031 - 910 - 100 - 30     021 - 910 - 100 - 30

عوامل موثر بر قیمت محصولات فولادی
دوشنبه 14 بهمن 1398 بازدید : 721

بازار فولاد شاهد نوسانات بسیاری در ماه های گذشته بوده است که خرید و فروش مقاطع فولادی تاثیر بسزایی در قیمت این محصولات گذاشته است.

از جمله عواملی که بر قیمت محصولات فولادی تاثیرگذار است:

نرخ ارز _قیمت جهانی فولاد _ بورس کالا _ قیمت قراضه و سنگ آهن _ میزان تولید و تقاضای داخلی فولاد 

 

نرخ ارز:

واردات مقاطع فولادی مثل، شمش و سنگ آهن از عواملی هستند که می توانند بر افزایش یا کاهش نرخ ارز تاثیرگذار باشد.

 

قیمت جهانی فولاد:

سنگ آهن از جمله محصولاتی است که عمده ی آن توسط چین تولید می شود و با توجه به موجودی سنگ آهن می تواند بر کاهش یا افزایش قیمت فولاد جهانی تاثیرگذار باشد.

 

بورس کالا:

از مزایای بورس کالا حضور نهاد های نظارتی و تنظیم کننده است که جایی امن برای خرید و فروش مقاطع فولادی را فراهم می کند و استمرار و افزایش عرضه در بورس کالا تاثیر مهمی در ثبات قیمت و آرامش بازار خواهد داشت.
مساله ی مهم این است که میزان عرضه در این بازار محدود است و به شدت روی افزایش قیمت ها می تواند تاثیرگذار باشد.

 

قیمت قراضه و سنگ آهن:

قراضه و سنگ آهن از محصولاتی هستند که به عنوان مواد اولیه برای تولید محصولات دیگر به کار می روند و افزایش یا کاهش قیمت آنان می تواند بر قیمت محصولات فولادی تاثیر بگذارد.

 

میزان تولید و تقاضای داخلی فولاد:

در چند سال گذشته به دلیل افزایش ظرفیت فولاد بازار از ثبات خاصی برخوردار بوده اما در سال گذشته به دلیل ملتهب شدن بازار فولاد نگرانی مصرف کنندگان نسبت به قیمت ها سبب شده بازار دچار تقاضای هیجانی می شود و میزان تقاضا افزایش پیدا کند که این عوامل تاثیرات مستقیمی بر قیمت محصولات فولادی گذاشته است.

 

عوامل غیر مستقیم تاثیرگذار بر بازار فولاد:

از جمله این عوامل می توان به مسائل سیاسی، افزایش حقوق و دستمزد کارگران در سال جدید اشاره کرد.همچنین عدم اعتماد به آینده ی فولاد خریداران را ملزم به خرید و انبار کردن مقاطع فولادی می کند که سبب افزایش تقاضا و کاهش عرضه شده و نتیجه ی آن افزایش قیمت محصولات فولادی می شود. علاوه بر آن افزایش قیمت نفت باعث افزایش هزینه های حمل و نقل و انرژی شده که در نهایت این عوامل می توانند باعث افزایش قیمت تمام شده ی فولاد شود.
 

آهن پویا

آهن پویا

آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

به اشتراک بگذارید

دیدگاه

0