031 - 910 - 100 - 30     031 - 3202     021 - 910 - 100 - 30

آیا آهن در زمین بوجود آمده است؟
شنبه 11 خرداد 1398 بازدید : 1347

 

آیا آهن در زمین به وجود آمده است ؟

 

آهن یکی از عناصر مهم است که در قرآن به آن اشاره شده که خداوند می فرماید :

 و آهن را فرو فرستادیم ، که در نیرویی است سخت و سود دهنده برای انسان ها .

 

مصریان اولین نشانه از آهن می باشند که حدود 4000 سال پیش با آهن کشف شده ، سر نیزه و زیورآلات تولید می کردند .

این گونه تصور می شود که زمانی زمین قسمتی از خورشید بوده است و بعد از آن جدا شده ، بنابراین دانشمندان فکر می کردند که آهن در خورشید تشکیل شده اما غلط بودن این تفکر به اثبات رسید زیرا دمای سطح خورشید 6000 درجه سلسیوس است و دمای هسته ی آن بین 15 تا 16 میلیون درجه سلسیوس است که با این دما آهن نمی تواند شکل بگیرد .

کل دمای منظومه شمسی به اندازه ای نیست که آهن را بوجود بیاورد . خورشید فقط یک توپ پر از گاز است که هرگز دارای آهن نمی باشد . آهن برای به وجودآمدن به دمای 600 میلیون درجه نیاز دارد . دانشمندان می گویند که چنین درجه حرارتی فقط در ستاره هایی پیدا می شود که جرمشان سه برابر خورشید است و دمای آنها به 100 میلیونها درجه می رسد . 

در این ستارگان جوش هسته ای با تبدیل هیدروزن به هلیوم شروع می شود و این جوش تا زمانی که آهن تشکیل شود ادامه می یابد و آهن نمی تواند به عنصر سنگین تر تبدیل شود زیرا بیشترین دمای انقیاد را دارد .

وقتی حجم آهن در ستاره ها زیاد شود ، آن ستاره دیگر قادر به تحمل نیست و منفجر می شود در پی این انفجار ، شهاب سنگ های محتوی آهن در کیهان پراکنده می شوند و به وسیله شهاب سنگ ها همانطور که در قرآن آمده روی زمین نازل می شوند .

 

اتم های آهن برای تشکیل نیاز به انرژی دارند .

 

 

آیا آهن در زمین به وجود آمده ؟

 


بنابراین تعادل داخل ستاره به هم می خورد و ستاره به یک ابرنواختر تبدیل می شود و شهاب هایی که دارای آهن و دیگر فلزات هستند به وجود می آیند و با زمین و دیگر سیارات برخورد می کنند . بنابراین آهن از ستارگان  به زمین آمده است . سپس زمین در اثر برخورد شهاب های دارای آهن دارای گردوغبار زیادی شد و شهاب ها با سرعت زیادی که داشتند به طرف مرکز زمین رفتند .

 

خداوند در آیه ی 25 سوره حدید از لطفی که به ما با فرستادن آهن داشته سخن می گوید :

 در حالی که عناصر دیگری هم برای ما فرستاده است. سوال این است: 

 

چرا فقط به آهن اشاره کرده است؟

در بین تمامی فلزات هیچ فلزی به اندازه ی آهن برای حیات مهم نیست . تجمع آهن در مرکز ستاره ، باعث انفجار و ایجاد یک ابرنواختر می شود و در نتیجه اتم های مهمی را برای زندگی در کیهان پراکنده می سازد .

جاذبه باعث کشیده شدن اتم های آهن به سمت مرکز زمین شده و گرمایش مرکز زمین را عامل گردیده است و باعث تفاوت در ترکیب شیمیایی زمین گردیده و به دنبال آن گازهایی به طرف جو زمین متصاعد شده و در نتیجه باعث به وجود آمدن آب روی زمین شده است . آهن مذاب مرکز زمین مانند یک محرک بزرگ برای میدان مغناطیسی زمین عمل کرده و باعث به وجود آمدن نوارهای تشعشعی ون آلن (Van Allen radiation belts) شده است . خود این کمربندها به عنوان سپری در مقابل تشعشعات پرانرژی و مخرب کیهانی هستند و لایه ی اوزن را در برابر این ها محافظت می کند . 

بدون وجود اتم آهن هیچ گونه زندگی برپایه ی کربن در کیهان به وجود نمی آید . همچنین هیچ گونه ابرنواختری به وجود نمی آید و گرمایش زمین حاصل نمی شود و آب های زمینی به جو زمین به وجود نمی آمدند .

 بدون وجود این عنصر حیاتی ، میدان مغناطیسی زمین به وجود نمی آمد و کمربند ون آلن تشکیل نمی شد ، لایه ی اوزنی نداشتیم ، هموگلوبین خون به وجود نمی آمد و هیچ متابولیسم اکسایشی ایجاد نمی شد . 

همکاری و رابطه ی نزدیک بین آهن و حیات ، بین رنگ قرمز خون و مردن ستارگان دور، رابطه ی فلز را با زیست شناسی آشکار می سازد . 

از خصوصیات آهن میتوان به پایداری آنها اشاره کرد سنگین ترین عنصر زمین آهن است .

همانطور که گفتیم آهن از ستارگان داغ ایجاد می شود .

در روسیه کوهی به نام ( ماگنیتوگورسک ) وجود دارد که به طور کامل از آهن ساخته شده است .

منبع آهن ، شهاب سنگ آهن بوده است .

 

  آهن پویا

  آهن پویا

  آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

  به اشتراک بگذارید

  دیدگاه

   0