031 - 910 - 100 - 30     021 - 910 - 100 - 30

طرح ملی انتقال آب خلیج فارس به مناطق کویری
پنج شنبه 15 آبان 1399 بازدید : 207

 مراسم بهره‌برداری از مرحله نخست طرح ملی انتقال آب خلیج فارس به مناطق کویری صبح امروز مورخ 15 آبان ماه برگزار شد. در این مراسم، رضا اردکانیان، وزیر نیرو ضمن ابراز خرسندی از حرکت قطار افتتاح پروژه‌ها در قالب پویش هر هفته الف ب ایران، گفت: امروز شیرین‌سازی آب دریا یکی از مهمترین پروژه‌های انجام شده در سطح دنیا است و حدود 75 درصد از این نمک‌زدایی در منطقه خاورمیانه صورت می‌گیرد. بیش از 850 آب‌شیرین‌کن در منطقه خلیج فارس درحال فعالیت هستند که 25 عدد از این آب‌شیرین‌کن‌ها با ظرفیت بالای 100 هزار متر مکعب در شبانه روز هستند.

وزیر نیرو در تشریح این نکته که پروژه ملی انتقال آب خلیج فارس از آب شیرین‌کن با ظرفیت بیش از 100 هزار متر مکعب در شبانه روز استفاده می‌کند، گفت: نمک‌زدایی از آب دریا از 67 سال پیش در خلیج فارس آغاز شده و درحال حاضر توجیه اقتصادی برای این پروژه‌ها وجود دارد.

*کمبود 950 میلیون متر مکعبی بخش صنعت در آینده

وی با اشاره به اینکه پروژه انتقال آب از خلیج فارس در دولت تدبیر و امید 17 استان را در بر می‌گیرد، گفت: این 17 استان در هر سال 60 میلیارد متر مکعب آب مصرف می‌کنند که حدود 2 میلیارد متر مکعب از کل مصرف این استان‌ها مرتبط با حوزه صنعت است. محاسبات ما نشان می‌دهد در آینده بخش صنعت با کمبود 950 میلیون متر مکعبی مواجه می‌شود که این آب باید از محل شیرین‌سازی تامین شود.

اردکانیان، در توضیح اینکه کار مطالعه تخصیص آب از دریا مدتی پیش در دولت تدبیر و امید آغاز شده است، گفت: امروز 26 میلیارد متر مکعب از نیاز آبی استان‌های نوار ساحلی بدون شیرین‌سازی در فعالیت‌هایی نظیر آبزی پروری و خنک‌سازی صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین 8.2 میلیارد متر مکعب آب شیرین‌سازی شده نیز به این مناطق اختصاص یافته است.

*150 میلیون متر مکعب از آب صنعتی کشور از طریق دریا تامین می‌شود

این مقام مسئول، با اشاره به بهره‌برداری از آب شیرین‌سازی در کشور گفت: امروز 150 میلیون متر مکعب آب شیرین‌سازی شده برای مصارف صنعتی استان کرمان، یزد و هرمزگان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی در بیان تامین مالی وزارت نیرو گفت: علاوه بر بودجه عمومی وزارت نیرو توانسته است بخشی از نیاز مالی خود را از منابع بخش خصوصی تامین کند.

*انتقال آب با نگاه به هزینه تمام شده صنعت اقتصادی است

اردکانیان ادامه داد : وزارت نیرو در بخش برق 4 میلیارد 100 میلیون یورو به اضافه 28 میلیارد تومان و در  بخش آب و فاضلاب، 2 میلیارد 600 میلیون یورو به اضافه 13 میلیارد تومان نیاز خود را از بخش خصوصی، فاینانس خارجی، صندوق توسعه ملی و بانک توسعه اسلامی تامین کرده است.

وزیر نیرو با اشاره به قیمت تمام شده آب گفت: هزینه تمام شده هر متر مکعب آب معادل 2 یورو در شهرستان سیرجان است. این هزینه تنها 2 درصد از کل هزینه مورد نیاز صنعت فولاد را شامل می‌شود و اگر با این نگاه به اقتصاد پروژه نگاه کنیم کار بسیار اقتصادی انجام داده‌ایم.

 

آهن پویا

آهن پویا

آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

به اشتراک بگذارید

دیدگاه

0