031 - 910 - 100 - 30     021 - 910 - 100 - 30

گام های اساسی در صنعت فولاد
دوشنبه 8 اردیبهشت 1399 بازدید : 503

بعد از شیوع بیماری کرونا و کاهش بی سابقه ی بهای نفت این سوال به وجود می آید که آیا اقتصاد ایران با توجه به قطع وابستگی خود به نفت چه خواهد کرد؟
حمایت و سرمایه گذاری هدفمند در صنعت فولاد باعث ایجاد اشتغال پایدار و قطع وابستگی به فروش نفت می شود و در این حالت نیز می توان بخشی از نیاز های کشور را تا حدودی تامین کرد. این صنعت توانسته در شرایط سخت تحریم هم در تولید و هم در صادرات غیرنفتی نقش مهمی را ایفا کند.
اکنون زمان آن رسیده تا از این تهدید به عنوان فرصتی بهره ببرد و با استفاده از دانش بومی بر تکنولوژی وارداتی پیشی گرفت. لازمه ی رسیدن به چنین اهدافی ایجاد خط های تولید و معرفی آن به بازارهای هدف است. وجود مواد اولیه فراوان نیز از جمله امتیازهای دیگری است که تولید این محصول را پر رونق نگه داشته است. توسعه ی فعالیت های شرکت ها باعث رونق تولید ورق های گالوانیزه ضخیم شده است و همچنین دولت با حمایت از بخش های خصوصی توانسته فعالیت را در کشور رونق بخشد. بخش خصوصی در برنامه های تدوینی خود توانسته ورق گالوانیزه ضخیمی با ضخامت 3.5 میلی متر تولید کند و این محصول مانند تولیدات در دیگر کشورهاست. از آن جایی که در خاورمیانه هیچ کارخانه ای با ضخامت بیشتر از 2 میلی متر ورق نمی زند، تولید ورق با ضخامت 3 میلی متر از امتیاز های ویژه ای برخوردار است. واحدهای ذوب و تولید شمش در بازار فولاد از دیگر عواملی هستند که زمینه ی تولید مواد اولیه برای مقاطع طویل فولادی را فراهم می کند. همچنین بخش خصوصی تلاش دارد واحد نورد سرد را برای تکمیل زنجیره ی مقاطع تخت احداث کند. این خطوط همچنین توان تولید 140 هزار تن ظرفیت در سال را نیز می تواند داشته باشد. با توجه به رشد در زمینه های موجود از برنامه های آتی بخش های خصوصی این است که تولید ورق های گالوانیزه خود را به ضخامت 3.5 تا 4 میلی متر برسانند تا بتوانند علاوه بر عرضه در بازارهای داخلی صادرات نیز داشته باشند. از آن جایی که این محصول در کشور ما ناشناخته است اما در کشورهای پیشرفته این ورق ها کاربرد متعددی دارند. در کشورهای پیشرته ساخت خانه های پیش ساخته بخصوص در مناطقی که رطوبت بالاست مانند بنادر و جزایر این ورق ها کاربرد ویژه ای دارند، زیرا این محصول در برابر پوسیدگی، خوردگی و آب و هوای مرطوب مقاومت داشته. این محصول پرکاربرد برای تولید گاردریل کنار جاده ها، تانکرهای ضخیم و مخازن استفاده می شود. از آن جایی که بخش خصوصی توان رقابت با دولت را نخواهد داشت دولت یاری گر این صنعت استراتژیک خواهد بود. این مسیر تولید در نهایت موجب افزایش میزان تولید، رقابت، بهبود کیفیت و صادرات و عدم اتکا به سیاست های اقتصادی نفت خواهد شد.

 

آهن پویا

آهن پویا

آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

به اشتراک بگذارید

دیدگاه

0