031 - 910 - 100 - 30     021 - 910 - 100 - 30

مقاطع فولادی و ویژگی آنها
پنج شنبه 4 دی 1399 بازدید : 442

 

انواع مقاطع فولادی و ویژگی های آن

 

آهن دارای آلیاژ های متفاوتی است که یکی از آنها فولاد است .

فولاد ها به شکل های متفاوتی مثل ورق ، ناودانی ، میلگرد ، نبشی ، تیرآهن ، لوله ها و سپری تولید می شود .

هریک از این مقاطع فولادی کاربرد متفاوت دارد مثل : ساخت خودرو ، اجزای ماشین ، کشتی سازی ، ساخت سازه و اسکلت ساختمان

پرکاربرد ترین و پر فروش ترین این فولاد ها نبشی ، میلگرد ، ناودانی ، تیرآهن است .

 

 

میلگرد

 

میلگرد بسیار کاربردی و رواج است و بیشترین تقاضا را برای فروش دارد و بیشترین کاربرد آن در ساخت سازه می باشد .

میلگرد به دو دسته میلگرد ساده و میلگرد آجدار دسته بندی می شود که میلگرد ساده بدون آج و صاف است .

میلگرد به عنوان محصولی پر کاربرد در ساختمان سازی می باشد که حتی نسبت به دیگر مقاطع فولادی می توانیم این محصول را جز پر مصرف ترین مقطع ساختمانی به حساب بیاوریم .

میلگرد ها استاندارد ها و سایز های متفاوتی دارند . عمده ی مصرف میلگرد ها با توجه به استاندارد های مختلف ، میلگرد A3 و A4 می باشد . این دو میلگرد در ساختمان سازی کاربرد می گیرند . همانطور که گفته شد می توانیم نتیجه بگیریم استاندارد های مختلف میلگرد کاربرد زیادی در ساختما سازی دارند .

مسئله مهم دیگری که باید به آن توجه کرد کیفیت کارخانه مورد نظر می باشد که آیا کیفیت و کارخانه و نوع برند می تواند معیاری برای خرید باشد ؟

به طبع قیمت میلگرد بستگی به استاندارد و کیفیت محصول مورد نظر بستگی دارد زیرا این محصول در ساختمان سازی کاربرد گسترده ای دارد . استفاده از مرغوب ترین مواد باعث می شود که هم کیفیت محصول و هم قیمت محصول تغییر کند . کارخانه های معتبر با تولید محصولات با کیفیت این اطمینان را به خریداران می دهند که محصول تهیه شده مقاوم خوبی در برابر آسیب را دارد .

 

 

 

 لوله

 

لوله استوانه ای شکل است به شکل دایره و دو سر باز که با جنس پلاستیک و ، فولادی ، بتنی ، استیل ، آلومینیوم و پی وی سی تولید و عرضه می شود .

لوله یک قطعه توخالی با سطح مقطع گرد برای انتقال سیالات مختلف است .

لوله ها به شکل : لوله چدنی ، لوله فولادی ، لوله آهنی تولید می شوند .

 

 

 

تیرآهن

 

تیرآهن از قطعات اولیه ی احداث هر پروژه ساختمانی می باشد . یک پروفیل صنعتی و ساختمانی است . کاربرد تیرآهن ها برای ساخت پل ، سختمان ، ستون است . تیر آهن ها به دونوع I ( معمولی ) و H ( بال پهن ) است .

 

 

 

ورق

 

ورق را میتوان به عنوان فلز تعریف کرد که به قطعات باریک شکل داده شده است . ضخامت این ورق ها متفاوت است که هرکدام کاربردی دارد مثل : ساخت خودرو ، وسایل خانگی و ..

ورق به  ورق مسی ، ورق گالوانیزه ،ورق اسید شویی ،  ورق پانچ شده ، ورق استیل ، ورق فلزی نازک ، ورق فلزی رنگی ، ورق فلزی سرد ( ورق روغنی ) ، ورق فلزی طرح دار ، ورق فلزی گرم ( ورق سیاه )  تقسیم بندی می شود .  

 

 

ناودانی

 

شکل ناودانی مشابه حرف U انگلیسی می باشد . ناودانی برای کاربردهای ساختمانی و صنعتی استفاده می گردد .

ناودانی جنس های مختلفی دارد از جمله گالوانیزه ، آلومینیوم و استیل

ناودانی به دو شکل سپری و فابریک تولید می شود که کاربر آنها در ماشین آلات ، چارچوب ، ساخت کامیون و...

از مزایای ناودانی میتوان به : اشغال فضای کم در عین حال مقاومت بالا ، کم بودن وزن اسکلت فلزی ، سرعت نصب و اتصالات متنوع ناودانی در ساختمان ، تحمل در برابر ضربه اشاره کرد .

 

 

سپری

 

اسم دیگر سپری پروفیل T است که بسیار پر کاربرد در ساختمان سازی است . سپری از بال باریک و بلند ساخته می شود . این محصول پر کاربرد به صورت فابریک وسپری تولید می شود . انواع سپری شامل : آهن ، برنج ، استیل ، آلومینیوم ، مس است که به دو روش نورد گرم و نورد سرد تولید می شود .

کاربرد سپری شامل : سقف های نور گذر ، گاردریل ها ( کنار خیابان ها و اتوبوس ها ) ، ساخت در و پنجره ، سد سازی ، اتصال پل ها به ستون ها

 

تسمه

وقتی اختلاف مقطع عرض با ضخامت آن زیاد باشد را تسمه می گویند . از تسمه ها برای تولید نرده ، پنجره ، درب های آهنی ، وسایل کشاورزی و کلاف کاربرد دارد . تسمه ها به  تسمه نورد گرم ، تسمه گالوانیزه و تسمه آلومینیوم تولید و عرضه می شوند .

کاربرد تسمه شامل : ساخت لوازم خانگی ، حفاظ پله ، ساخت نرده ، ماشین ظرفشویی ، هود های آشپزخانه و گیرتینگ و.. است .

 

آهن پویا

آهن پویا

آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

به اشتراک بگذارید

دیدگاه

0