031 - 910 - 100 - 30     031 - 3202     021 - 910 - 100 - 30

مفتول سیاه
ﺳﻪ شنبه 15 مرداد 1398 بازدید : 956

مفتول سیاه

 

سیم های مفتولی یکی از پر کاربردترین و پر مصرف ترین لوازم مورد نیاز در بسیاری از صنایع از جمله ساخت وساز می باشد که امروزه شما می توانید تنوع بسیار بالایی از محصولات را در بازار مشاهده کنید .

مفتول ها انواع مختلف و کاربرد های متنوعی دارند و این تفاوت ها به دلیل ویژگی های مختلفی است که این مفتول ها در طی فرآیند تولید کسب می کنند . در واقع به دلیل روش تهیه و تولید متفاوتی که مفتول ها دارند ، هم ظاهر و هم رنگ آن ها فرق می کند و هم این که می توان برای مصارف مختلفی از آن ها استفاده نمود .

یکی از بی نظیر ترین و مقاوم ترین انواع مفتول ها را مفتول سیاه تشکیل داده است . مفتول سیاه طی یک فرآیند بسیار پیچیده تهیه و آماده می شوند به طوری که این سیم ها تحت دمای بالا 900 درجه سانتی گراد گرم شده و انعطاف پذیری مورد نیاز را به دست می آورند .

این مفتول در بازار و اصطلاحات عموم نام های زیادی دارد مانند : مفتول پخته ، مفتول آرماتور بندی ، مفتول آنیل شده و.... . مفتول سیاه از پرطرفدارترین نوع سیم در صنایع می باشد ، به علت نرمی ، استحکام زیاد کششی و پیچش بالایی که دارد در ساخت و ساز ، قالب بندی و صنایع مشابه بسیار استفاده می شود .

شما می توانید مفتول های سیاه رنگ را در بازار به شکل کلاف های پیچیده مشاهده کنید که به منظور راحتی در جا به جایی به این شکل بسته بندی می شوند  . هم چنین هرکدام از این سیم های مفتولی با توجه به ضخامتی که دارند ، دارای نمره تعریف شده ای برای خود هستند که شما می توانید با توجه به نیاز خود ، بهترین و مناسب ترین این محصولات را تهیه و آن را مورد استفاده قرار دهید .

 

مفتول سیاه چیست ؟!

 

مفتول سیاه ، نوعی مفتول آنیل شده و به اصطلاح پخته شده است که خصوصیات شیمیایی خود را حفظ کرده و ماده ی اولیه مفتول گالوانیزه را تشکیل می دهد و در نتیجه در تولید توری مش ، توری حصاری ، گابیون ، توری پرسی ، سیم خاردار ، زنجیر صنعتی ، میخ و غیره کاربرد دارد .

یا می توان گفت مفتول سیاه مفتولی است که طی فرآیند کشش از میلگرد های کششی و حرارت دیده در کوره با دمای بالا ساخته می شود واین کشش و حرارت باعث می شود این مفتول منعطف تر و نرم تر باشد . علت نام گذاری این مفتول این است که در سطح بیرونی و اطراف این مفتول ، ذرات دوده های سیاه وجود دارد به همین علت به مفتول سیاه شهرت پیدا کرده است و در واقع این محصول هیچ پوششی ندارد .

مفتول سیاه در دمای بسیار بالا تولید می شود و با حفظ ویژگی های شیمیایی برای صنایع مختلف مورد استفاده قرار میگیرد . این نوع مفتول نرم و انعطاف پذیر است و قابلیت تغییر شکل را دارد که همین امر باعث  شده کار با آن آسان تر باشد و دامنه ی بیشتری از کارها را در بر بگیرد ، بنابراین طرفداران و مصرف کنندگان زیادی هم دارد .

مفتول های سیاه دارای قطر ، وزن و اندازه های متفاوتی هستند که هرکدام کاربرد خاصی دارند و از آن ها در آرماتور بندی ، قالب بندی ، عایق بندی ، کشاورزی ، مجسمه سازی ، نجاری ، وسایل تزیینی و غیره جهت گره زدن و بسته بندی استفاده می شود . مفتول سیاه در سایز های 1.5 ، 2.5 ، 3 و 4 میلی متری موجود است که به ترتیب در آرماتور بندی ، قالب بندی ، کشاورزی و نجاری بیشترین کاربرد را دارند .

