031 - 910 - 100 - 30     021 - 910 - 100 - 30

فرایند ریخته گری
پنج شنبه 21 آذر 1398 بازدید : 1326

ریخته گری یکی از روشهای شکل دادن قطعات فلزی است که شامل تهیه مذاب از فلز مورد نظر و ریختن آن در محفظه ای بنام قالب است، به گونه ای که پس از انجماد مذاب، شکل، اندازه و خواص مورد نظر تامین شود. 

 

مهمترین مزایای روش ریخته گری

 

امکان ساخت عدم محدودیت شکل ( داخلی و خارجی)

اجسامی که دارای شکل های پیچیده داخلی و خارجی هستند، فقط از طریق ریخته گری تولید می شوند. در نتیجه بسیاری از عملیات دیگر از قبیل ماشینکاری، آهنگری و جوشکاری، که در ساخت قطعاتی نظیر سیلندرها، توربینها، پمپها و نظایر آنها از محدودیت های فراوانی برخوردارند، کاهش یافته و یا از بین می روند.

 

صنعت ریخته گری از نظر تولیدی به دو دسته اصلی تقسیم می شود که عبارتند از:

 

ریخته گری شمش ( شمش ریزی )  Ingot Casting

ریخته گری قطعه ( شکل ریزی)  Shope Casting

 

صنعت ریخته گری از نظر فلز مصرفی به دو دسته تقسی بندی می شود:

 

ریخته گری فلزات آهن

ریخته گری فلزات غیر آهنی

همچنین از نظر نوع قالب می توان این چنین تقسیم بندی نمود.

ریخته گری در قالبهای موقت

ریخته گری در قالبهای دائمی

قابلیت شکل پذیری

هر چند در ساخت قالب، نحوه شکل دادن به یک مخلوط قالبگیری با توجه به ماهیت این مواد متفاوت است، ولی با این وجود دارا بودن قابلیت شکل پذیری و حفظ نمودن آن، به عنوان مهمترین ویژگی مواد قالب گیری در تمام روشها قابل استفاده است.

در میان مواد قالبگیری مورد استفاده در ساخت قالبهای موقت ماسه قالبگیری به دلیل برخورداری از سهولت شکل پذیری در اثر کوبیدن به عنوان قدیمی ترین روش قالبگیری بخش مهمی از فرآیند ریخته گری را به خود اختصاص داده است.

 

آهن پویا

آهن پویا

آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

به اشتراک بگذارید

دیدگاه

0