031 - 910 - 100 - 30     021 - 910 - 100 - 30

پروفیل HSS چیست؟
ﺳﻪ شنبه 26 آذر 1398 بازدید : 954

پروفیل HSS از انواع پروفیل های بسته است. مقاطع ساختمانی توخالی HSS نوعی پروفیل فلزی با سطح مقطع تو خالی است. واژه H.S.S مقطع بسته ای است (تیوبلار) است که به شیوه ی نورد سرد تولید شده و در استادیوم ها ، پل ها ، مراکز خرید و تجاری و واحدهای مسکونی به کار می رود.
معماران به این مقاطع به خاطر خواص ویژه ی آن ،لقب متریال قرن 21 داده اند.

 

ویژگی های مقاطع HSS:
-  وزن و سطح کم
-  شکل بسته و بدون گوشه ای تیز که باعث محافظ انها در برابر خوردگی می شود.
-  استفاده ی بهینه از فضای خالی آنها به گونه ای که با پرکربن آن با بتن، مقاومت آن در برابر آتش سوزی افزایش می یابد.
-  افزایش تحمل مقطع در مقابل بارهای فشاری 
-  استفاده از فضای خالی مقطع برای تهویه و گرمایش و سرمایش

 

روند ساخت مقاطع تو خالی:
مقاطع تو خالی می توانند بدون درز جوش یا با جوش تولید شوند.مقاطع تو خالی بدون درز جوش در دو فاز تولید می شوند:
فاز اول شامل باز کردن رول های ورق و مرحله ی دوم، ساخت لوله و اندازه گیری و ضخامت دهی آنها به اندازه و قطر مورد نیاز است. مقاطع تو خالی به صورت نورد سرد و با استفاده از  ERWو بدون درز جوش به صورت عمده تولید می شوند.

 

روند ساخت مقاطع تو خالی پروفیل:

ورق ها و نوارهای فولادی بوسیله ی رول های سنگین سیلندریکالی فرم دهی می شود و در اخر لبه های نوار به هم فشرده شده و با الکتریسته حرارت داده می شود. برجستگی خارجی جوش بعد از جوشکاری صاف می شود. مقاطع تو خالی مستطیلی از حرارت دادن و فرم دهی مقاطع دایره ای توسط قالب های رول مانند بوجود می آیند. درز جوش این مقاطع معمولا در وسط است.
برای تولید مقاطع تو خالی دایره ای نواری که دارای پهنای زیادی است با ماشین فرم دهی به صورت دوار شکل دهی می شود. در پایان کار لبه های این ورق ها به هم جوضش داده می شود و به آن مقاطع اسپیرال می گویند.

 

تبدیل لوله به ستون باکس:
در این روش ورق با عرض لازم و با توجه به مقاطع مورد نظر وارد دروازه های فرمینگ می شود. در این دروازه ها، ورق با عبور از چند مرحله فرم دهی به لوله تبدیل می شود. درز میانی به روشERW  جوش داده می شود و پس از مرحله ی خنک کاری با عبور از دروازه های سایزینگ به مقطع چهارگوش با فرم و سایز مورد نظر تبدیل می شود.

 

کاربردهای مقاطع HSS:
-  ساخت پل های عابر پیاده 
-  ساخت پارکینگ های هوشمند و مکانیزه پارگینگ دانشگاه علوم پزشکی شیراز
-  در ساختمان های اسکلت فلزی ساختمان اداری کارخانه فولاد گستر آتنا
 

آهن پویا

آهن پویا

آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

به اشتراک بگذارید

دیدگاه

0