 

 

انواع مفتول سیاه

 

1- مفتول هایی با ضخامت 1.2 تا 1.7 میلی متر که برای آرماتور بندی کاربرد دارد که پرکاربرد ترین آن سیم 1.5 است و وزن کلاف این مفتول ها حدودا 22 کیلوگرم است.

2- قطر مفتول 2 تا 2.5 میلی متری در قالب بندی مورد استفاده قرار می گیرد که سیم 2.5 نرم پرکاربردترین آن است و وزن کلاف آن حدودا 25 کیلو گرم است.

3- مفتول های 3 تا 5 میلی متری در صنایع دیگری چون ساختمان سازی ، بسته بندی و … مورد استفاده قرار می گیرد . وزن کلاف آن بین 60 تا 100 کیلو گرم است

 

مفتول سیاه - آهن پویا

 

روش تولید مفتول سیاه چگونه است ؟

 

جهت تولید این محصول، ضخامت مفتول خام را با  نورد سرد و دستگاه های مفتول کشی به مقدار مورد نیاز می رسانند که در مرحله اول هنوز مفتول سفت و شکننده می باشد و نمی توانیم آن را رول کنیم . برای اینکه به مفتول سیاه نرم دست پیدا کنیم باید آن را آنیل کاری کنیم  به همین دلیل مفتول را در کوره های ویژه آنیلینگ وارد میکنند و آنها را روی هم می گذارند  و به کمک درپوشی روی کوره را می پوشانند . سپس با در نظر گرفتن استاندارد های مربوطه ،  مفتول ها در شرایط بدون هوا ، در یک زمان مشخص درحرارت ۹۰۰ درجه سانتیگراد قرار می گیرند . بعد از اینکه ، رنگ آنها سرخ شده از کوره خارج میکنند و آن را در محیط باز قرار می دهند تا به آرامی خنک شود . زمانی که مفتول خنک شد ، مفتول سیاه مورد نظر شما آماده شده است .

 

 

معیار های مفتول سیاه :

 

1- نرمی : به توانایی کوره در حرارت دادن مناسب آن بستگی دارد.

 

2- وزن هر کلاف : هر چه قدر وزن کمتری داشته باشد بیشتر مورد توجه قرار می گیرد . وزن مناسب برای یک حلقه سیم سیاه 1.5 حدود 20 تا 25 کیلوگرم و هر حلقه 2.5 و بالاتر 30 کیلوگرم است .

 

 

 

مفتول سیاه از سایز 1.5 میلی متر تا 4 میلی متر است که به آن مفتول 1.5 تا 4 می گویند و دارای دو نوع چینی و ایرانی است :

 

نوع چینی

عموما به دلیل تحمل حرارت بیشتر در فرایند تولید، نرم‌ تر است . ضخامت سیم چینی معمولا یکنواخت ‌تر می باشد ، بنابراین  این مدل برای کسانی که از این سیم در دستگاه‌ها استفاده می‌کنند ، مناسب تر است . در نوع چینی تمام کلاف ‌ها ۲۵ کیلوگرم است ( درحالی‌ که در نوع ایرانی وزن کلاف ها متغیر است و با باسکول توزیع می شود ) . به طور کل نوع چینی کمیاب تر و از نوع ایرانی گران‌تر است .

 

 

نوع ایرانی

خود به دو دسته فابریک و غیر فابریک تقسیم می شود . نوع فابریک از کشش و نازک کردن میلگرد نمره ۶ به دست می آید و نوع غیر فابریک آن را از تسمه های فلزی تهیه می کنند . لازم به ذکر است این محصول به دو صورت کلاف و شاخه در بازار موجود است ، اختلاف نوع فابریک و غیرفابریک حدود هر کیلو  100تومان است .

 

 

کاربرد سیم مفتول :


1- بسته بندی عدل پنبه
2- ساخت قفس پرندگان
3- ساخت اقلام و وسایل تزئینی خانگی
4- صنعت کشاورزی و سیم کشی باغ های انگور
5- صنعت ساختمان آرماتور بندی ، قالب بندی و بسته بندی
6- تولید انواع تورهای حصیری ، مرغی ، پرسی ، میخ ، پرچ ، سیم خاردار ، پانل ، مش ، الکترود

 

 

  آهن پویا

  آهن پویا

  آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

  به اشتراک بگذارید

  دیدگاه

   0