031 - 910 - 100 - 30     021 - 910 - 100 - 30

ورق روغنی چیست ؟
یکشنبه 10 شهریور 1398 بازدید : 832

 

ورق روغنی 

 

در بازار ، ورق روغنی ، ورق سرد یا ورق نورد نیز نامیده می شود.در صنعت به ورق هایی با نورد گرم ، ورق سیاه و با ورق هایی با نورد سرد ، ورق روغنی می گویند و پایه این ورق ها ورق گالوانیزه است . ورق های روغنی جدید نسبت به گذشته خیلی پیشرفت کرده اند و بهبود یافته اند . مثلا ضخامت بهتر ، پهنا ، سطح ظاهری ، شکل و سایر خصوصیات خاص دیگر که خواسته مورد نظر را فراهم می کند.

 

 

 

 

کاربرد ورق روغنی 

 

شکل و ظاهر ورق های روغنی زیبا می باشد و در کارهایی که ظاهر زیبا دارند مورد استفاده قرار می گیرند . ورق روغنی در بدنه خودرو ، لوازم خانگی ، ساخت انواع قفسه و پانل ، مصالح ساختمانی ، مبلمان فلزی ، کمدها ، ساخت و ساز و لوله اگزوز استفاده می شود . مقاومت بالا ، شکل پذیری بالا ، استقامت و خصوصیات مغناطیسی بهترین ویژگی های این محصول است.

 

 

 

مبلمان فلزی

 

یکی از رایج ترین کاربرد های ورق روغنی ساخت وسایل فلزی است که معمولا در ادارات مورد استفاده قرار می گیرند . در هر اداره ای می توان یک کشوی فلزی مخصوص نگهداری اسناد و مدارک را پیدا کرد که معمولا از جنس ورق روغنی است.

 

 

 

کمد ها

 

اگر دانشجو یا دانش آموز هستید ، وسایل تان را داخل یک کمد فلزی قرار می دهید . این کمد ها از جنس ورق روغنی است و رنگ شده اند.

 

 

 

 

 

صنعت خودرو

 

ورق روغنی در بدنه خودرو ها و انواع قطعات آن کاربرد دارد.

 

 

 

لوازم خانگی 

 

استفاده از ورق روغنی در ساخت لوازم مورد استفاده در منزل بسیار کاربرد دارد. مثل : یخچال ، ماکروفر ، انواع برق آلات ، ساخت کابینت و اجاق گاز .

 

 

 

 ساخت و ساز

 

در ساخت و ساز نیز در پروفیل های ساختمانی و ساخت در و پنجره از ورق های روغنی استفاده می شود.

 

 

 

لوله های اگزوز

 

ممکن است شما پشت میز یا در اداره کار نکنید . شاید برای انجام کارتان از خودرو استفاده کنید . در این صورت احتمالا لوله اگزوز خودرویتان از جنس ورق روغنی است.

 

 

 

 

 

 

تاریخچه ورق روغنی 

 

بیشتر از 100 سال است که این نوع ورق ، مورد استفاده قرار میگیرد . دهه پنجم قرن 18 استفاده از ورق روغنی در ساختمان سازی برای اولین بار آغاز شد.

آرام آرام استفاده ی آزمایشی از این ورق در صنعت ساختمان سازی نیز رواج پیدا کرد. قرن نوزدهم این ورق ها ، به عنوان جزئی سازنده در برخی از ساختمان محدود مورد استفاده قرار گرفت . 

 

 

دسته بندی ورق روغنی

 

ورق روغنی به سه دسته ، دسته بندی می شود :

 

1. معمولی St12

2. نیمه کششی St13

3. فوق کششی St14

 

 

ورق روغنی چگونه تولید میشود

 

اعمال فشار و کشش بر روی ورق های نوردسرد آغاز می شود که باعث ضخامت کم اما استقامت بیشتر و امکان فرم دهی دشوارتر می شود . برای آنکه فلز انعطاف پذیر شود ، روی آن آنیل کار می کنند که شامل گرمادهی می شود و در آخر ، به روغن کاری در تولید ورق روغنی می پردازیم.

 

 

ورق روغنی - آهن پویا

 

 

 

مزایای ورق روغنی و ویژگی های آن

 

خصوصیات شکل و ظاهر ورق روغنی و خصوصیات فنی آن نسبت به ورق سیاه بهتر است . بهترین مزایای ورق های روغنی این است که فرم هایی ظریف و با دقت بالا دارند . همچنین بعد از ساخت ، ظاهر فیزیکی خود را از دست نمی دهند . به عنوان مثال دچار جمع شدگی نامطلوب نخواهد شد.غیر از مقاومت بالا و دوام بالا ، به علت ظرافت ، دقت و کاربرد متنوعی دارد . آن ها از لحاظ قیمت ، ارزان و ساخت آن ها سریع است . برای کارهای ضروری و سریع ، ورق های روغنی بسیار مناسب هستند .

 

 

 

فرآیند آنیل کاری

 

برای انعطاف پذیری فولاد ، آن را آنیل کاری میکنند که به دو روش انجام می شود :

 

1. بچلینگ چهار

 

2. پنج کویل ورق سخت

 

آنیل کاری جوری انجام می شود که اکسیدکننده های موجود در هوا در امان بماند . چون اکسیدها میتوانند به سطح ورق آسیب بزنند.

 

 

نورد سرد 

 

نورد سرد عبارت است از پاشیدن یک روانساز بر روی ورق روغنی یا غلتک که اهداف ذیل را دنبال می کند

 

1. سایش غلتک را کم می کند

2. نیروی نورد را کاهش می دهد

3. دسترسی به شکل یا صافی قابل قبول را آسان می سازد

4. از زنگ زدگی ورق جلوگیری می کند

5. اصطلاک بین ورق و غلتک را کاهش میدهد

6. دمای غلتک و ورق روغنی را کاهش می دهد

 

 

 

نکات مهم هنگام خرید ورق روغنی 

 

مهمترین مسئله که باید به آن توجه داشت کیفیت ورق روغنی است که باید یک فروشنده با تجربه و سابقه بالا میتواند خیال شما را راحت کند .

مسئله ی دیگر توجه به تاریخ مصرف ، در هنگام خرید است.

اگر قیمت ورق سیاه و ورق روغنی را با یکدیگر مقایسه کنید ، ورق روغنی بالاتر است زیرا ورق روغنی ضخامت کمتر و کیفیت بالاتر دارد.

 

 

کارخانه های تولید کننده ورق های روغنی

 

1. فولاد غرب

2. فولاد درخشان

3. ایثار هند

4. چین

5. کره

6. قزاق

7. ورق روغنی هفت الماس

8. ورق روغنی فولاد مبارکه

 

 

 

ابعاد ورق روغنی

 

ضخامت ورق حدودا  30-3 میلی متر است و عرض استاندار آن حدودا  125-100 میلی متر می باشد. ورق های روغنی را می توان در سه سایز استاندارد دسته بندی کرد :

 

1. 1830

2. 2440

3. 3050

 

روغن ایده آل برای نورد سرد چیست 

 

روغن باید مقاومت در برابر جاری شدن را داشته باشد تا نیروی اندوخته ی متناظر بالایی ایجاد کند به شکلی که ورق های روغنی با شکل رضایت بخش حاصل گردد .

 

 

 

آهن پویا

آهن پویا

آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

به اشتراک بگذارید

دیدگاه

0