031 - 910 - 100 - 30     031 - 3202     021 - 910 - 100 - 30

صادرات فولاد و چالش هاي آن
شنبه 9 فروردین 1399 بازدید : 511

 

در داده هاي آماري کشور ايران، صنعت فولاد از 4 صنعت مهم در کشور محسوب مي شود توليد 66 برابري ظرفيت اين محصولات موجب شده تا صنعت فولاد در ايران نيز در مقايسه با سطح جهاني قرار گيرد. در آخرين رده بندي هاي آماري جهان انجمن فولاد سازي ايران با فراتر رفتن از کشورهايي نظير تايوان، ايتاليا، اوکراين توانسته در رتبه ي دهم در سطح جهاني توليد فولاد خام قرار گيرد.در سال جاري با وجود تحريم هاي بسيار، مشکلات شديد داخلي و خارجي و مهم تر از همه نوسانات شديد ارز از جمله مسائلي هستند که صادرات کشور را دچار چالش کرده اند. آخرين آمار هاي سازمان توسعه ي معدن و صنايع معدني ايران(ايميدرو) حاکي از آن است که تاکنون حدود 3 تا 4 ميليارد دلار صادرات محصولات فولادي را با وجود تحريم ها داشته ايم.


مشکلات خارجي:


از ديگر عواملي است که صادرات فولاد را به خطر مي اندازد همچنين تحريم کامل صادرات فلزات اساسي ايران و همچنين پيچيده شدن ساز و کار و مبادلات بانکي و فشار به شرکت هاي تامين کننده تجهيزات از عواملي هستند که صادرات فولاد را با چالش مواجه مي کند.


مشکلات داخلي:


مشکلات داخلي مانند دستورالعمل ها و قوانين گمرکي، زير ساخت هاي مورد نياز، برنامه هاي ارزي و نحوه ي تخصيص تسهيلات به صادرکنندگان از ديگر عواملي هستند که در داخل کشور بايد مورد پيگيري قرار گيرند.


مشکلات ارزي توليد کنندگان فولاد:


از مهم ترين مشکلات ديگري که بر سر راه صادرات فولاد وجود دارددنوسانات شديد و غير طبيعي ارز است. تقويت واردات در سال هاي گذشته و سرکوب نرخ ارز سبب شده بود تا صادرات افت پيدا کند. در سال جاري با توجه جهش ارز، صادرات رو به بهبود بود اما هم اکنون در بازار فولاد اين محصولات با روند صعودي قيمت، مواجه شدند و همه ي اين عوامل باعث شد تا کل زنجيره ي فولاد تحت تاثير قرار گيرد. سهميه بندي صادرات، قيمت گذاري هاي بورس کالا، تامين مواد اوليه از ديگر عواملي بودند که علاوه بر نوسانات ارزي تاثير بسزايي را در به چالش کشيدن صادرات فولادي برعهده داشته اند.
محدوديت تامين مواد اوليه مانند قراضه و سنگ آهن و رشد قيمت تدريجي اين محصولات باعث شد تا محصولات ايراني در بازار جهاني از فروش بهتري برخوردار باشد.


مهم ترين محدوديت هاي صادرات فولاد:


از موارد ديگري که به طور وسيعي بر صادرات مي تواند اثر گذار باشد الزام دولت در برگشت ارز حاصل از صادرات توليد کنندگان است که در طي اين روند اخبارهايي مبني بر اين موضوع سازمان داده شده که بسياري از ارزهاي صادراتي توليد کنندگان در اين ميان محو يا گم مي شوند.محدوديت در صادرات برخي از محصولات مانند شمش و تختال که اين محصولات فقط و فقط توسط خود توليد کننده بايد صادر شود نيز از جمله محدوديت هايي است که صادرات فولاد را دچار چالش ميکند.
 

  آهن پویا

  آهن پویا

  آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

  به اشتراک بگذارید

  دیدگاه

   0