031 - 910 - 100 - 30     021 - 910 - 100 - 30

ورق قلع اندود چیست؟
چهارشنبه 20 شهریور 1398 بازدید : 1113

ورق قلع اندود

 

 

تاریخچه 

 

ورق قلع اندود برای اولین بار در آلمان ساخته شد و پس از سال ها در انگلستان آهن سفید تولید شد. در این زمان ایده ی ساخت قوطی های فلزی مطرح شد که یک فرد انگلیسی توانست به کمک آهن، ظروفی را با هدف نگهداری مواد غذایی تهیه کند و در این روش از ورق های قلع اندود شده استفاده کند و پس از سالها این نسل از قوطی ها به شکل امروزی در آمدند.

 

 

 

 

ورق قلع اندود به ورق فولادی کم کربنی گفته می شود که در دو طرف آن از پوشش فلز قلع برای محافظت در برابر خوردگی استفاده می شود. این محصول به دلیل پوشش قلعی که بر روی آن قرار دارد در برابر زنگ زدگی مقاوم است. این ورق از نظر ماهیت تولیدی به ورق گالوانیزه شبیه است زیرا پایه ی هر دو از فولاد است و تنها تفاوت آن ها در پوشش است زیرا پوشش ورق قلع حالت ضد زنگ دارد.
این نوع ورق در صنعت ساختمان سازی کارایی دارد و در خودرو سازی، ساخت و ساز سقف، وسایل خانگی مانند سینی و گلدان، ساخت قوطی، تجهیزات الکتریکی و... استفاده می شود.

 

تولید ورق قلع اندود به دو روش انجام می شود:

1-  روش غوطه وری
2-  روش الکترولیت

 


روش الکترولیت

 

در این روش ابتدا ورق هایی از جنس فولاد به عنوان فلز پایه انتخاب و وارد خطوط تولید می شود. در مسیر حرکت ورق حوضچه هایی وجود دارد که یکی حاوی آب و دیگری حاوی اسید است. ابتدا ورق وارد حوضچه آب و بعد اسید شویی و مجدد وارد حوضچه آب می شود تا پاک سازی و چربی زدایی انجام شود و سپس مرحله پوشش دهی سطح ورق است. برای تین منظور هر دو سطح ورق به روش الکتریکی قلع اندود می شود.
مهم ترین ویژگی این روش آن است که کنترل دقیقی از پوشش قلع را بر روی ورق امکان پذیر می سازد در حالی که در ورش غوطه وری هیچ گاه امکان پوشش یکنواخت قلع در دو طرف ورق میسر نیست.امروزه این روش مورد توجه نیست (غوطه وری)
در مرحله بعد حرارت های وارد شده موجب گرم شدن پوشش شده و طی عملیاتی محصول سرد می شود. در مراحل بعدی بررسی و آنالیز کیفیت محصول تولیدی و بسته بندی انجام می شود.

 

استاندارد های تولید ورق قلعی:

 

استاندارد EN آلمان   DIN EN 1012197                  

استانداردASTM 623    ASTM 657                        

 

ویژگی های ورق قلع اندود:

مقاومت بالا 
کاربرد وسیع 
انعطاف پذیری 
قابلیت ضد زنگ
ضخامت یکنواخت 
عدم فرسایش زود هنگام

 

کاربرد های بارز ورق قلع اندود:

صنایع
ساخت و ساز
بسته بندی مواد غذایی
پوشش
خودروسازی
نرده
بسته بندی رنگ

 

بسته بندی انواع ورق:

این محصولات به صورت کلاف هایی با ضخامت یکنواخت در وزن 1000 و 2000 کیلو گرم بسته بندی می شوند. در بسته بندی این محصولات باید به نقاط جوش روی سطوح توجه داشت.

 

 

تعاریف و اصطلاحات ورق قلع اندود

 

سختی سنج راکول


به روش تعیین سختی ورق فولادی راکول می گویند. در این روش با استفاده از دستگاه سختی سنج فولاد تعیین می شود و درجه بندی های مختلفی دارد.


تمپر


به مشخصه ای که نشان دهنده ی خواص مکانیکی محصولات مانند سختی، مقاومت در برابر کشش، مقاومت در برابر تنش و ... است را تمپر می گویند. کد گذاری در تمپر به صورت توافقی است که در مورد ورق های یک بار نورد شده براساس تعیین سختی راکول انجام می شود. این مقدار میزان قابلیت شکل پذیری را بیان می کند. در ورق های دوبار نورد شده براساس حد تنش گسیختگی است.

 

ورق فولادی یک بار نورد سرد (SR)


به ورق های فولادی سیاه نرمی گفته می شود که به دلیل نورد سرد در یک مرحله ضخامت آنها کاهش پیدا کرده است. این روش برای ورق های فولادی کم کربن استفاده می شود که برای رسیدن به ضخات مورد نظر به یک بار نورد سرد شدن دارند. بعد از نورد ورق فولادی آنیلینگ و نورد حرارتی می شود.

 

ورق فولادی دوبار نورد سرد (DR)


اگر در مرحله ی یک بار نورد سرد ورق فولادی به ضخامت مورد نظر نرسد، بعد از آنیلینگ و نورد حرارتی، ورق فولادی نرم کم کربن را بار دیگر به شیوه ی نورد سرد می کنند تا علاوه بر کم شدن ضخامت سختی آن نیز افزایش بیابد. ضخامت ورق های دو بار نورد سرد شده بین 14% تا 25% میلی متر بوده و با فواصل 0.005 میلی متری تولید می شوند این نوع ورق های نسبت به ورق های یکبار نورد سرد شده دوام بیشتری دارند.

لایه های ورق قلع اندود: ورق های قلع اندود در سطح رویی 4 لایه دارند.

لایه روغنی: به منظور سهولت درجدا شدن ورق ها از همدیگر و جلوگیری از خوردگی از این لایه استفاده می شود. همچنین این لایه به چسبندگی محافظ ثانویه که به منظور پوشش استفاده می شود کمک می کند. ترکیبات موجود در این روغن برای سلامتی انسان مضر نیست.

لایه غیر فعال: این لایه از بوجود آمدن و گسترش اکسید قلع در سطح فلز جلوگیری کرده و به ورق فلزی قابلیت جذب مواد دیگر می دهد. مواد تشکیل دهنده این سطح پوششی از کروم، اکسید کروم و اکسید کروم هیدارته است که بر روی سطح قلع قرار دارد.


لایه آلیاژ آهن و قلع: این لایه مابین سطح ورق فلزی و قلع ایجاد می شود و برای حفظ چسبندگی قلع بر روی فلز است. 
 

آهن پویا

آهن پویا

آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

به اشتراک بگذارید

دیدگاه

0