031 - 910 - 100 - 30     021 - 910 - 100 - 30

قیمت سنگ آهن ایران، واقعی نیست
یکشنبه 10 فروردین 1399 بازدید : 354

برخی از تحلیلگران و کارشناسان بازار سرمایه معتقدند، صنعت سنگ آهن یکی از صنایع جذاب برای سرمایه گذاری در سال 99 می باشد.
اولین دلیل این ادعا این است که با توجه به فاصله قیمتی سنگ آهن ایران با بازارهای جهانی و شیب صعودی تقاضای سنگ آهن در بازار داخلی، بنظر می رسد سنگ آهن ایران پتانسیل افزایش قیمت در سال جاری را داشته باشد.
علاوه براین با نابودی ویروس کرونا در چین و احتمال شروع بکار مجدد فولادسازان چینی و کاهش موجودی سنگ آهن در بنادر چین و همچنین افزایش نرخ ارز نیمایی، صادرات سنگ آهن ایران جذاب تر هم می شود و همچنین با در نظر گرفتن ظرفیت تولید فولادسازان، اجرای طرح های توسعه ای در شرکت های معدنی توجیه دارد.
سعید عسکرزاده دبیر انجمن سنگ آهن ایران در خصوص وضعیت شرکت های سنگ آهنی در سال 99 بیان کرد: سرمایه گذاری پر ریسکی بوده اما اگرریسک سرمایه گذاری در معادن کاهش پیدا کند بیشترین تمایل سرمایه گذاران به سرمایه در حوزه معادن فلزی (آهن و طلا و مس) خواهد بود.
وی ادامه داد: کاهش ریسک سرمایه گذاری در این حوزه هم در گرو تغییر رویکردها نسبت به اکتشاف معادن و افزایش رغبت برای سرمایه گذاری در حوزه معادن است.
این فعال صنعت سنگ آهن با اشاره به شیوع کرونا و تاثیر آن در بازارهای جهانی گفت: هر اتفاقی که بازارهای جهانی را تحت تاثیر قرار دهد، کالاها و خدمات در کشور ما را هم تحت تاثیر قرار خواهد داد اما؛ با توجه به اینکه دوره ظهور تا افول کرونا در هر کشور حدود ۴ماه به طول می انجامد و شیوع کرونا در کشورهای مختلف همزمان با هم صورت نگرفته و مثلا دوره افول کرونا در چین، همزمان با دوره بلوغ ایران و ایتالیا و... بوده؛ بنابراین به نظر می رسد بازارهای جهانی برای یک دوره حداقل ۶ تا ۸ ماهه تحت تاثیر کرونا قرار خواهند گرفت و آثار منفی کرونا به سرعت برطرف نخواهد شد.
دبیر انجمن سنگ آهن ایران در پاسخ به این سوال که آیا سنگ آهن ایران پتانسیل افزایش قیمت دارد یا نه؟، اظهار کرد: قیمت سنگ آهن ایران با قیمت های جهانی فاصله دارد و البته با شیوع کرونا و افت قیمت های جهانی، قیمت سنگ آهن ایران نسبت به بازارهای جهانی کاهش کمتری داشته؛ ولی کماکان سنگ آهن ایران از سنگ آهن جهانی ارزان تر بوده و این محصول پتانسیل افزایش قیمت دارد.
وی اضافه کرد: البته بر اساس تجربیات قبلی، به نظر می رسد اگر قیمت های جهانی، شیب صعودی به خود بگیرند، سنگ آهن ایران باز هم واکنش ضعیف تری نشان می دهد و افزایش قیمت کمتری خواهد داشت اما فراموش نکنید اگر قیمت های جهانی، مبنای قیمت گذاری محصولات چرخه فولاد قرار بگیرد، هیچ بخشی از این چرخه در معرض ریسک توقف فعالیت و نابودی قرار نخواهد گرفت. فاصله قیمت سنگ آهن ایران با بازارهای جهانی، نتیجه ای جز تمایل تولیدکنندگان به عدم عرضه محصولات با قیمت ارزان در بازار داخل و صادرات محصولات دپو شده بعد از بهبود قیمت های جهانی و نهایتا تلاطم بازار داخلی نخواهد داشت.
وی تصریح کرد: صنعت سنگ آهن ایران به دنبال واقعی تر کردن قیمت ها می باشد و این فاصله قیمت با بازارهای جهانی به نفع چرخه ی فولاد نیست. ضمن اینکه نگران وضعیت کارگران معادن نیز هستیم. کار در معادن از مشاغل سخت محسوب می شود اما با وجود این، کارگران شاغل در این حوزه هم مورد اجحاف قرار گرفته اند. معادن ایران فقط در 2 یا 3 معدن بزرگ خلاصه نمی شود و اتفاقا معادن کوچک  که از تجهیزات کمتری برخورداند نیاز به حمایت بیشتری  دارند و واقعی تر شدن قیمت ها، به این بخش از معان هم کمک شایانی خواهد کرد. امیدواریم معادن ایران با واقعی تر شدن قیمت سنگ آهن ایران فرصت توسعه و رشد داشته باشد.


 

آهن پویا

آهن پویا

آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

به اشتراک بگذارید

دیدگاه

0