031 - 910 - 100 - 30     021 - 910 - 100 - 30

فرآیند عمومی تولید در صنایع فولاد
یکشنبه 3 فروردین 1399 بازدید : 602

صنعت آهن و فولاد به دلیل تامین مواد خام صنایع در رونق اقتصادی کشورها نقش بسیار سازنده ای دارد.
مراحل تولید ورق های فولادی:


فرآوری سنگ آهن به عنوان ماده ی خام و اولیه و تولید گندله
تولید آهن اسفنجی
تولید تختال(شمش فولادی)
تبدیل تختال به کلاف گرم با فرآیند نورد گرم
تولید کلاف گرم با استفاده از فرآیند نورد سرد
عملیات تکمیلی فولاد و تولید محصول نهایی کلاف و ورق سرد


عملیات پوشش دهی و تولید  ورق فولادی پوشش دار مانند(ورق گالوانیزه،ورق رنگی،ورق قلع اندود)
در مرحله ی اول که فرآوری مواد اولیه است سنگ آهن خرده شده و بعد از اتمام پروسه ی خاصی ناخالصی های آن جدا می شود.سپس در فرآیند گندله سازی، سنگ آهن به صورت گلوله ای درآمده و پس از عملیات پخت محصولی به نام گندله تولید می شود. گندله طی فرآیند احیا مستقیم با کربن، آهن خالص را تولید می کند. از آنجا که در طی پروسه ی گندله اکسیژن خود را از دست می دهد آهن اسفنجی حاصل می شود.آهن اسفنجی به عنوان ماده ی اولیه تولید فولاد در مخازن خاصی نگهداری می شود.
در مرحله ی دوم آهن به فولاد مذاب تبدیل می شود. در این مرحله آهن قراضه و آهن اسفنجی در کوره های قوس الکتریکی با نسبت های مشخصی به فولاد مذاب تبدیل می شوند.
در مرحله ی سوم فولاد مذاب در پاتیل های حجیمی تخلیه شده و برای انجام عملیات تکمیلی فرستاده می شود.
در پایان با توجه به نمونه های آزمایشگاهی عملیات تصفیه ی مذاب انجام شده و فولاد مذاب آماده ی ریخته گری می شود.اگر عملیات ریخته گری به هر دلیلی صورت نگیرد، دمای مذاب در کوره های پاتیلی حفظ می شود و این تاخیر هزینه ی زیادی در بر دارد. در این مرحله مذاب تولید شده طی فرآیند ریخته گری به صورت شمش یا تختال در می آید.برای افزایش سرعت عملیات ریخته گری، دستگاه های ریخته گری دو مسیر دارند که لازم است مواد مذاب از دو مسیر مجزا وارد قالب های ماشین شود. مواد مذاب پس از تخلیه در قالب به وسیله ی جریان آب اطراف قالب خنک شده و فرم قالب را می گیرد و آرام آرام خنک می شود تا به صورت یک نوار طولانی با مقطع مستطیل شکل از دستگاه ریخته گری خارج شود. در پایان خط ریخته گری این نوار به طول های مشخص به طور مقطعی بریده شده و در نهایت شمش فولادی تولید می شود.
در مرحله ی چهارم تختال به عنوان محصول نیم ساخته وارد پروسه ی نوردگرم می شود. در واحد نورد گرم تختال به وسیله ی کوره های پیش گرمکن تا دمای 1200 درجه گرم می شود. تختال در این دما شکل می پذیرد سپس با عبور از بین غلتک های نورد، ضخامت آن کاهش می یابد و پس از خنک کاری به صورت کلاف گرم تحویل می شود. محصول واحد نورد گرم هم به عنوان محصول نهایی قابل فروش است هم می توان به عنوان محصول نیم ساخته برای ادامه ی فرآیند های بعدی از آن استفاده کرد. در واحد تکمیل نورد با توجه به نیاز مشتری در صورت لزوم فرآیند اسکین پاس (نورد پوسته ای) روی کلاف ها انجام می شود. همچنین در مرحله ی خطوط برش، کلاف برش داده می شود و به صورت ورق فولادی به عنوان محصول نهایی عرضه می شود.
در مرحله ی پنجم در قسمت نورد سرد کلاف های گرم از فرآیند اسیدشویی عبور داده می شوند و سطح کلاف تمیز می شود. این محصول که کلاف اسید شویی نام دارد می تواند به عنوان محصول نهایی به فروش برسد یا برای ادامه ی کار به واحد های دیگر ارسال شود. در مرحله ی نورد سرد، کلاف اسید شویی شده به حالت سرد از بین تعدادی غلتک عبور داده شده و بر اثر فشار غلتک و کشش ورق ضخامت ورق فولادی کاهش می یابد. محصول این فرآیند کلاف خام است. در این مرحله محصول می تواند به عنوان محصول پایانی به فروش برسد یا با طی فرآیند های دیگر به صورت پوشش دار استفاده شود.
در تولید محصولات سرد، کلاف خام مراحل بازپخت ،نورد پوسته اس  و اصلاح ورق فولادی را طی می کند. براساس سفارش مشتری، کلاف تولید شده پس از عبور از مراحل مذکور و برش در تولید بدنه ی خودرو، لوازم خانگی و فیلترسازی و... به کار می رود.
در مرحله ی نهایی و پایانی همان عملیات پوشش دهی ورق است. این ورق فولادی پوشش دار شامل ورق گالوانیزه، ورق قلع اندود و ورق رنگی است.محصولات پوشش دار در برابر زنگ زدگی مقاوم هستند و از کیفیت خوبی برخوردارند. در پروسه قلع اندود، سطح کلاف با لایه ی نازکی از قلع پوشیده می شود. ورق قلع اندود در صنایع غذایی و تولید قوطی های حلبی دار مواد شیمیایی و محلول ها کاربرد دارند. در فرآیند گالوانیزه، سطح ورق با لایه ی نازکی از روی پوشش داده می شود. محصول نهایی برای ساخت مخازن و... استفاده می شود. ورق گالوانیزه را می توان به عنوان نیم ساخته در پروسه ی پوشش رنگی به کار برد. در این فرآیند سطح ورق فولادی با رنگ های خاصی پوشش می یابد. این محصول(ورق رنگی) در صنایع لوازم خانگی و ساخت سوله ها مورد استفاده قرار می گیرد.

 

آهن پویا

آهن پویا

آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

به اشتراک بگذارید

دیدگاه

0