031 - 910 - 100 - 30     021 - 910 - 100 - 30

ورق هاردوکس و انواع آن _همه چیز درباره ورق هاردوکس
پنج شنبه 7 شهریور 1398 بازدید : 706

 

ورق هاردوکس

 

ورق های ضد سایش هاردوکس از رده ورق های آلیاژی هستند . ورقی که در حالت نورد ساخته می شود را ورق ضد سایش می گویند ورق ضد سایش در حمل و نقل و ساخت و ساز معدن سنگ کاربرد دارد.

ورق های ضد فرسایش در قطعات بحرانی که به افزایش عمر طولانی نیاز دارند استفاده می گردد . ورق هاردوکس از انواع ورق های ضد سایش است و از تولیدات کشور آلمان است .

ورق هاردوکس دارای عناصری مثل : 6/1 منگنز ، 4/1 کروم ، 7/0 سیلیسیم ، 5/1 نیکل ، 4/0 کربن و گوگرد و فسفر هستند .

 

 

مشخصات ورق هاردوکس

 

 ورق هاردوکس دارای گرید های مختلف می باشد که شامل 400 ، 450 ، 500 ، 550 و 600 هستند و گرید های 400 ، 450 و 500 در صنایع داخلی کاربرد زیادی دارند. خصوصیات و جوشکاری هرکدام از گرید ها با هم مختلف است و لازم به ذکر است که هرچه سختی آن بیشتر باشد انعطاف پذیری آن کم تر است .

 

 ورق هاردوکس در تمام مدت کارکرد خاصیت سایش یکسان دارد و دارای مقاومت تسلیم کششی بالایی است که این امر مانع از تغییر شکل سازه و ثابت ماندن ظاهر آن می شود.

 

قیمت ورق هاردوکس بستگی به ضخامت و وزن آن دارد .
 

ورق هاردوکس - آهن پویا

 

تاریخچه ورق هاردوکس

 

پروفسور یوهان آگوست در سال 1974 -1975 در کشور سوئد در کارخانه آساب ورق هاردوکس را تولید کرد و مورد استفاده برای راهسازی قرار گرفت .

 

 

انواع ورق های هاردوکس و کاربرد آنها

 

 

1- ورق هاردوکس 400

 

ضخامت ورق هاردوکس 400 ، بین 3 تا 130 میلی متر است سخت بودن آن ها بین 370 تا 430 برینل ( سختی ) است . کاربرد این نوع ورق بیشتر برای ساخت گاو صندوق استفاده می شود .

 

 

2- ورق هادوکس 450

 

ضخامت این ورق استاندارد می باشد و عددی بین 3 تا 80 میلی متر است این نوع از ورق ها از ضخامت بالایی برخوردار هستند . کاربرد این نوع از ورق ها برای ساخت ماشین آلات و کامیون ها است .

 

 

3- ورق هاردوکس 500

 

ضخامت ورق هاردوکس 500 به دودسته تقسیم می شود :

     1. محدوده 4 تا 32 با سختی 470 تا 530

    2. محدوده 32 تا 80 درجه با سختی 370 تا 430

کاربرد این ورق ها مانند ورق 400 هاردوکس درساخت گاو صندوق است .

 

 

4- ورق هادوکس 550

 

ضخامت ورق هاردوکس 550 حدوا 525 تا 575 میلی متر است . این نوع ورق ها بسیار سخت و دارای مقاومت بالا هستند . کاربرد این ورق در چرخ کارخانه های خرد کننده ، دستگاه های حفاری ، تیغه ها می باشد .

 

 

5- ورق هاردوکس 600

 

ضخامت این ورق ها بین 8 تا 50 میلی متر است که سخت ترین و مقاوم ترین ورق هاردوکس شناخته شده است . سختی این ورق ها بین 560 تا 640 برینل است .

 

 

ورق هاردوکس - آهن پویا

 

 

عواملی که باعث سفتی و سختی ورق نسبت به سایش می شود چیست ؟

 

ترکیبات شیمیایی ورق را مقاوم به سایش می کند و آن را نسبت به ورق های آلیاژی دیگر متفاوت می سازد . حرارت به هنگام تولید ورق باعث می شود ورق سفت و سخت شود. همچنین مواد مذاب اضافه شده هنگام نورد گرم به ورق باعث می شود هنگام گرم و خشک شدن با سختی بیشتر شکل بگیرد .

 

 

کاربرد ورق های ضد سایش

 

ورق مقاوم به سایش ، کاربرد زیادی در صنایع مختلف دارد . شرکت هایی که در معرض مواد سابنده و خورده باشند تجهیزات خود را از ورق ضد سایش می سازند . ورق های ضد سایش برای ساخت دستگاه های تهیه مواد غذایی ، ورق نقاله ، ماشین های خمیر سازی استفاده می شوند .

 

 

 

مزایای ورق هاردوکس

 

 در واقع می توان گفت اگر ورق ضد سایش هاردوکس تحت عامل بارگذاری فراتر از نقطه ی تسلیم خود قرار گیرد یا در برابر ضربات سنگین قرار گیرد دچار ترک خوردگی نمی شود و اگر ترک خوردگی از قبل باشد گسترش نمی یابد .

 

نیروهای ضربه ای وارد شده به این نوع ورق ها در تمام جهات پخش شده و انرژی را در خود جذب کرده و پس از اتمام ضربه ورق به حالت اولیه خود باز می گردد و این از مزایای مهم و کاربردی ورق هاردوکس است .

 

یکی دیگر از مزایای این نوع ورق ها استفاده از آن در ساخت بدنه ی اتاق کمپرسی است که با استفاده از این ورق قادر به حمل بار بیش از میزان 20% است و این امر موجب کاهش تردد کامیون ها در جاده ها و صرفه جویی در مصرف سوخت و کاهش آلودگی هوا می شود .

 

 

انواع ورق های ضد سایش

 

در این مقاله از هاردوکس که نوعی ورق ضد سایش آلیاژی است توضیحات کامل داده شد اما انواع ورق های ضد سایش دیگر هستند که در ادامه با آن ها آشنا می شویم .

 

 

1. ورق ضد سایش دورستات

 

ورق های دورستات از گرید های 400 الی 600 برنیل تولید می شود کاربرد این نوع از ورق ها در صنایع معدن ، تولید سیمان ، فولاد سازی ، لایروب ها و ... است .

 

 

2. ورق ضد سایش دیلیدور

 

این نوع ورق ها بسیار سخت هستند و غیر از این ویژگی چقرمگی مناسبی از خود نشان می دهند . این ورق ها به سه دسته تقسیم می شوند : L ، V، C

 

ورق دیلیدور L : به دلیل بینیتی دارای چقرمگی کم تری است .

 

ورق دیلیدور V : دارای ساختار مارتنیزیتی است و با درصد کمی کربن ساخته می شود .

 

ورق دیلیدور C  : کم ترین چقرمگی به علت زیاد بودن درصد کربن را دارد .

 

 

3. ورق ضد سایش ولدوکس

 

ورق ولدوکس به دلیل کم تر داشتن عناصر آلیاژی استحکام بسیار بالایی دارد و جوش پذیری آن زیاد است . کاربرد آن در صنعت خودرو و صنعت عمران است . گرید های آن از 700 تا 1300 موجود است .

 

 

 

آهن پویا

آهن پویا

آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

به اشتراک بگذارید

دیدگاه

0