031 - 910 - 100 - 30     031 - 3202     021 - 910 - 100 - 30

پیش بینی قیمت سنگ آهن
شنبه 3 خرداد 1399 بازدید : 473

 

با توجه به گزارشات اخیر درباره ی قیمت سنگ آهن و شیوع ویروس کرونا قیمت سنگ آهن در سال 2020 رونق خود را حفظ نموده و قیمت سایر فلزات در این مدت نیز روند افزایشی به خود گرفته است. متوسط قیمت سنگ آهن در سال 2019 حدود 4/ 90 دلار در هر تن بوده و در سال 2020 نیز تاکنون به طور میانگین 5/ 83 دلار بوده است. موسسه فیچ انتظار دارد در نیمه دوم سال شاهد رشد قیمت های بیشتری در بازار این ماده اولیه باشیم. چون رشد بیشتر تولید فولاد از بازار سنگ آهن حمایت می کند. البته از طرفی برآورد های تولید سنگ آهن دنیا کاهش داشته و میزان رشد تولید سنگ آهن سال جاری 8/ 0 درصد برآورد شده در حالی که سال قبل 7/ 4 درصد بهبود سالانه داشت.
تعطیلی های اجباری در کانادا، آفریقای جنوبی، پرو و هند و بارش های فصلی در استرالیا و برزیل تولید نیمه نخست سال 2020 را پایین آورده است، ولی انتظار می رود افزایش تولید فولاد در نیمه دوم سال از تقاضا و قیمت سنگ آهن حمایت کند. در سه ماه اول سال جاری تولید فولاد چین رشد 6/ 3 درصدی داشته که البته در مدت مشابه سال قبل 7/ 7 درصد بود. انتظار می رود تا پایان سال رشد تولید بهبود یافته و به میانگین 5 درصد برای سال 2020 برسد. ولی تقاضای فولاد اروپا در سه ماه دوم سال کمتر خواهد شد و اگر شیوع کرونا شدت گیرد تقاضای سنگ آهن را پایین می آورد.

طبق گزارش های اخیر پس از کاهش محدودیت های ناشی از شیوع کرونا در چین، تولید فولاد این کشور بهبود داشته و در سطح بالاست و در نتیحه از قیمت سنگ آهن نیز حمایت کرده است. البته نگرانی از محدودیت عرضه برزیل نیز به رشد قیمت سنگ آهن کمک کرده است. نگرانی از محدودیت عرضه به دلیل پاندمی کرونا هم تمایل به خرید سنگ آهن را بیشتر کرده است.

به گزارش platts؛ به طوری که قیمت در حال حاضر در بالاترین سطح از ژانویه سال جاری تاکنون است. این موسسه سرمایه گذاری معتقد است شاید مرکز فراگیری کرونا به آمریکای جنوبی منتقل شده است. در حالی که دو ماه اخیر تعطیلی های کارخانه های فولادسازی، معادن سنگ آهن و زغال سنگ در اروپا، آفریقای جنوبی، هند و آمریکای شمالی جدی بوده است. حال تعداد مبتلایان به کووید-19 در برزیل که بزرگ ترین صادرکننده سنگ آهن دنیاست به شدت رو به افزایش است. اگر قرنطینه و تعطیلی ها جدی شود نگرانی از کاهش عرضه سنگ آهن مطرح است. کاهش تولید برزیل با توجه به تولید بالای فولاد در چین ممکن است مشکل ساز شود.
 

  آهن پویا

  آهن پویا

  آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

  به اشتراک بگذارید

  دیدگاه

   0