031 - 910 - 100 - 30     021 - 910 - 100 - 30

کاربرد های خاموت در ساختمان
شنبه 3 خرداد 1399 بازدید : 590

 

خاموت ها نوعی از میلگرد های فولادی هستند که به صورت نیمه بسته در تنه هایی از بتن ساخته شده قرار دارد. این خاموت ها برای افزایش مقاومت سازه ها در برابر زلزله به کار می روند و ساختمان را در برابر بلایای طبیعی محافظت می کنند. خاموت در ساختمان عمدتا به شکل میلگرد های طولی و عرضی به کار برده می شود. در هنگام ساختن ساختمان های بتنی از دو نوع میلگرد به صورت عمودی و افقی و یا طولی و پهنایی استفاده می شود. هر کدام از این میلگرد ها به صورت خاصی آرماتور بندی می شوند که استفاده از مش و خاموت در ساختمان ها بیشتر برای مقاومت در برابر زمین لرزه هاست که باعث می شود تا کشش ایجاد شده هنگام فروپاشی ساختمان را کمتر کند و مقاومت بتن را حفظ نماید . خاموت ها به دو گونه  تنگ باز و تنگ بسته هستند.خاموت تنگ بسته دقیقا شبیه به مدل تنگ باز است و تفاوت کلیدی آن با تنگ باز در در توانایی استقامت در برابر فشارهای وارده ی نیروهای قدرتمند است. برای اینکه فشار وارده بر بنا به طور قابل ملاحظه ای کاهش پیدا کند باید در قسمت تحتانی خاموت ها در هنگام ساخت 135 درجه به سمت درون آن را خم کرد.


نقش خاموت در ساختمان:


به طور کلی خاموت در ساختمان سازی کاربرد ویژه ای دارد. خاموت ها به نگه داشتن میله های تقویتی اولیه کمک می کند و گاهی به صورت مورب و عمودی قرار می گیرند. خاموت ها برای جلوگیری از شکست برشی انجام می شود و معمولا به صورت ایجاد شکاف در تیرها شکل می گیرد. برای مقاومت در برابر فرآیند پیچش نصب می شوند و از رشد ترک های ناشی از برش جلوگیری میکنند. استحکام و انعطاف پذیری در ساختمان را بهبود می بخشد. از خاموت برای پیدا کردن ترک های ناشی از انقباض و انبساط استفاده می شود. از لحاظ تاریخی، خاموت تیر به میزان کم در ساختمان های مسکونی به کار رفته قرار گرفته بودند. با این حال، در سال های اخیر، اندازه تیر بتنی کم شده و گسترش یافته است.
 

آهن پویا

آهن پویا

آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

به اشتراک بگذارید

دیدگاه

1