عوامل موثر بر قیمت میلگرد [قیمت میلگرد چگونه تعیین می‌شود؟]

در سال‌های اخیر قیمت میلگرد افزایش چشمگیری پیدا کرده است و قیمت انواع محصولات فولادی و آهن آلات افزایش داشته است. یکی از مهمترین سوالاتی که برای بسیاری از مصرف کنندگان محصولات فولادی و آهن آلات پیش می‌آید این است که قیمت میلگرد چگونه تعیین می شود و عوامل موثر بر قیمت این محصول چه مواردی هستند؟ در این مقاله قصد داریم به پاسخ این سوال بپردازیم و مواردی را به عنوان عوامل موثر بر قیمت میلگرد برشماریم.

عرضه و تقاضا یکی از عوامل موثر بر قیمت میلگرد

عرضه و تقاضا یکی از عوامل موثر بر قیمت میلگرد

یکی از مهمترین عوامل موثر بر قیمت میلگرد عرضه و تقاضای این محصول است. حتما تا به حال دقت کرده اید که زمانی که محصولی در بازار فراوان می شود قیمت آن کاهش پیدا می‌کند و بالعکس. در مورد میلگرد فرض کنید که میزان عرضه این محصول کاهش پیدا کند در این صورت میزان قیمت محصول بالاتر می‌رود و اگر میزان عرضه افزایش پیدا کند قیمت محصول تا حدود زیادی کاهش پیدا می کند. در مورد میزان تقاضا روند کاملاً معکوسی را شاهد هستیم. اگر میزان تقاضا برای میلگرد در بازار افزایش پیدا کند قیمت محصول نیز افزایش پیدا می‌کند و اگر میزان تقاضا کاهش پیدا کند قیمت میلگرد کاهش پیدا می کند.
زمانی که صحبت از میزان عرضه و تقاضا برای میلگرد می شود در برخی از موارد ممکن است تنها تولیدات داخلی و تقاضای داخلی را در نظر بگیرید در حالیکه عرضه و تقاضا تنها منحصر به داخل کشور نیست و ممکن است موارد خارجی را نیز شامل شود. برای مثال فرض کنید میزان صادرات میلگرد به خارج از کشور افزایش پیدا کند در این صورت این محصول در داخل کشور تا حدودی کمیاب می‌شود و قیمت آن بالاتر می رود. در برخی دیگر از موارد میزان واردات محصول از سایر کشور ها افزایش پیدا می‌کند که در این صورت قیمت تمام شده میلگرد برای خریداران کاهش پیدا می کند.

سیاست کشور یکی از عوامل موثر بر قیمت میلگرد

سیاست کشور یکی از عوامل موثر بر قیمت میلگرد

یکی دیگر از عوامل موثر بر قیمت میلگرد را می توان سیاست داخلی کشور ایران دانست. این مسئله از دو جهت می تواند بر قیمت میلگرد تاثیرگذار باشد:

  1. قیمت ارز: یکی از عوامل تاثیر گذار در سیاست کشور ایران قیمت ارز در داخل کشور ایران است. به صورت کلی بهتر است بدانید که قیمت میلگرد با افزایش قیمت دلار افزایش پیدا می کند و با کاهش قیمت دلار کاهش می یابد. بنابراین اگر سیاست کشور ایران به صورتی پیش برود که قیمت دلار کاهش پیدا کند قیمت تمام شده میلگرد نیز تا حدود زیادی پایین تر می آید. برای مثال در سال‌های گذشته شاهد برجام بودیم که باعث شد قیمت میلگرد تا حدودی کاهش پیدا کند اما بعد از اینکه برجام به هم خورد قیمت میلگرد مجددا افزایش پیدا کرد، به همین دلیل می‌توان گفت دولت کشور ایران تاثیر بسزایی بر قیمت میلگرد دارد.
  2. تحریم: یکی دیگر از عواملی که روی سیاست کشور ایران و قیمت میلگرد موثر است، آثار مخرب تحریم‌ها بر قیمت میلگرد است. زمانی که تحریم های کشور ایران افزایش پیدا می کند، هزینه ساخت و تولید میلگرد تا حدود زیادی افزایش پیدا می‌کند و به همین دلیل میلگرد باید با قیمت تمام شده بالاتری به فروش برسد.

