031 - 910 - 100 - 30     021 - 910 - 100 - 30

فعالیت 5700 معدن در کل کشور
ﺳﻪ شنبه 21 بهمن 1399 بازدید : 115

در سطح کشور ۱۱ هزار پروانه بهره برداری برای معادن صادر شده است که از این تعداد حدود پنج هزار و ۷۰۰ معدن فعال است.وی با اشاره به توسعه نیافتن صنایع معدنی در کشور تصریح کرد: صنایع معدنی مصرف کننده محصولات معدن به اندازه این حجم تولیدات توسعه نیافته و به همین علت بخشی از ظرفیت معدن کشور غیرفعال شده است.وی درباره علت غیرفعال بودن معادن گفت: علل اصلی آن مشکلات مالی، کمبود تجهیزات، ماشین آلات و نیز مشکلات مربوط به بازار است.

رییس سازمان نظام مهندسی معدنی با بیان اینکه همه مواد معدنی قابلیت صادرات را ندارد گفت: بعضا هزینه حمل و نقل ماده معدنی بیش از ارزش آن است و بر این اساس حمل و نقل صرفه اقتصادی برای صادرات ندارد.

وی درباره مشکلات بخش معدن گفت: برای جلوگیری از خام فروشی معدن، باید صنایع معدنی توسعه یابد و زنجیره ارزش معدن و صنایع معدنی تکمیل شود البته در این زمینه با پیگیری برای مقررات زدایی تلاش شده تا مشکلات کاهش یابد.

سخت گیری منابع طبیعی در قبال معدن منطقی نیست .

نبئی درباره مناقشه توسعه فعالیت های معدن با منابع طبیعی گفت: معتقد هستیم سطح اشغال معادن در عرصه های طبیعی آنقدر نیست که منابع طبیعی حساسیت نشان می دهد البته سخت گیری منابع طبیعی زیاد است و به همین علت  اکتشاف ذخایر معدنی جدید با مشکلات روبه رو است.

وی تصریح کرد: به نظر می رسد در ۱۰ سال آتی از نظر کشف ذخایر معدنی با مشکل روبه رو شویم، ذخایر مثل سنگ آهن و یا سنگ مس، سرب و روی باید اکتشاف شود، ما حداکثر تا ۲ دهه آتی ذخایر داریم بنابراین از اکنون باید برای اکتشاف برنامه ریزی شود.

وی گفت: در این زمینه پیگیری ها و رایزنی هایی با وزارت جهاد کشاورزی داشته ایم  که بتوانیم با انعقاد تفاهم نامه، این مشکلات معدنی به حداقل برسانیم.

رییس سازمان نظام مهندسی معدنی تاکید کرد: به نظر می رسد سخت گیری های منابع طبیعی در قبال توسعه فعالیت های معدنی منطقی نیست.

رییس سازمان نظام مهندسی معدنی برای بررسی وضعیت فعالیت های معدنی و نیز افتتاح ساختمان سازمان نظام مهندسی معدنی خراسان شمالی به این استان سفر کرده است.   

به گزارش ایرنا، ۲۸ ماده معدنی از ۶۸ ماده معدنی موجود در کشور در خراسان شمالی وجود دارد و میزان ذخیره قطعی معادن استان یک میلیارد و ۵۸ میلیون تن است و میزان ذخیره استخراج اسمی معادن ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تن است.

سالانه پنج میلیون و ۸۰۰ هزار تن ماده معدنی در استان خراسان شمالی استخراج می شود.

میزان سرمایه گذاری در بخش معدن استان هم یکهزار و ۳۴۰ میلیارد ریال گزارش شده است. 

Jabar elham

به اشتراک بگذارید

دیدگاه

0