031 - 910 - 100 - 30     021 - 910 - 100 - 30

کاربرد تیرآهن در ساختمان
دوشنبه 12 خرداد 1399 بازدید : 538


آهن یکی از فلز های پرمصرف می باشد و بیشتر محصولات ساختمانی از آهن تولید شده که هر کدام کاربردهای خاصی در ساختمان دارد. تیرآهن مقطعی بلند و مستقیم است که در معماری و مهندسی برای طراحی سازه ها استفاده می شوند تا بتوانند بارهای مختلف را تحمل کنند. این محصول به دلیل داشتن اسکلت فلزی از ارکان اساسی به حساب می آید و همچنین این محصول برای ستون در سازه ها استفاده می شود. وظیفه ی اصلی آن انتقال بار از تیر فرعی به سمت ستون هاست. تیرهای افقی که به تیرهای فرعی معروف است به تیرهای اصلی منتقل می شود و وظیفه ی انتقال بار به ستون ها را بر عهده می گیرد اما نکته ی دیگر این است که تیرها به صورت مستقیم به ستون ها متصل نمی شوند. نوع دیگری از اتصال وجود دارد که تیرآهن به دو تیر که به صورت عرضی است در سقف و خرپای ستون ها متصل می شود.


استادارد تیرآهن:


این محصول بر اساس استاندارد به سه صورت تولید می شود.
تیرآهن IPE
تیرآهن INP
تیرآهن IPB
تیرآهن استاندارد IPB که به تیرآهن H یا هاش معروف است و به صورت بال های پهن است. تیرآهن لانه زنبوری نیز نوع دیگری از تیرآهن ها می باشد.


مراحل ساخت تیرآهن:


در روش اول تخته های آهنی را با کمک دستگاه در کنار یکدیگر قرار داده و همانند یک  H پهن درست می کنند و سپس با قرار دادن آن ها کنار هم تخته های آهننی را جوش می دهند. در روش دیگر که از شمش های فولادی تهیه می شود؛ شمش یا بلوم را در کوره های حرارتی می ریزند و وقتی به دمای 1100 درجه سانتی گراد رسید شمش ها به حالت مذاب رسیده که این درجه عدد مناسبی برای روان سازی بلوم است تا تیرآهن باکیفیتی را تولید کند. شمش ها با کمک جک های هیدرولیکی به سمت کوره هدایت می شئند تا بعد از پخته شدن به مرحله ی رافتینگ انتقال داده شوند. در مرحله ی رافتینگ که شامل سه مرحله است اول شمش به زیر غلتک برده می شود بعد از عبور به تدریج از قطر محصول کم شده و به طول آن اضافه می شود. بعد از آن با آب خنک آن را سرد می کنند و در آخر با قیچی های مخصوص این محصول را برش می دهند.

آهن پویا

آهن پویا

آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

به اشتراک بگذارید

دیدگاه

0