031 - 910 - 100 - 30     021 - 910 - 100 - 30

کرونا و بازار کالاهای محصولات فولادی
ﺳﻪ شنبه 13 اسفند 1398 بازدید : 520

ترس از شیوع کرونا، رشد قیمت آزاد ارز و هیجان خرید در کنار نوسان قیمت های جهانی و داده های قیمتی و معاملاتی در بورس کالا از مواردی است که بازار را دستخوش تغییر قرار داده. التهابات در بازار کالا های مصرفی باعث فوران نقدینگی در روزهای پایانی سال شد؛ که با توجه به رشد نقاضای فصلی در روز های پایانی سال همه ی بازارها با رشد نرخ همراه بوده. همچنان رشد قیمت آزاد ارز به خصوص در بازار فولاد از جمله عواملی است که بازار را دستخوش تغییرات فراوانی کرده است و بر رشد قیمت ها تاثیر گذار بوده. خرید های واسطه گری و سفته بازی ارز از جمله محرک های روانی برای بی ثبات بودن قیمت های فولادی است. بازار ها مدتی است که خود را با شرایطی از جمله ویروس کرونا تطبیق داده و بازار سهام نیز دچار افت نرخ شده و اثر خود را بر بازار کالایی گذاشته است.

 


موجودی بالای انبار ها


با توجه به تشنجی بودن قیمت ها در بازار معمولا این تشنج ها تاریخ مصرف محدودی دارد اگر چه تداوم این قیمت ها تداومی نسبی بوده اما در نهایت بازار به تعادل خواهد رسید. پیش بینی قیمت ها در پایان سال جاری و اوایل سال آینده روند کاهش تقاضا برای خرید محصولات فولادی در نظر داشته اشت؛ در ادامه تزریق کالا از طریق بورس و واحدهای تولید کننده همچنان ادامه داشته که سبب شده تا موجودی انبارها افزایش یابد و قیمت ها روند نزولی را در پیش بگیرند.
رفتارهای معامله گران هم از عوامل دیگری است که موجودی انبارها تاثیرگذار بوده و همچنین شیوع ویروس کرونا باعث تاثیرگذاری بر میزان عرضه و تقاضای بازار بوده. آگاه نبودن از سرنوشت بازار در پی مسائل به وجود آمده (شیوع ویروس کرونا) باعث شده تا نرخ قیمت های فولادی به سطوحی غیرمنتظره برسد و رکوردهای جدیدی را به وجود آورد.

 

آهن پویا

آهن پویا

آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

به اشتراک بگذارید

دیدگاه

0