصنوعی. پوزولان های طبیعی همان خاکسترهای آتش فشانی غیربلورین می باشد و به صورت کلسینه شده و کلسینه نشده به کار برده می شود. پوزولان های مصنوعی از خاکسترهای بادی، دوده ی سیلیسی و پوسته ی برنج تهیه می شوند. خاکستر بادی ماده ای بسیار نرم می باشد و حاصل احتراق زغال سنگ پودر شده که از دیگ بخار به وسیله ی گازهای دودکش به بیرون منتقل می شود، درست شده است. دوده های سیلیسی در ساخت پوزولان های مصنوعی حاصل، محصول فرعی کوره های صنایع فروآلیاژ و فروسیلیس می باشد. در ادامه پوزولان  های مصنوعی از کوارتز با درجه خلوص زیاد و زغال در کوره های قوس الکتریکی تولید می شود. سطح مخصوص دوده سیلیسی حداقل 35 و حداکثر 100 برابر بیشتر از سطح مخصوص سیمان پرتلند است. سطح مخصوص زیاد و ذرات بسیار ریز دوده سیلیسی موجب می شود که در بتن حاوی 15 درصد دوده سیلیسی جایگزین شده با سیمان تقریبا برای هر دانه سیمان حدود دو میلیون دانه دوده سیلیسی وجود داشته باشد. که این تناسب می تواند معرف تاثیر قابل ملاحظه دوده سیلیسی بر روی خواص بتن باشد. برای توزیع یکنواخت دوده سیلیسی در بتن باید زمان اختلاط را افزایش داد. با وجود استفاده از فوق روان کننده ها در بتن حاوی دوده سیلیسی در مقایسه با بتن بدون دوده سیلیسی از چسبندگی بیشتر، گرایش کمتر به جدا شدگی، نیز کاهش آب انداختن و قابلیت بیشتر پمپ شدن برخوردار است.
خاکستر بادی نیز محصول فرعی سوخت زغال سنگ است. کانی های اصلی تشکیل دهنده خاکستر بادی شامل اکسیدهای سیلیس، آلومین، آهن و کلسیم است. در نیروگاه هایی که از ذغال سنگ به عنوان سوخت استفاده می کنند، ذرات شیشه ای و کروی شکل بسیار ریز به ابعاد 1 الی 80 میکرون و در درجه 1600 درجه سیلیسیوس به عنوان محصول فرعی تولید می شود. که از بالای کوره احتراق خارج شده و به سرعت سرد می شود.
این محصول که خواص پوزولانی دارد و خاکستر بادی نامیده می شود از اختلاط دو فاز شیشه ای یا بلوری نشده که این فاز حدود 60 الی 90 درصد وزنی محصول را تشکیل می دهد و فاز بلوری نشده که 10 الی 40 درصد وزنی محصول را تشکیل می دهد تشکیل شده است.
عملکرد سیمان پوزولان به گونه ای است که قبل از مصرف باید میزان مواد تشکیل شده را کنترل نمود، سیمان پوزولان باعث کاهش سرعت و میزان حرارت حاصل از فرآیند آبگیری سیمان می شود، سبب افزایش مقاومت بتن در بلند مدت شده و در نهایت باعث افزایش پایایی از طریق کاهش نفوذپذیری و عملکرد مناسب تر نسبت به سیمان های دیگر می شود.

 

  آهن پویا

  آهن پویا

  آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

  به اشتراک بگذارید

  دیدگاه

   0