کنترل قیمت میلگرد

در سال های اخیر قیمت میلگرد مانند قیمت سایر محصولات افزایش پیدا کرده است و در اکثر موارد این افزایش قیمت در نتیجه افزایش قیمت دلار اتفاق افتاده است. طبق بررسی های انجام شده در ماه های گذشته قیمت میلگرد روند صعودی طی کرده است و قیمت انواع مختلف این محصول همواره روند صعودی داشته است به گونه ای که در یک سال اخیر قیمت این محصول به حدود دو برابر رسیده است. اگر قیمت میلگرد کنترل شود قیمت سایر محصولات نیز افزایش پیدا می‌کند؛ زیرا میلگرد یکی از مواد اولیه مورد استفاده در صنعت ساختمان سازی، صنعت خودروسازی، صنعت کشتی سازی و غیره است و بدیهی است که اگر روند افزایش قیمت آن ادامه داشته باشد، نهایتاً افزایش شدید قیمت خودرو و منزل را شاهد خواهیم بود. در این مقاله قصد داریم به کنترل قیمت میلگرد و راهکارهای آن بپردازیم به همین دلیل اگر به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید در این مقاله با ما همراه باشید.

چه کسانی می توانند قیمت میلگرد را کنترل کنند؟

چه کسانی می توانند قیمت میلگرد را کنترل کنند؟

به صورت کلی می توان کسانی را که می توانند قیمت میلگرد را به صورت کامل کنترل کنند را در دو دسته قرار داد:
۱. دولتمردان: یکی از مهمترین دسته هایی که در زمینه کنترل قیمت میلگرد می توانند فعالیت کنند دولتمردان و افراد سیاسی هستند. به صورت کلی میلگرد یکی از محصولاتی است که قیمت آن با بالاتر رفتن قیمت دلار افزایش چشمگیری پیدا می کند، به همین دلیل اگر دولتمردان سعی کنند قیمت دلار را کنترل نمایند، کم کم قیمت محصولاتی مانند میلگرد کنترل می شود و دیگر امکان گران شدن آن وجود ندارد.
۲. کارخانه های تولیدی: یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار بر کنترل قیمت میلگرد کارخانه های تولیدی هستند. اگر کارخانه های تولیدی سعی کنند با بالاترین توان خود میلگرد تولید کنند و محصولات را به صورت عمده در اختیار مصرف کننده قرار دهند به دلیل افزایش عرضه محصول در بازار قیمت میلگرد تا حدود زیادی کنترل خواهد شد. در این زمینه باید توجه داشت که اگر کارخانه های تولیدی بخواهند با توان بالا کار خود را انجام دهند، حتما نیاز به حمایت و پشتوانه مالی دارند که این مورد مجدداً به صورت مستقیم به دولتمردان وابسته است.
راهکارهای زیادی برای کنترل قیمت میلگرد در بازار وجود دارد که در اکثر موارد این راهکارها به دست دولت است. برای مثال یکی از مهمترین مواردی که باعث کنترل قیمت میلگرد می‌شود این است که برای وارد کردن میلگرد از سایر کشورها از دلار نیمایی استفاده شود که قیمت پایین تری نسبت به دلار معمولی دارد.‌ اگر از روش که در بالا به آن اشاره شد استفاده شود، میلگرد با قیمت مناسب تر و پایین تری در اختیار مصرف کننده قرار می گیرد و به هیچ عنوان قیمت بالایی نخواهد داشت.

چگونه می توان قیمت میلگرد را کنترل کرد؟

چگونه می توان قیمت میلگرد را کنترل کرد؟

دومین راهکار برای کنترل قیمت میلگرد این است که میلگرد به صورت سهمیه ای در اختیار مصرف کننده قرار بگیرد. یعنی دولت مصرف کننده اصلی را شناسایی کرده و میلگرد را به صورت سهمیه ای در اختیار او قرار بدهد تا قیمت میلگرد بالاتر نرود. زمانی که میلگرد به صورت آزاد در بازار به فروش می رود برخی از افراد می توانند با احتکار کردن میلگرد باعث بالاتر رفتن قیمت این محصول شوند و در آینده سود کلانی از احتکار ببرند. اگر این محصول به صورت سهمیه ای به بازار عرضه شود به هیچ عنوان دلالان و واسطه ها نمی توانند از احتکار میلگرد سودی ببرند.
در این روش برای هر فرد در ابتدا با توجه به مصرف مقدار معینی از میلگرد در نظر گرفته می‌شود و اگر فرد بخواهد بالاتر از مقدار معین از میلگرد استفاده کند حتماً باید بهای بیشتری برای خرید میلگرد بپردازد و همینطور روند پرداخت پول برای خرید میلگرد به صورت پلکانی برای افراد پر مصرف بالاتر می رود.
سومین راهی که می توان با استفاده از آن قیمت میلگرد را کنترل نمود کنترل قیمت دلار در بازار است. اگر در کشور ایران تحریم های اقتصادی کاهش پیدا کند، تا حدود زیادی قیمت دلار پایین تر می آید و در نتیجه قیمت میلگرد کم کم پایین می آید و قیمت مناسب تری پیدا می کند. بی اعتنایی به روند افزایش نرخ ارز می تواند آثار مخربی به جا بگذارد و باعث میشود قیمت ساختمان سازی و خودروسازی افزایش پیدا کند.
شرکت آهن پویا انواع میلگرد را بدون فروشنده واسطه و به طور مستقیم در اختیار مشتری قرار می¬دهد. سابقه خوبی که آهن پویا در زمینه فروش میلگرد دارد، به شما این اطمینان را می دهد که در خرید خود با مشکلی مواجه نخواهید شد. همچنین با خرید میلگرد باکیفیت بالا، می توانید بهترین خروجی را داشته باشید.

 

نوشتن دیدگاه