031 - 910 - 100 - 30     021 - 910 - 100 - 30

میلگرد کششی چیست ؟
دوشنبه 27 مرداد 1399 بازدید : 791


مقاومت مقطع فولادی به گونه ای است که در صنعت ساخت و ساز از آن استفاده ی زیادی می شود. فشارها و تنش های ناشی از بخش های مختلف ساختمان سبب شده تا امروزه در ساخت محصولات فولادی مانند میلگرد ، نبشی ، ناودانی ، تیرآهن و ...  از روند تولید خاصی بهره مند شوند. در صنعت ساخت و ساز نیز باید به این موضوع توجه داشت که میلگردها دچار خوردگی و زنگ زدگی شده باشند. اینکه میلگردها دچار خوردگی و زنگ زدگی می شوند از معایبی است که محصولات فولادی دارند. 
محصولات فولادی خود نیز توانایی مقابله با فشار را دارند اما باید به شرایط آب و هوایی آن نیز دقت کرد. زیرا شرایط آب و هوایی نامطلوب سبب می شود که میلگردها دچار خورردگی شده و توان مقابله با فشارهای وارد شده را نداشته باشند. قبل از اینکه بخواهیم میلگرد کششی را تعریف کنیم باید از هدف بکار بردن فولاد در ساختمان ، قطعات بتنی و تیرهای بتنی را بصورت خلاصه بیان کنیم. 

 

هدف از بکار بردن فولاد در صنعت ساخت و ساز:
 

صنعت ساخت و ساز بدون استفاده از محصولات فولادی دوام نمی آورد. قبل از کشف فولاد، خانه ها بیشتر با چوب و گل و لای تهیه می شد اما امروزه فولاد عنصر جدایی ناپذیر در صنعت ساخت و ساز می باشد. 
اما محصولات فولادی در برابر نیروهای فشاری از مقاومت بالایی برخوردارند. بتن به تنهایی نمی تواند توان نیروها را داشته باشد به همین دلیل برای جلوگیری از ترک خوردگی بتن می توان از میلگرد استفاده کرد. البته در این جریانات باید توجه کرد که وقتی بتن با آب ترکیب می شود و واکنش شیمیایی میلگرد را افزایش می دهد. وقتی میلگرد در بتن قرار می گیرد، باید این نکته را خاطر نشان کرد که میلگرد می تواند در شرایط اکسیداسیون شدن مقاومت خود را دست دهد. 

 

ساخت تیرچه های ساختمانی با میلگرد های کششی: 
 

در ساختمان ها سقف های تیرچه بلوک با استفاده از میلگردهای کششی ساخته می شوند. تیرچه های ساختمانی از خرپاهای فولادی تشکیل می شود که این خرپاها خود شامل دو میلگرد پایینی و یک میلگرد در وسط این دو میلگرد می باشد که می توان گفت شکلی مثلثی به خود می گیرد و بعد از آن بر دور مثلث ها میلگرد دیگری قرار می گیرد و خرپا را تشکیل می دهد. تیرچه های فولادی علاوه بر خرپا از پاشنه های بتنی نیز درست شده اند. می توان گفت عمده ترین معرف محصولات فولادی در ساختمان سازی میلگردها می باشند. 
میلگرد کششی: بعضی از سازه های ساختمانی به تنهایی توان مقابله با نیروهای وارد شده به ساختمان را ندارد، بنابراین فولاد بهترین جایگزینی می باشد که مقاومت ساخت و ساز را افزایش دهد. بنابراین برای ساخت سقف تیرچه بلوک و برای مقاومت بتن از میلگرد استفاده می شود. 
میلگرد کششی محصولی است که از مقاومت بالا در برابر فشار و تنشهای وارد شده به دیگر سازه های ساختمانی را کاهش می دهد. میلگردهای کششی می توانند در انواع سازه های فولادی استفاده شوند با این کار خطرات ناشی از تنشهای طبیعی، تنشهای وارد شده در اثر نیروها را کاهش می دهد و از بروز ترکهای ساختمانی که سبب می شود به وقایع فجیع از جمله ریزش ساختمان شود، جلوگیری کند.
میلگردهای کششی میلگردهایی هستند که توان مقاومت کششی را داشته باشند و میلگردهای کششی مزایا و معایب خاص خود را دارا می باشد. 
برای تولید میلگردهای کششی از آلیاژهای متفاوت تری نسبت به میلگردهای معمولی استفاده می شود. 
در واقع فولاد خود به عنوان آلیاژ محسوب می شود که ساده ترین آلیاژ آن را می توان آهن خواند. از جمله آلیاژهایی که برای سخت شدن فولاد می توان از آن استفاده کرد کربن می باشد. 
در طی عملیات حرارتی کربن در فولاد باعث می شود تا مقاومت میلگرد آلیاژی نیز بیشتر شود. هرچه آلیاژهای بکار رفته در فولاد کمتر باشد مقاومت فولاد در برابر خوردگی و مقاومت افزایش پیدا می کند. اما در این صورت جوشکاری مقطع فولادی سخت تر خواهد شد. 

 

 

 

کاربرد میلگرد کششی: 
 

همانطور که گفته شد مقاومت میلگردها با توجه به نوع آلیاژ می تواند متفاوت باشد. به همین دلیل میلگردهای کششی در بعضی از ساخت و سازهایی که مقاومت بیشتری را می طلبد استفاده می شود. در آرماتوربندی میلگرد، ساخت و سازهای بتن آرمه به صورت سیم یا میلگرد از میلگردهای کششی استفاده می شود. میگردهای کششی مقاومت تسلیم بالایی را نیز دارا می باشند. پس میلگردهای کششی می توانند کاربرد گسترده تری نسبت به میلگردهای معمولی داشته باشند. 
 

آهن پویا

آهن پویا

آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

به اشتراک بگذارید

دیدگاه

0