031 - 910 - 100 - 30     031 - 3202     021 - 910 - 100 - 30

چالش های فولاد و صنعت خودرو سازی
دوشنبه 12 اسفند 1398 بازدید : 548

 

فولاد ماده ی اولیه ای است که به دلیل ارزان بودن این فلز و همچنین قابلیت استفاده در ساخت خودرو و قطعات مختلف خودرو را دارد، علاوه بر ان تعمیر این فلز مستلزم صرف هزینه های هنگفت نیست؛ بنابراین فولاد بهترین ماده ی اولیه برای ساخت قطعات خودرو است که به دلیل استحکام بالا بیشترین استفاده را در صنعت خودرو سازی دارد. فولاد در ساخت قطعاتی مثل سقف خودرو، شاسی، چرخ ها، ترمز ها، سیستم اگزوز، موتور، صفحات بدنه و سقف ها استتفاده می شود. اصلی ترین قسمت یک خودرو را بدنه آن تشکیل می دهد و بدنه آن از فولاد درست شده است. این فلز به دلیل استحکام بالا سبب ایمنی خودرو و حفظ ایمنی سرنشین ها در هنگام تصادف می شود. یک خودرو حجم زیادی از فولاد را به خود اختصاص می دهد به طوری که به طور معمول برای ساخت یک خودرو حدود یک تن و در خودرو های شاسی بلند حدود 1400 کیلوگرم فولاد به کار می رود.

 


نرخ ارز و عوامل تاثیر گذار بر قیمت های فولاد و صنعت خودرو سازی:

 


با توجه به مستقل بودن صنعت فولاد، قیمت فولاد همواره دستخوش تغییراتی خواهد بود. نرخ رشد مصرف آلومینیوم، لاستیک و پلاستیک؛ همچنین کاهش ظرفیت تولید و پایین آمدن تیراژ خودرو و کاهش یافتن تولیدات داخلی از جمله عواملی هستند که قیمت فولاد را دستخوش تغییر نگه داشته است.
با توجه به اینکه فولاد در بورس در حال عرضه است و قیمت گذاری آن به صورت آزاد محاسبه می شود؛ نرخ ارز موجب شده تا قیمت فولاد به طور چشمگیری روند صعودی داشته باشد. در ادامه به دلیل اینکه فولاد به صورت عمده به کارخانجات و صنایع فروخته می شود پس فولاد مصرفی با افزایش قیمت چشمگیری رو به رو است.

 

  آهن پویا

  آهن پویا

  آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

  به اشتراک بگذارید

  دیدگاه

   0