031 - 910 - 100 - 30     021 - 910 - 100 - 30

چگونه زنگ زدگی سطح میلگرد را از بین ببریم ؟
چهارشنبه 10 دی 1399 بازدید : 542

 

چگونه سطح زنگ زدگی میلگرد را از بین ببریم ؟

 

 زنگ آهن یا زنگ زدگی فلزات زمانی اتفاق می‌افتد که سطوح آن‌ها در تماس طولانی با آب و رطوبت قرار بگیرند در این شرایط فلزات با اکسیژن ترکیب و طی فرآیندی اکسید می‌شوند .

میلگرد های فولادی برای اینکه زنگ نزنند باید در مکانی تمیز و عاری از رطوبت انبار شوند و باید از کثیف شدن سطح آنها جلوگیری گردد .

میلگرد ها اگر در معرض آلودگی با اثر زیان آور چسبنده مثل : گل ، روغن و پوشش های غیر ضروری مضر قرار گیرند زنگ می زنند .

میلگرد هارا باید به نحوی حمل و انبار کرد که دچار خمیدگی نشوند همچنین نباید آنها را مستقیم روی زمین قرار داد .

 

 

ترمیم زنگ زدگی بتن

 

وقتی فولاد تجزیه شود آرماتور زنگ می زند که این عمل در بتن واکنش شیمیایی ایجاد می کند ؛ که این موضوع باعث تجزیه میلگرد های بتن می شوند و منبسط می شوند و حجم آن ها افزایش می یابد و باعث ترک خوردگی یا پوسته پوسته شدگی بتن نیز می شود با فرآیند زنگ زدگی بتن در ساختمان می توان گفت : ساختمان دچار سرطان شده است .

 

 

از کجا بفهمیم بتن زنگ زده است ؟

 

اگر بتن را متخلخل دیدید یا در بتن پوسته پوسته شدگی یا از جا کندگی یا تغییر رنگ مثل قهوه ای یا قرمز مشاهده کردید باید متوجه شویم بتن زنگ زده و اگر خواستیم بفهمیم بتن تا کجا زنگ زده با چکش فولادی به آن ناحیه ضربه می زنیم تا جایی که بتن شل شده و زنگ زده بریزد .

 

 

 

برای مکان زنگ زده جایگزین میلگرد نیاز است یا آرماتور ؟

 

باید در مکان های زنگ زده ساختمان میلگرد های پوششی راجایگزین کرد .

لازم به ذکر است که اگر زنگ زدگی میلگرد کم بود و تازه شروع به زنگ زدگی شده بود در این صورت با زدن زنگ زدا یا برس مکانیکی زنگ زدگی را برطرف کنیم و در این حال نیاز به جایگزین آرماتور بندی نیست .

 

 

 

ترمیم کردن بتن آسیب دیده

 

  • تمام قسمت های بتن آسیب دیده را با چکش و ضربه زدن بردارید .

 

  • لایه زنگ زده روی میلگرد را با رنگ یا ضد زنگ بردارید .

 

  • ماده ی چسباننده روی میلگرد بزنید .

 

 

 

ترمیم بتن با پلیمر اصلاح شده ( pmm )

 

اگر پوسته پوسته شدن بتن در کم شدن مقاومت آن تاثیر بگذارد و مقاومت بتن کم شود ، ترمیم وصله ای و به صورت دستی با ملات سیمان معمولی باید انجام شود ولی بعضی از مواقع ملات سیمان معمولی به خوبی به بتن نمی چسبد در این مواقع باید از ملات آماده یعنی ملات سیمانی پلیمر برای ترمیم بتن استفاده شود .

لازم به ذکر است که بیشتر زنگ زدگی ناشی از عدم پوشش دهی مناسب تیرها و دالها است .

 

 

 

دوغاب ریزی ثقلی

 

در دوغاب ریزی ثقلی ، دوغاب سیمان یا اپوکسی با ایجاد فشار استاتیک خاصی برای پر کردن ترک های پهن ریخته می شوند که این روش ارزان تر و مقرون به صرفه تر است و از زنگ زدگی جلوگیری می کند .

 

 

 

سیلمر ( درزگیر )

 

به طور کلی ، از پوشش سطح در جایی استفاده می شود که کیفیت بتن خوب است ولی احتمال فرآیند شیمیایی به خاطر تاثیر بالا است .  

 

 

 

بتن پاشی

 

بتن پاشی قدیمی ترین روش ترمیم بتن است . در این روش سیمان و شن و آب باهم ترکیب می شوند و با فشار از طریق اسپری پاشیده می شود . تجهیزات مورد استفاده عبارتند از : کمپرسور ، اسپری ، لوله انعطاف پذیر

 

 

سنگ آهک

 

کمی آب و سنگ آهک را باهم ترکیب کنید جوری که آب 12 برابر آهک باشد . این ترکیب را روی لکه بگذارید و بعد ان را تمیز کنید .

 

 

 

چگونه آهن را از زنگ زدگی دور کنیم ؟

 

نصف محصولات و سازه های دنیا که با آنها سر و کار داریم ، از آهن و فولاد ساخته شده اند ؛ محصولاتی از جمله : درب و پنجره ، وسایل خانگی مثل کارد و چنگال و....

برای محافظت از فلز ها در برابر زنگ زدگی باید آنها را گالوانیزه کرد که این کار ، کار راحتی نیست و باید در کارگاه های مخصوص انجام شود .

یکی دیگر از روش هایی که از زنگ زدن فلزات و آهن آلات جلوگیری می کند ، استفاده از یک پوشش پلاستیکی روی سطح است ، در واقع این پوشش به صورت خمیر است و با چسب های مخصوص روی سطح مورد نظر قرار می گیرد .

همچنین با استفاده از لوازم در دسترس و خانگی هم میتوان زنگ زدگی روی فلزات را از بین برد ، مثلا :

 

 

نوشابه

 

 با استفاده از نوشابه می توانید سطح زنگ زده را تمیز کنید، مثلا  اگر یک سکه زنگ زده را داخل نوشابه بیندازید و چند دقیقه صبر کنید می بینید که اکسید آن از بین می رود .

لازم به ذکر است بعد از آن که زنگ زدگی از بین رفت به آن روغن نارگیل اضافه کنید .   

 

 

آب لیمو

 

روی سطح زنگ زده کمی نمک بپاشید و بعد کمی آب لیمو به آن اضافه کنید  چند دقیقه بعد آن را با پارچه تمیز کنید .

لازم به ذکر است که اگر سرکه را با آب لیمو ترکیب کنید زود تر به نتیجه می رسید .

 

 

جوش شیرین

 

به کمک جوش شیرین و آب یک خمیر درست کنید و بعد روی سطح زنگ زده بگذارید با استفاده از فرچه و سیم زنگ زدگی را روی سطح برطرف کنید .

 

 

 سرکه سفید

 

بیشتر زنگ زدگی‌ها به کمک سرکه سفید از بین می‌روند.استیک اسید موجود در این ماده برای حل کردن زنگ آهن بسیار موثر است. جواهرآلات کوچک ، پیچ و مهره را در سرکه سفید قرار دهید تا زنگ‌ زدگی آنها از بین برود . حتما بعد از اتمام کار، وسایل خود را شست و شو دهید چون که سرکه بجا مانده در نهایت می‌تواند سبب خوردگی شود .

 

 

آهن پویا

آهن پویا

آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

به اشتراک بگذارید

دیدگاه

1