031 - 910 - 100 - 30     021 - 910 - 100 - 30

کاربردهای رابیتس
چهارشنبه 30 مرداد 1398 بازدید : 787

 

رابیتس چیست و موارد مصارف آن

 

رابیتس ، توری فلزی است که به صورت مشبک به کار می رود و دارای مصارف مختلفی به خصوص در صنعت ساختمان است.

رابیتس را قبل از گچکاری نهایی برای زیرسازی بهتر سقف ها مورد استفاده قرار می گیرد. این توری را به صورت شبکه ی فرعی با استفاده از مفتول های گالوانیزه که مخصوص رابیتس بندی است استفاده می شود. از رابیتس در سقف های کاذب جهت زیبا شدن و پوشانده شدن نمای زیرین کار استفاده می شود. اگرچه این محصول در سقف ها مورد استفاده قرار می گیرد و پرکاربرد می باشد ، اما معایبی را نیز با خود به دنبال دارد . از جمله مزایای رابیتس می توان به چسبیدن سریع ملات بر روی آن ، عدم ترک خوردن ، سرعت مناسب در اجرا و نصب این محصول و همچنین امکان ایجاد طرح های دلخواه اشاره کرد .

 

 

کاربرد رابیتس در ساختمان سازی

 

 • در دیوارها و سقف کاذب
 • نماسازی ساختمان ها
 • المان های شهری
 • ترمیم ترک های ایجاد شده
 • سقف شیروانی -  ساخت آلاچیق
 • گچ کاری سقف - سیمان کاری نما
 • آرک و اپن آشپزخانه
 • در صنعت مجسمه سازی

 

نوع برجسته رابیتس در دهانه های بزرگتر و به منظور اندودکاری روی کانال های کولر و در تاسیسات برای اتصال بهتر استفاده می شود. در طرح های و مجسمه هایی که در میادین و ارگان ها و یا آب نماهایی که از حجم  های سیمانی ساخته می شود رابیتس با کیفیت ، بسیار اهمیت دارد. کمترین وزنی که در این محصول تولید می گردد 300 گرم است و حداکثر آن با توجه به تولید کننده و نیاز مشتریان متغیر است.

 
 

مزایای رابیتس

 

از جمله مزایای رابیتس می توان به در دسترس بودن مواد و مصالح و نیروی اجرایی آن اشاره کرد که سرعت مناسب در اجرا و نصب رابیتس ها سبب شده تا این محصول امروزه از پرکاربرد ترین محصولات برای استفاده در سقف به کار برده شود.

چشمه های زیاد و کوچک رابیتس به نحوی ست که اجازه ی جریان آب ، هوا و نور را می دهد و باعث ایجاد یک مانع فیزیکی برای مواد بزرگ تر ایجاد می کند . لبه های بی حفاظ رابیتس در مقایسه با ورق های فلزی می توانند کشش و انقباض بیشتری را تحمل کنند. این خصوصیت برای استفاده در کت واک یا پوشش زهکشی قابلیت دارد.

 

 

فرآیند تولید رابیتس

 

رابیتس ها در انواع مختلف مسطح و برجسته موجود می باشند که هر کدام را به دلخواه می توان با توجه به نوع کارایی در ساختمان استفاده نمود. سقف های کاذب رابیتس شامل میلگرد و نبشی است و همچنین توری های گالوانیزه و گچ کاری در این سقف ها استفاده می شود.  ابتدا ورق های گالوانیزه که به صورت رول می باشد و عرض آن حدود یک متر است را در دستگاه رول باز کن گذاشته تا به سمت دستگاه برش برود. هر چه ضخامت ورق افزایش یابد تعداد ستون و وزن رابیتس افزوده می شود. ضخامت ورق رابیتس معمولا بین 0.4 تا 0.6 میلی در نظر گرفته می شود.

با قرار دادن ورق در دستگاه مخصوص عملیات سرد و پرسکاری جهت ایجاد ستون ها و چشمه ها درست می شود. برگه های رابیتس در دستگاه گیوتین برش می خورند و توسط دستگاه کشش، ورق پرسکاری می شود و در نهایت برگ رابیتس تولید می شود. رابیتس ها بر اساس وزن، تعداد ستون ها، تعداد چشمه ها و سهولت در جا به جایی در بسته بندی های گوناگون قرار می گیرد.

هر برگ رابیتس دارای تعدادی ستون است که این ستون ها یا پل ها در امتداد طولی آنها قرار دارد. تعداد ستون های رابیتس 9 ، 11 و 13 می باشد. در بین ستون ها نیز چشم ها قرار می گیرند که به تعداد سه چشمه و دو چشم است. همچنین ابعاد رابیتس در طول 40/2 متر و عرض 60 سانتی متر به تولید می رسد که این ابعاد با توجه به وزن متغییر است.

 

رابیتس ها طبق کاربرد خود در وزن های مختلفی تولید می شوند :

 • رابیتس سنگین : وزن بالای 900 گرم
 • رابیتس متوسط : وزن 810 و 840 گرم
 • رابیتس سبک : وزن کمتر از 600 گرم

 

 

 

بهبود تولید رابیتس در کارخانجات

مهمترین نکته ای که به بهبود تولید رابیتس کمک می کنند، رضایت مشتری و نیاز مشتری است. که باعث افزایش تولید و تنوع آن می شود.

 

 

دستگاه های که برای اجرای رابیتس بندی به کار می آید عبارتند از

 

 

 

دستگاه جوش، شاقول ، انبر آرماتور بندی ، قیچی برش میلگرد که همه ی این دستگاه ها باعث می شوند که رابیتس بندی به بهترین شکل انجام شود.


اگر این عمل بوسیله ی یک گروه ماهر و با تجربه انجام شود بدون نقص و اشکال خواهد بود. اما اگر مطابق استاندارد ها نباشد نتیجه ی مطلوب حاصل نمی شود.

 

 

آهن پویا

آهن پویا

آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

به اشتراک بگذارید

دیدگاه

0