031 - 910 - 100 - 30     031 - 3202     021 - 910 - 100 - 30

شیشه سکوریت
یکشنبه 28 اردیبهشت 1399 بازدید : 484

 

شیشه نشکن یا شیشه سکوریت از مقاوم ترین نوع شیشه هایی است که در گروه شیشه های ایمنی قرار می گیرد. این شیشه ها در فرآیند تولید به دلیل حرارت دهی قوی که دارند از مقاومت بالاتری برخوردار اند و دارای رنگ های متنوعی می باشند. این شیشه ها به شیشه ی میرال یا شیشه ی نشکن نیز معروف می باشد. از ویژگی های مهمی که این شیشه ها دارند، مقاومت بالا در برابر ضربه و طرز خرد شدن و شکستن شیشه ی سکوریت است، اما این گفته به این معنا نیست که این شیشه ها هرگز شکسته نخواهد شد بلکه این شیشه ها در برابر ضربه از خود مقاومت خوبی نشان می دهند. از مزایایی که این شیشه ها برخوردار می باشند این است که وقتی شکسته می شوند به قطعات کوچکی تبدیل می شود و لبه ی آن صیقلی بوده و توانایی بریدن را نخواهد داشت.


فرآیند تولید شیشه های سکوریت:


در مرحله ی اول وقتی شیشه ها سنگ زده شد، روی غلطک های افقی قرار داده می شود. در کوره ها با دمای حدود 260 درجه سانتی گراد به نقطه ی نرم شدن شیشه می رسد بعد از آن هر دو طرف شیشه تحت جریان هوای سرد قرار می گیرد که فشار این هوای خنک این اختلاف دما بر روی عمق شیشه و سطح فشرده و کاملا ایمنی را بر روی شیشه ایجاد می کند. فرآیند سرد شدن شیشه سبب می شود تا سطح خارجی سرد باشد در صورتی که بخش میانی هنوز گرم و نسبتا سیال است و سطح خارجی از انقباض جلوگیری نمی کند. به مرور بخش های مرکزی آغاز به سرد شدن می کند و بخش  های سطحی که دیگر خنک شده اند از انقباض لایه های مرکزی جلوگیری می کند. این امر باعث توزیع تنش و کشش در شیشه های سکوریت می شود. 


ویژگی های شیشه سکوریت:


 عواملی از جمله میزان عبور نور، انبساط و انقباض در اثر عوامل خارجی مقاومت شیشه ها را دچار تغییر نمی کند. همچنین سختی، وزن مخصوص، ضریب انبساط، نقطه نرم شدن، هدایت حرارتی نیز بر اثر عملیات بر روی شیشه های سکوریت را بدون تغییر نگه می دارد. مقاومت در برابر ضربه و استرس های حرارتی، ویژگی های فیزیکی هستند که طی عملیات ساخت این شیشه ها از اهمیت ویژه ای برخوردارند. شیشه سکوریت به مراتب مقاوم تر از شیشه های عادی عمل می کند. شیشه های نشکن در صورت اعمال ضربه های شدید به قطعات بسیار کوچکی تقسیم می شود و به برندگی شیشه های عادی را ندارد. به همین دلیل شیشه های سکوریت در مواردی که حادثه به وجود می آید از خطرات ناشی از خسارت های جانی و مالی جلوگیری می کند. در برابر تغییرات آب و هوایی دچار ترک خوردگی و شکست نمی شود، مقاومت بالایی دارد که این عوامل سبب شده تا این شیشه ها در ساختمان سازی کاربرد های ویژه ای داشته باشد.
 

  آهن پویا

  آهن پویا

  آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

  به اشتراک بگذارید

  دیدگاه

   0