031 - 910 - 100 - 30     031 - 3202     021 - 910 - 100 - 30

پایان سرکوب در بازار فولاد
یکشنبه 8 تیر 1399 بازدید : 449

 

سیاست های کنترلی در بازار فولاد سبب شد تا تولید کنندگان در این میان با ضرر مواجه شوند که این ضررها سبب اتلاف منابع و محدود شدن روند توسعه ی صنعت فولاد شده است. معاملات روز شنبه در بورس کالا نشان می دهد که مکانیزم های ایجاد شده به طور مطلوب عمل نکرده و بهتر است دست از مداخله جویی در این بازار برداشته شود تا قیمت ها به صورت عادلانه حساب شوند. با توجه به پایان یافتن ماموزپریت فرادستگاهی وزارت صنعت عملا دوران سرکوب قیمت ها در بازار فولاد به خط پایان رسیده. مذاکرات وزارت صنعت و بورس کالا باعث زیان فولاد سازان و افزایش سود واسطه گران شد، به همین دلیل قیمت گذاری در بورس کالا به شرایط عادی هدایت شد. در نتیجه در روز شنبه شاهد بازخورد مثبتی از روند بازار فولاد بودیم. بازار فولاد اسیر نرخ گذاری دستوری بوده به همین علت در چند روز اخیر شاهد صعودی بودن قیمت محصولات فولادی بودیم که می توانیم بیشترین اثر آن را در معاملات بورسی مشاهده کنیم. نرخ گذاری های دستوری در شرایط فعلی، اما و اگرهای عجیبی را به همراه دارد به صورتی که نرخ گذاری های دستوری بیش از حدی که انتظار داشته اند برای بازار تعیین تکلیف کرده اند.


دلایل نوسان قیمت فولاد در هفته ی اخیر:


سیاست های مبتنی بر صادرات، محرک اصلی افزایش قیمت در هفته ی اخیر بوده است که در بازار بورس کالا و بازار آزاد شاهد آن بوده ایم. کاهش یافتن میزاتن عرضه داخلی سبب تلاطم های کوتاه مدت بخش عرضه بوده است. تکانه های افزایشی قیمت محصولات میانی و مقاطع طویل فولادی به علت رشد بی سابقه ی نرخ ارز از دیگر دلایل نوسان قیمت فولاد در هفته های اخیر بوده است. پیوسته بودن زنجیره ی محصولات فولادی سبب شد تا افزایش قیمت به لایه های تولیدی بعدی سرایت کند. با توجه به مشاهده ی قیمت انواع محصولات فولادی در روزهای قبل شاهد کاهشی بودن بازار فولاد بوده ایم. این عوامل ناشی از همکاری میان بخش تولید و عرضه متقاضیان محصولات فولادی است که روند اثربخشی را بر سیاست های قیمت گذاری گذاشته است.
 

  آهن پویا

  آهن پویا

  آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

  به اشتراک بگذارید

  دیدگاه

   0