مواد اولیه یکی از عوامل موثر بر قیمت میلگرد

مواد اولیه یکی از عوامل موثر بر قیمت میلگرد

سومین عامل موثر بر قیمت میلگرد را می توان مواد اولیه استفاده شده در این محصول دانست. سنگ آهن و قراضه آهن از جمله محصولاتی هستند که در تولید میلگرد مورد استفاده قرار می‌گیرند به همین دلیل اگر به هر دلیلی میزان عرضه آنها در بازار کمتر شود، قیمت میلگرد افزایش چشمگیری پیدا می کند. در برخی از موارد مواد اولیه که برای تولید میلگرد مورد استفاده قرار می گیرد، از طریق واردات برای کشور ایران تامین می‌شود به همین دلیل اگر به هر دلیلی واردات کاهش پیدا کند و مواد اولیه به دست تولید کننده میلگرد نرسد قیمت میلگرد افزایش چشمگیری پیدا می کند.
به صورت کلی می‌توان گفت مهمترین عامل در افزایش قیمت میلگرد در سال های اخیر همین کمبود مواد اولیه برای تولید محصولات است، که نمی‌توان آثار تحریم‌ها در این زمینه را نادیده گرفت.

هزینه حمل و نقل یکی از عوامل موثر بر قیمت میلگرد

هزینه حمل و نقل یکی از عوامل موثر بر قیمت میلگرد

یکی دیگر از عوامل موثر بر قیمت میلگرد را می توان هزینه حمل و نقل دانست. به صورت کلی بالاتر رفتن هزینه حمل و نقل می تواند تمامی صنایع را تحت تاثیر قرار دهد و باعث بالاتر رفتن هزینه تمامی صنایع دیگر شود. حمل و نقل چه زمینی چه دریایی و چه هوایی نیازمند به سوخت است و زمانی که قیمت نفت افزایش پیدا میکند هزینه های حمل و نقل نیز تا حدود زیادی افزایش پیدا می کند.
یکی از مهمترین سوالاتی که در این زمینه برای افراد پیش می‌آید این است که هزینه حمل و نقل چه تاثیری بر قیمت میلگرد دارد؟
در پاسخ به این سوال باید گفت برای تامین مواد اولیه از تولید کننده حتماً نیاز به حمل و نقل مواد اولیه است که زمانی که قیمت حمل و نقل افزایش پیدا کند قیمت این مورد نیز افزایش پیدا می کند. از طرفی زمانی که برای ارسال میلگرد مصرف کننده از خودرو استفاده می شود، اگر سوخت مورد نیاز خودرو افزایش قیمت داشته باشد هزینه ارسال بالاتر می‌رود و به تبع هزینه تمام ‌شده میلگرد برای مصرف کننده افزایش پیدا می کند.

تورم جهانی یکی از عوامل موثر بر قیمت میلگرد

تورم جهانی یکی از عوامل موثر بر قیمت میلگرد

یکی دیگر از روش هایی که با استفاده از آن می توان متوجه افزایش قیمت میلگرد شد چک کردن مداوم تورم جهانی است. زمانی که در سایر کشورهای جهان تورم زیاد باشد و قیمت میلگرد افزایش پیدا کند، قیمت میلگرد در کشور ایران نیز افزایش پیدا می کند. طبق بررسی‌های انجام شده در حدود ۶۰ درصد از میلگرد های تولید شده در جهان توسط کشورهای توسعه یافته تولید می شوند. برای مثال کشور چین به عنوان تولیدکننده حدود ۳۰ درصد از میلگرد های جهان، تاثیر به سزایی بر قیمت این محصول دارد و اگر میزان تورم در این کشور زیاد باشد قیمت میلگرد تا حدود زیادی افزایش پیدا خواهد کرد و اگر تورم در این کشور کاهش یابد، قیمت میلگرد کاهش میابد.

آهن پویا عرضه میلگرد به صورت عمده و خرده فروشی به عنوان نماینده کارخانجات فولاد و صنایع فولادی شناخته می‌شود. این مجموعه میلگردهای شرکت های تولید کننده معروف را از طریق دفاتر فروش خود در شهر اصفهان به کلیه نقاط کشور عزیزمان ایران ارسال می کند.

نوشتن دیدگاه