031 - 910 - 100 - 30     021 - 910 - 100 - 30

سیم بکسل
پنج شنبه 11 مهر 1398 بازدید : 898


سیم بکسل (طناب فولادی) (wire rope) نوعی طناب است که از الیاف فولاد ساخته می شود. سیم بکسل از پیوستن چند مفتول فولادی ساخته می شود که شامل یک بخش مرکزی به نام مغزی است که چند رشته به صورت مارپیچ به دور آن تابیده می شود. هر رشته نیز از چند سیم (مفتول) مارپیچ دور یک مفتول مرکزی قرار می گیرد، تشکیل می شود.

 

اجزای سیم بکسل:

 

-    سیم ها (wire): سیم ها به دور هم تابیده شده و رشته را می سازند.
 

-    رشته (strand): رشته ها به صورت مارپیچ دور یک هسته یا مغزی قرار دارند.
 

-    هسته یا مغزی (core): قسمت اصلی سیم بکسل است و از جنس الیاف گیاهی مصنوعی و یا فولادی است.

مغزی سیم بکسل شامل دو نوع کنفی و فولادی است. سیم بکسل با مغزی فولاد استحکام بیشتری دارد و در نتیجه انعطاف کمتری هم دارد. بنابراین انتخاب مغزی به نوع سیم بکسل بستگی دارد. مغزی سیم بکسل هم می تواند از چند رشته تشکیل شود.

 

انواع مفتول سازنده سیم بکسل:

 

-    مفتول فولادی بدون پوشش: این مفتول بیشتر در مناطقی که امکان زنگ زدگی کمتر است استفاده می شود.

-    مفتول فولادی گالوانیزه: این مفتول از فلز روی پوشیده شده است و در برابر رطوبت و زنگ زدگی مقاوم است. از این محصول در صنعت کشتیرانی و امور دریایی استفاده می شود.

-    مفتول فولادی ضد زنگ: این مفتول علاوه بر مقاومت در برابر زنگ زدگی، در برابر حرارت بالا نیز مقاوم است و در صنایع شیمیایی، دارویی، غذایی و ... استفاده می شود. از این مفتول در بلند کردن اجسام در صنعت و حمل بارهای ظریف و حساس نیز از تسمه های پارچه استفاده می شود.

 

انواع بافت سیم بکسل:

-    بافت سیل (seale): در این نوع بافت سیل، تعداد مفتول های دور مفتول اصلی با هم مساوی هستند که رشته طناب را تشکیل می دهند. در این نوع بافت قطر مفتول ها در هر ردیف یکسان است و قطر مفتول های درونی از قطر مفتول های بیرونی کمتر است.
 

-    بافت وارینگتون (warrington): در ردیف بیرونی این نوع بافت مفتول های نازک و ضخیم یک در میان قرار دارند و چون مفتول ها ترکیبی هستند، طنابهای با بافت وارینگتون نسبت به طنابهای سیل انعطاف بیشتری دارند.

-    بافت فیلر (filler): مفتول ها در این نوع بافت در همه ی ردیف ها از نظر قطر مساوی هستند. در فضای خالی مفتول های نازکی بین مفتول های ردیف بیرونی و ردیف درونی قرار می گیرند که فیلر نام دارند. طناب های فیلر سطح فلزی بیشتری دارند و هم مقاومت سایشی بالایی دارند هم قابلیت انعطاف بیشتر.

-    بافت استاندارد (standard): در بافت استاندارد، مفتول های هر رشته از نظر قطر یکسان هستند. طنابهای این نوع بافت به دلیل انعطاف بالا، در صنعت کاربرد زیادی دارند.

 

کاربرد سیم بکسل:

سیم بکسل در کلیه صنایع کوچک و بزرگ و هر جا که نیاز به جابجایی کالا و لیفتینگ باشد کاربرد دارد. از این محصول در کارخانجات و کارگاه های کوچک و بزرگ، شرکت های حفاری، بنادر و کشتیرانی، کشتی سازی، صنایع نفت و گاز و پتروشیمی، شیلات و ماهیگیری، صنایع خودروسازی، صنعت برق و سدسازی، معادن، صنایع ریلی و حمل و نقل، شرکت های ساختمانی، شرکت های آسانسوری و.... استفاده می شود.

عنوان سیم بکسل (طناب فولادی) هم در مورد سیم بکسل های قویی به کار می رود که در صنایع معادن استفاده می شود و هم در مورد سیم بکسل های ظریفی که در ترمز دوچرخه ها به کار می رود.

از این عنوان هم در مورد طناب های ثابتی که پل های معلق را نگهداری می کنند و هم در مورد طناب هایی که در جرثقیل ها و آسانسورها هستند بکار می رود.
 

آهن پویا

آهن پویا

آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

به اشتراک بگذارید

دیدگاه

0