031 - 910 - 100 - 30     021 - 910 - 100 - 30

گزارش هفتگی بازارهای جهانی فولاد
یکشنبه 11 اسفند 1398 بازدید : 458

طبق گزارشات قیمت سنگ آهن وارداتی خلوص 62 درصد در چین از 92 دلار به 83.5 دلار هر تن خشک سی اف آر رسید که حدود 9 درصد افت داشته است. افزایش سرعت شیوع کرونا در سایر کشورهای جهان خارج از چین علت اصلی این روند نزولی بوده است. سرعت بهبود تقاضای داخلی چین نیز اصلا مطلوب نیست و با توجه به بالا رفتن موجودی، فولادسازان باید تولید را کاهش دهند از این رو بعید است تقاضای سنگ آهن به این زودی بهبود یابد.
گرچه اختلال در عرضه دو شرکت معدنی بزرگ استرالیا و برزیل قیمت سنگ آهن را نسبت به کف قیمت سوم فوریه که به دلیل شیوع کرونا در چین افت شدید داشت و نزدیک ۸۰ دلار شده بود بالا کشانده ولی در کل بازار جوی منفی دارد و نوسانات قیمت ادامه خواهد داشت.

در بازار صادرات ایران، آخرین قیمت سنگ آهن مگنتیت خلوص ۶۱ درصد از ۵۳.۳ دلار به ۵۱.۳ دلار هر تن فوب رسید. سنگ آهن هماتیت صادراتی خلوص ۶۱ درصد ایران نیز ۲ دلار افت داشت و به ۴۸.۲ دلار هر تن فوب رسید.
قراضه
میانگین قیمت قراضه سنگین کلاس 1و2 خلوص 20-80 در ترکیه هفته گذشته از 281 دلار به 278 تا 280 دلار هر تن سی اف آر کاهش داشت. با رشد قیمت یک هفته قبل و خریدهای قبلی طبق انتظار فعالیت بازار زیاد نبود و برخی حتی تا 260 دلار هر تن سی اف آر درخواست می دادند. قراضه آ3 وارداتی نیز 269 دلار هر تن سی اف آر به ثبت رسید که یک دلار افت داشت.
در بازار ژاپن متوسط قیمت قراضه سنگین کلاس ۲ صادراتی صعودی بوده و از ۲۰۶ دلار هر تن فوب به ۲۱۸ دلار هر تن فوب رسید.در بازار داخلی آمریکا نیز قراضه خرد شده ۲ دلار بالا رفت و ۲۸۲ دلار هر لانگ تن ثبت شد.
بیلت
بیلت صادراتی سی آی اس هفته گذشته از حدود ۴۰۰ تا ۴۰۵ دلار به ۴۰۰ دلار هر تن فوب رسید.
فعالیت بازار بیلت ترکیه نیز هفته گذشته به شدت افت داشت. وضعیت بازار در ابهام است و همه در انتظار به سر می برند. قیمت در بازار داخلی ۵ دلار افت داشته و ۴۱۵ تا ۴۲۰ دلار هر تن درب کارخانه شد. بیلت سی آی اس ۴۱۵ تا ۴۲۰ دلار هر تن سی اف آر ترکیه و در ثبات بود.
از طرفی در بازار داخلی چین بیلت هفته گذشته ۴ دلار ارزان تر شد. بیلت وارداتی در جنوب شرق آسیا از ۴۱۲ دلار به ۴۱۵ تا ۴۲۰ دلار هر تن سی اف آر رسید.
مقاطع
هفته ی گذشته میلگرد صادراتی در ترکیه از 445 دلار به 440 دلار هر تن فوب کاهش داشت. شاید فقط در تناژ بالا قیمت 435 دلار یا کمی پایین تر برای بازار قابل قبول است.
میلگرد صادراتی چین 443 دلار هر تن فوب به ثبت رسید این درحالیست که هفته گذشته را با 436 دلار به پایان برده بود. میلگرد صادراتی سی آی اس نیز 420 تا 445 دلار هر تن فوب به ثبت رسید که 5 دلار بهبود داشت.
در بازار داخلی اروپا میلگرد 460 یورو هر تن درب کارخانه به ثبت رسید که 15 یورو افت داشت. در بازار آمریکا نیز میلگرد در 628 دلار هر شورت تن درب کارخانه ثابت  ماند.
ورق
در هفته ای که گذشت فولاد سازان چینی تلاش کرده اند پس از فروش های صادراتی خوب قیمت را بالا ببرند ولی نتوانستند فروش مجدد داشته باشند از این رو قیمت ها به زودی مجددا نزولی خواهد شد. ورق گرم صادراتی 5 دلار بالا رفته و 460 تا 490 دلار هر تن فوب به ثبت رسید.
ورق گرم صادراتی سی آی اس در حدود 470 دلار ثابت ماند. در جنوب شرق آسیا نیز ورق گرم وارداتی 470 تا 480 دلار هر تن سی اف آر بود.
در بازار داخلی اروپا ورق گرم به 486 یورو هر تن درب کارخانه رسید که 5 یورو رشد داشت. در بازار آمریکا نیز ورق گرم با یک دلار کاهش 576 دلار هر شورت تن درب کارخانه به ثبت رسید.

 

آهن پویا

آهن پویا

آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

به اشتراک بگذارید

دیدگاه

0