031 - 910 - 100 - 30     021 - 910 - 100 - 30

آجر نسوز
دوشنبه 22 اردیبهشت 1399 بازدید : 636

 

آجر های نسوز از مصالحی هستند که به دلیل مقاومت بسیار بالایی که دارند به عنوان ماده ی اصلی در ساخت و ساز به کار برده می شود. کارایی، تنوع، رنگ و زیبایی این مصول سبب شده تا این روز ها معماران و سازندگان از این آجر ها استقبال بیشتری کنند. آجر های نسوز علاوه بر اینکه در نمای ساختمان ها استفاده می شود در جداره های داخلی کوره ها، دکوراسیون های داخلی و... به کار می رود. آجر های نسوز با تمام شرایطی اقلیمی سازگار می باشند و همچنین به دلیل اینکه در برابر شرایط جوی، سایش، حرارت و یخبندان مقاوم هستند پیشنهاد خوبی برای معماران می باشند. آجرهای نسوز از موادی تهیه می شوند که خواص فیزیکی و شیمیایی خود را دارد و در برابر حرارت بالا می تواند مقاوم باشد. این آجرها در برابر مواد شیمیایی، بار مکانیکی و ضربات نیز مقاوم هستند. ساختار ظریف مولکولی، نظم داشتن و تراکم این سلول ها باعث شده تا در برابر حرارت مقاو باشند. آجرهای نسوز از خاک چینی تشکیل می شوند که این خاک ها از کانی های نسوز آهنی تشکیل شده. افزایش مقاومتی این خاک و خواص فیزیکی و شیمیایی باعث می شود تا در برابر حرارت مقاوم باشند. آجر های نسوز انواع مختلفی دارند و هر کدام از آن ها برای کار خاصی تهیه می شوند.


انواع آجرهای نسوز:


آجر نسوز قلیایی: این آجر از سیلسیم دی اکسید و اکسید منیزم استفاده می شود. اما اگر بخواهیم توان حرارتی این آجر را بالا ببریم، باید در ترکیب مواد آن از آهن و کروم استفاده کرد. در کوره های دایره ای تولید سیمان، پوشش دیواره های کوره بازسازی فولاد، کوره های ذوب شیشه و فلزات غیرآهنی از این آجرها استفاده می شود.
آجر های نسوز آلومینیومی: این آجر ها در دمای 1200 تا 1800 درجه پخت می شوند و به دلیل مقاومت بالایی که دارند در کوره های ذوب فولاد، کوره های سیمان به کار می روند. این آجر خا همچنین درصد بالایی از آلومین و اکسید آلومینیوم دارد.
آجرهای نسوز سیلیسی: این آجر ها از خاک سیلیس درست می شوند. مواد تشکیل دهنده ی این آجرها از اکسیدآهن، دی اکسید تیتانیوم، سدیم اکسید، پتاسیم اکسید و آلومینیوم اکسید است. این آجرها رسانایی بالایی در برابر نفوذ گازها دارند. در کوره های گازسوز کک، کوره های فولاد سازی، کوره های سرامیک سازی و کارخانه های تولید کننده ی شیشه استفاده می شود.
آجر های نسوز صنعتی: این آجرها دارای شکل معینی هستند و با نام آجر کوره  هم شناخته می شوند. آجرهای نسوز صنعتی از لحاظ شکل به دو صورت تقسیم بندی می شوند. ابعاد و شکل های استانداردی دارند. بعد از اینکه این آجرها با ماشین پرس شدند قالب گیری می شوند و با استفاده از قالب گیری در مرله آخر بسته بندی آماده ی توزیع می باشند.


مزایای آجرهای نسوز:


این آجرها در طیف رنگی گسترده آماده ی عرضه می باشد و در نمای بیرونی ساختمان کار می شود و در نهایت زیبایی بی نظیر این آجر ها به فضای بیرونی خانه نما می بخشد. این آجرها طول عمر بالایی دارند و در برابر گرما و سرما مقاوم هستند.این آجرها بسیار سبک هستند و عایق خوبی برای جلوگیری از اتلاف انرژی هستند. آجرهای نسوز با استفاده از ملات به سطوح می چسبند و امکان جدا شدن و سقوط آن ها وجود ندارد. این آجرها با گذشت چندسال از نصب آن ها تغییر رنگ نمی دهد. این آجرها ضدشوره می باشند و دچار ترک خوردگی، انبساط و فرسایش نمی شوند. در برابر شعله های خورشید و تابش مستقیم نور خورشید کیفیت خود را از دست نمی دهند و نصب آن ها نیاز به استفاده از ابزار و تجهیزات خاصی ندارد.
 

آهن پویا

آهن پویا

آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

به اشتراک بگذارید

دیدگاه

1