031 - 910 - 100 - 30     031 - 3202     021 - 910 - 100 - 30

نگاهی تحلیلی به بازار فولاد و سنگ آهن
ﺳﻪ شنبه 5 اسفند 1399 بازدید : 29

 

نگاهی تحلیلی به بازار فولاد و سنگ آهن

 

جعفری‌ طهرانی ، کارشناس ارشد بازار فولاد و سنگ آهن در همایش چشم انداز صنعت فولاد و سنگ آهن به بررسی شرایط بازار فولاد و سنگ آهن ایران و چین پرداخت. جعفری طهرانی معتقد است برای حل مشکل سنگ آهن و توسعه اکتشافات این بخش، تنها راهکار نزدیک شدن قیمت های این ماده معدنی به نرخ های جهانی است .

این کارشناس ارشد بازار فولاد و سنگ آهن گفت: در حال حاضر با بحران کمبود سنگ آهن مواجه هستیم و باید با نگاه به دنیا در حوزه اکتشاف و سنگ آهن از کشورهای موفق در این حوزه الگوبرداری کنیم.

وی افزود: برای حل مشکل سنگ‌آهن باید قیمت‌های این ماده معدنی به نرخ های جهانی نزدیک شود.

کیوان جعفری طهرانی یادآور شد: به غیر از چادرملو که بزرگترین ذخایر هماتیت را داراست در حوزه فرآوری هماتیت ما دارای مشکل هستیم.

این کارشناس بازار سنگ آهن و فولاد با بیان اینکه اعداد و ارقام تولید فولاد با ذخایر ما هماهنگ نیست گفت : در این حوزه به دلیل بعد مسافت و همینطور تحریم ها، امکان واردات از کشور برزیل وجود ندارد. نزدیک‌ترین معادن سنگ آهن به کشور ما هند است که به علت افزایش تولید فولاد ، صادرات سنگ آهن را کاهش داده است ؛ کشور دیگر مراکش است که ما ارتباط سیاسی با این کشور نداریم و در نهایت افغانستان خواهد ماند .

وی خاطرنشان کرد : بهتر است بر واردات قراضه متمرکز شویم که البته چون چین به طور گسترده وارد بحث واردات قراضه شده و عوارض واردات آن را برداشته است این امکان نیز از کشورها سلب می شود. چین همچنین برای کالاهای صنعتی ۳۰ درصد معافیت مالیات بر ارزش افزوده درنظر گرفته و سیسا ( انجمن آهن و فولاد چین ) درخواست معافیت ۷۰ درصدی را داده است . لذا با حذف عوارض واردات ،  چین ۳۰۰ میلیون تن آهن قراضه وارد خواهد کرد.

 

 

    negar shahi

    به اشتراک بگذارید

    دیدگاه

      0