031 - 910 - 100 - 30     021 - 910 - 100 - 30

فرآیند پیرولیز زغال سنگ
چهارشنبه 21 اسفند 1398 بازدید : 718

بیشتر انواع زغال سنگ ها در دمای حدود 100 درجه ی سانتی گراد رطوبت خود را از دست داده و تا دمای 400 درجه ی سانتی گراد تجزیه می شوند. هر یک از انواع زغال سنگ ها که در اثر گرما تجزیه می شوند بر حسب نوع و شرایط تجزیه به مواد گوناگونی تبدیل می شوند و کاربرد های صنعتی و تجاری گوناگونی دارند.
در فرآیند تجزیه مقداری مواد روغنی شکل تولید می شود. با افزایش دما به میزان 1 تا 2 درجه ی سانتی گراد در هر دقیقه تا دمای 45 درجه بیشتری مقدار محصولات فرآوری می شود و در این فرآیند قطران زغال سنگ به وجود می آید و ترکیبات گوناگونی مانند بنزین، تولوئن، گزیلن، فنل ها، نفتالین، فتانترن، آنتراسن است که می توان در فرآیند تقطیر این ترکیبات را از هم جدا کرد. به فرآیند ایجاد شده از این ترکیب که پیرولیز زغال سنگ می گویند در فرآیند پیرولیز زغال سنگ زغال کک، دوده، گرافیت، کربن فعال و مواد ساختمانی به وجود می آید. در این فرآیند حدود 70 درصد زغال سنگ، کک و 5 درصد آن به قطران تبدیل می شود. (قطران: مایع متراکمی از زغال سنگ که از تقطیر مواد زغال سنگ در فرآیند پیرولیز زغال سنگ به دست می آید.)


کاربرد های زغال سنگ:


زغال سنگ در نیروگاه های حرارتی مولد برق و تولید بخار توسط توربین های بخار در کارخانجات صنعتی و راه آهن در کشتی ها به صورت سوخت خانگی در کشورها مورد استفاده قرار می گیرد. در قسمتی از تهیه ی زغال سنگ جریان بخار آب و اکسیژن به هیدروژن و منوکسید کربن تبدیل می شود و بعد از آن فرآورده های گازی در مجاورت کاتالیزور آهن به هیدروکربن و یا به وسیله ی کاتالیزور، روی و مس به متیل الکل تبدیل می شود.تقطیر قطران حاصل از پیرولیز زغال سنگ و یا مواد جامد باقی مانده از فرآوری پیرولیز تهیه می شود.
کارکنان صنایع زغال سنگ خطراتی مانند گاز گرفتگی متان و همچنین خطر مخلوط شدن 5 تا 15 درصدی هوا را دارند که طی این فرآیند ممکن است انفجاری صورت گیرد و جان کارگران را تهدید کند. 
علاوه بر گاز متان عناصری مانند دی اکسید کربن، منوکسید کربن و دی اکسید نیز از جمله موادی هستند که در جهت مخلوط شدن هر یک از این گازها سبب می شود تا مسموم شدگی برای افراد به وجود آید. تنفس بیش از حد گرد و غبار زغال سنگ موجب بروز بیماری سیاه ریه می شود که در این بیماری ریه ها سیاه شده و عمل تنفس با دشواری رو به رو خواهد شد.

 

آهن پویا

آهن پویا

آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

به اشتراک بگذارید

دیدگاه

0